7. bře, 2020

USA: Primárky demokratů - nástup Joe Bidena

Americké primárky. Zvraty a nerozhodnost...

Přinášíme Vám další článek na téma současných primárek, zejména těch demokratických, ze Spojených států amerických. Tento týden se totiž konalo tzv. Super-úterý, volební den, kdy se v rámci Spojených států amerických při primárkách hlasuje v největším počtu států. Letos to bylo 14 států najednou.
 
K republikánským primárkám jen pro forma. K 7. březnu má Donald Trump 1023 delegátů a zvítězil ve všech 19 státech, ve kterých dosud byl (včetně těch před Super-úterým). Celkem má 93,3% hlasů v primárkách. A to je vše k těm republikánským.
 
V demokratických jsou zajímavější věci. Hvězda liberálních médií, centristicko-levicový homosexuální kandidát s nevyslovitelným jménem Pete Buttigieg, k překvapení mnohých po velkých úspěších v Iowě a New Hampshiru, opustil volební klání. Mnoho lidí mu stále dalo svůj hlas, v Kalifornii obdržel dokonce přes 211 tisíc hlasů a 6%, ale to už byl pryč. Společně s ním odešel neznámý Tom Steyer a o něco známější levicová politička Amy Klobuchar, označovaná za vycházející hvězdu demokratů. Klobuchar i Buttigieg vyjádřili podporu Joe Bidenovi.
 
Joe Biden nyní patří mezi překvapení, když dokázal zmobilizovat afroamerické voliče a obrátit sérii trapných neúspěchů. V Iowě i New Hampshire dopadl příšerně, ale v Nevadě otočil a v Jižní Karolíně drtivě porazil Bernie Sanderse. Během Super-úterý zvítězil v 10 ze 14 států, kde se volilo. Sanders získal pro něho důležitou Kalifornii, zvítězil v Kolorádu, Utahu a Vermontu.
 
Zoufalci voleb se stali hned dva kandidáti. Miliardář Bloomberg, který po arogantním přehlížení prvních států „triumfálně dobyl“ jen nezačleněné území USA Samou a Elizabeth Warrenová, která skončila ve svém domovském státě, Massachusetts, až na třetím místě. 4. Března Bloomberg ohlásil konec presidentské kampaně a hned 5. března ho následovala Warrenová.
 
Zpět k Sandersovi a Bidenovi, kteří se nyní profilují jako hlavní budoucí vyzyvatelé Donalda J. Trumpa. Souboj mezi nimi je naprosto nerozhodný, a to i po sice důležitém, ale nikoliv výrazném vítězství Sanderse v Kalifornii. Biden má nyní, po Super-úterý, 677 delegátů a v absolutních číslech získal 4,92 miliónu hlasů, tedy 35,5%. Sanders má 604 delegátů, něco málo přes 4 milióny hlasů a 29%.
 
Poslední výsledky této etapy budou známé 10. března, kdy dojde k primárkám v 6 dalších státech, ale taky budou uveřejněny výsledky demokratů v cizině. Ti v roce 2016 s jasnou většinou podpořili Bernie Sanderse a tehdy mu zajistili 9 delegátů ze zahraničí.
 
Předpovědi pro Idaho nejsou nyní známé, ale minule tam Sanders zvítězil. V Michiganu se očekává těsný zápas, zatímco v Mississippi svázané s afroamerickým voličstvem je očekáváno jasné vítězství Bidena. Biden vede i v Missouri, ale Sanders s přehledem ve Washingtonu. Ani v Severní Dakotě neproběhli průzkumy, ale v roce 2016 tam Sanders drtivě porazil Clintonovou o skoro 40%.
 
Dál Vás budeme průběžně informovat.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 7.3.2020