4. bře, 2019

USA: Konference amerických konzervativců CPAC 2019

Konzervativní summit v Americe – peklo pro sluníčka!

Ve Spojených státech amerických se konal každoroční tradiční summit domácích konzervativců s přítomností zahraničních hostí. Summit pořádaní organizací CPAC. Conservative Political Action Conference. Ta se konala od 27. února do 2. března, ale než se jí budeme zabývat, tak krátce k její vlastní historii. Konference byla založena na přelomu let 1973 a 1974 Americkou konzervativní unií a Mladými Američany za svobodu, tehdy jen jako malé shromáždění konzervativně pravicových aktivistů, voličů a politiků. Od té doby na konferencích CPAC hovořili i presidenti USA, včetně Ronalda Reagana a Donalda J. Trumpa, přičemž účast na konferencích už přesahuje 10 tisíc lidí.

Tento rok probíhala konference v National Harbor, v Marylandu. Mezi účastníky byla řada černošských, hispánských a zahraničních hostů, kteří na této akci vystupovali. Kromě jiných Candace Owens, jedna z největších černošských kritiček hnutí Black Lives Matter a kampaně MeToo. Ze zahraničí dorazil Nigel Farage a italská konzervativní politička Giorgia Meloni, vůdkyně strany Bratři Itálie, kteří v posledních volbách získali 32 poslanců a 18 senátorů a s přehledem zvítězili v abruzských regionálních volbách. Vypíchneme tedy projevy, některých z nich, a začneme Candace, která leží v žaludku mnohým představitelům levice.

Candace ve svém projevu hovořila o tom, jak si dříve myslela, že levice bojuje za práva menšin a za postavení žen. Konzervativní se stala, když pochopila, že na levici není žádné místo pro diskusi, a že zpochybnění názorů vede k vyloučení a zničení oponenta, jako se to stalo jí samotné. V projevu se zastala presidenta Trumpa a pokrytectví toho, že býval, kdysi vyzdvihován jako příklad „American Dream“, ale když se rozhodl kandidovat na presidenta, udělala z něho levice rasistu, nacistu, xenofoba, homofoba atd. kritizovala to, jak levice zneužívá černochy pro prosazování své agendy, a zároveň paradoxně zabíjí černochy prostřednictvím prosazování a podpory interrupc í , jak se snaží levice vštípit černošské populaci v USA posedlost otrokářskou minulostí, která je dávno pryč, místo, aby se zabývali svým potenciálem pro budoucnost. Candace připomněla i základy židokřesťanské americké kultury a obrany této kultury. Nakonec zmínila své úsilí o boji proti kulturní válce, kterou vede levice, a to prostřednictvím jejích aktivit na youtubových kanálech, kde aktivně vystupuje.

Giorgia Meloni z Itálie (strana Bratři Itálie) byla uvedena ke své řeči tím, že CPAC se musí zabývat nejen americkou politikou, ale i zahraničními otázkami a událostmi. Právě proto byla pozvána i Giorgia Meloni, jako zástupkyně italského parlamentu. Giorgia Meloni hovořila o v současnosti probíhající bitvě proti nedemokratickým praktikám, které sílí v Evropské unii. Zmínila změnu v přístupu mnoha zemí, které dříve chtěli udělat cokoliv, aby se dostali do Evropské unie, ale nyní spousta lidí uvažuje o odchodu z Evropské unie, jako v případě Velké Británie. Giorgia Meloni jasně deklarovala, že krize Evropské unie je krize demokracie a krize suverenity lidu. Nebála se říct, že evrop ský demokratický systém je založen na tom, co levice nenávidí, na národních státech, kde si lidé volí své zástupce, ale varovala před tím, že ekonomické, finanční a legislativní pravomoci jsou v národních státech oslabovány a více předávány do rukou evropské byrokracie. Občané dnes volí instituce, které nemají žádnou rozhodovací pravomoc, zatímco nemají žádné právo hovořit do fungování institucí, které tu pravomoc mají. Giorgia odsoudila falešný koncept „Spojených států evropských“ jako pomýlený, a nemající nic společného s velkým národem Spojených států amerických místo „Spojených států evropských“ má být spojená Evropa národních států jako velké konfederace svobodných a suverénních zemí. A místo Evropské unie, Unii evropských národů.

Jako poslední uvádíme nejvýznamnějších a nejvlivnějšího ze všech řečníků, samotného presidenta Donalda J. Trumpa. Projev Donalda Trumpa měl celé dvě hodiny, a proto zmíníme jen pár části. Donald J.Trump jasně odsoudil tzv. „Green New Deal“, program amerických demokratů zaměřený na zničení amerického průmyslu a dopravy skrze zelenou politiku, zaměřený na oslabení nízkopříjmových skupin, které si nemohou dovolit luxusní elektrická auta, a poškodí to tak fungování země. Jasně se opřel do účelově zřízené vyšetřovací komise vedené speciálním poradcem Robertem Muellerem, která se stala odkladištěm pro nejradi ká lnější demokraty a odpůrce Donalda Trumpa. Nejvýznamnější a nejradikálnější část projevu, která může mít velký pozitivní dopad na americké školství ve směru, který byste moc nečekali. Nejde o žádné navyšování platů učitelů, žádné reformy osnov, žádné změny v přijímání žáků nebo zavádění toalet pro 50. Pohlaví. Jde o to, aby americké školy přestaly být cílem šílenců a vrahů a Donald Trump předložil jasný, jednoduchý a efektivní plán. Ozbrojení a připravení učitelů a školského personálu na takovou situaci.

Pochopitelně hovořil i o jiných tématech jako byla otázka imigrace, kde kritizoval ilegální imigraci, ale hovořil i o tom, že USA vítají legálně přicházející imigranty. A taky kritizoval Kongres USA, ve kterém dnes sedí řada lidí nenávidějících Spojené státy americké. Obhajoval jako pravověrný pravicový konzervativec, svobodu slova, zejména na univerzitních kampusech, kde je v současné době potlačována levicovými skupinami. Oznámil, že vydá prezidentský dekret, který bude řešit dodržování svobody slova na univerzitách. Pokud to nebudou respektovat přijdou o federální finance. Všechna tato důležitá témata v současné době rezonují ve Spojených státech amerických, a proto je Donald Trump nemohl ignorovat.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 4.2.2019