21. bře, 2020

USA: Primárky pokračují

Po Super Tuesday, přinášíme další aktuality k presidentským primárkám ve Spojených státech amerických, protože od té doby, se udála řada dalších voleb v rámci primárek...
 
Začněme s republikány, protože tam to bude opět rychlovka.
 
V „mini“ Tuesday, které se odehrálo 10. Března 2020 v Idaho, Michiganu, Mississippi, Missouri a Washingtonu a v následujících primárkách na Guamu, Severních Mariánách, v Illinois a na Floridě, Donald Trump získal všechny delegáty, celkem 449 delegátů. Dohromady má 1454 delegátů a tím zajištěnou presidentskou nominaci na kongresu republikánů (potřeboval získat 1276).
 
A teď k demokratům, kde stále pokračuje, ještě pořád vyrovnaný souboj mezi clintonovsko-obamovským Bidenem a ultralevicovým Sandersem. Všichni ostatní kandidáti už to vzdali, a tak proti sobě stojí Joe Biden s 1180 delegáty a Bernie Sanders s 885 delegáty. Biden, který na začátku primárek zažil několik naprosto trapných a ničivých porážek, se oklepal a získal 19 států. Sanders 8 států.
 
Zahraniční demokraté, jako minule, s naprostým přehledem podpořili Bernie Sanderse, který získal 70% dle předběžných výsledků, ale mezi zahraničními demokraty je málo delegátů. V Idaho zvítězil Biden, byť jen těsně, když získal 11 delegátů, zatímco Sanders 9 delegátů. V Michiganu už byl úspěšnější se 72 delegáty proti 52 Sandersovým. Totální vítězství slavil v Mississippi, podle očekávání, kde získal 34 delegátů proti pouhým 2 Sandersovým. O něco lepší výsledek měl Sanders v Missouri, ale i tam Biden získal 44 delegátů a Sanders jen 24. Sanders vyhrál v Severní Dakotě, kde získal 8 delegátů proti 6 Bidenovým. Ve Washingtonu, navzdory průzkumům, těsně zvítězil Biden, když získal 43 delegátů proti 41 Sandersovým. Sanders vyhrál na Mariánách, kde získal 4 delegáty proti 2 Bidenovým. Biden získal i Arizonu s 37 delegáty proti 27 Sandersovým. Důležité vítězství slavil Biden na Floridě, kde obdržel 151 delegátů proti 52 Sandersovým. Nakonec v Illinois získal Biden 93 delegátů a Sanders 60 delegátů.
 
Ještě zbývá řada primárek. Na konci března Portoriko, v dubnu důležitý Wisconsin, Connecticut, Pensylvánie, ale především New York s 274 vázanými delegáty. Poslední důležitější primárky budou v Indianě, Georgii, New Jersey a Ohiu. Kandidát musí získat 1991 delegátů a k tomu se blíží Biden. Proti Sandersovi se šikuje většina bývalých kandidátů, a překvapivě, i ultralevicová Tulsi Gabbard, která jako poslední z kandidátů opustila primárky.
 
Netroufnu si odhadnout, kdo primárky nakonec vyhraje, troufnu si, jen říci, jaký to teoreticky může mít vliv na voličskou základnu. Vliv, který se navzájem vyruší. Pokud vyhraje Biden, část cuckservativních republikánů ho příjme jako menší zlo oproti Donaldu Trumpovi a přeběhne. Na druhou stranu, radikálně levicoví voliči Bernie Sanderse budou mít problém podpořit Bidena, a někteří z nich raději nepůjdou k volbám, nebo budou hlasovat, nějakým protestním způsobem. Pokud bude vybrán Sanders, žádný republikán nepřeběhne, ale oproti tomu, radikálně levicové i umírněné demokratické voličstvo ho podpoří.
 
Není tedy žádný „optimální“ kandidát proti Donaldu Trumpovi, který nejspíše znovu vyhraje presidentské volby a bude pokračovat ve své politice.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 21.3.2020