15. čvn, 2020

USA: JOE BIDEN - KANDIDÁT DEMOKRATŮ NA PREZIDENTA

Demokratické primárky a jejich vývoj, o kterém jsme Vás pravidelně informovali, již dávno de facto skončili...

Bernie Sanders, radikálně levicový kandidát Demokratické strany stáhnul svou kandidaturu na kandidáta Demokratické strany pro příští presidentské volby, a přestože je i nadále na volebních lístcích demokratických primárek a demokratičtí voliči má stále dávají svůj hlas, protože někteří nechtějí Bidena, je vlastně rozhodnuto. Kandidátem na presidenta bude Joe Biden, bývalý vicepresident Spojených států amerických, o jehož kariéře a životě Vám zde napíšeme.
 
Joe Biden se narodil 20. listopadu 1942 v Pensylvánii do zchudlé katolické rodiny s irskými předky. Studoval na soukromé katolické škole Archmere Academy a získal dva tituly na delawarské univerzitě z historie a politických věd. Studoval práva na Syrakuské univerzitě, k čemuž se ještě krátce vrátíme. Z vojenské služby byl vyřazen pro zdravotní potíže a v roce 1966 se oženil. Z tohoto svazku vzešel i kontroverzní Robert Hunter Biden, zapletený do politických machinací na Ukrajině. Z počátku sympatizoval s, tehdy spíše levicovými a liberálními republikány a neměl v lásce místního demokratického guvernéra, kvůli jeho konzervativním a rasovým názorům. K republikánům se nepřidal, protože byl proti Nixonovi.
 
V roce 1970 byl zvolen zastupitelem v New Castle County a roku 1972 oslavil Biden první velký politický úspěch, když navzdory podpoře Nixona pro jeho konkurenta, dokázal v senátorských volbách porazit republikánského protikandidáta J. C. Boggse. Pozici senátora státu Delaware si udržel, až do svého nástupu do funkce vicepresidenta v lednu 2009. Podílel se na justiční legislativě, kromě jiného i na zpřísnění zákonů proti držení drog, zejména marihuany, což mu někteří dodnes nemohou zapomenout. V rámci této reformy došlo i k celkovému zpřísnění zákonů a postihů za kriminalitu a posílení role policie. Podílel se i na zpřísnění legislativy proti účasti homosexuálů v ozbrojených složkách v roce 1993. V sedmdesátých letech se postavil za rasovou segregaci a proti zrušení rasové segregace v autobusech. Podílel se i na antisociálním zákonu, který zakazoval federální dotace pro rozvážení studentů mimo jejich nejbližší školy.
 
Velký neúspěch přišel v letech 1987 a 1988, kdy se prvně pokusil kandidovat na presidenta USA za Demokratickou stranu. Vlastně to byl spíše trapas. V září 1987, před začátkem primárek, Biden v jednom ze svých důležitých projevů naprosto otevřeně okopíroval projev velšského labouristického předáka Neila Gordon Kinnocka, který Kinnock přednesl na setkání velšských labouristů týž rok na jaře. Už v únoru 1987 Biden okopíroval řeč Roberta F. Kennedyho při svém projevu ke kalifornským demokratům. V předchozích letech ukradl projevy i H. H. Humphrey jr. Na konec se ukázalo, že Biden v tomhle není nováček. Už na právech na Syrakuské univerzitě dostal za pět (pověstné „F“), protože okopíroval 15 stránek cizího článku do svého textu. Na otázku jistého obyvatele New Hampshire, týkající se jeho známek, Biden odpověděl: „Myslím si, že mám mnohem vyšší IQ, než Vy,“ a následně taky uváděl hoaxy o svém působení na škole, o proplácení školného a o množství titulů, které má. Co by se snad dnes dalo omluvit senilitou, to se nedalo omluvit v roce 1987, když mu bylo teprve 45 let. 17. září 1987 oznámil, že bude v kandidatuře pokračovat. 23. září 1987 oznámil, že nebude v kandidatuře pokračovat. Tím skončila první prohra Bidena. Presidentskou prohru si zopakoval v roce 2008, kdy v Iowě získal jen 23 hlasů z 2500 a raději se stáhl. Doufejme, že prohraj i v roce 2020.
 
Nakonec se Barack Obama slitoval nad Bidenem a doporučil ho jako svého vicepresidenta, aby získal bělošské voličstvo a konzervativnější demokraty. Bidenovi postoje jsou různorodé. Podpořil zákon na ochranu držení zbraní, aby následně hlasoval proti právům na držení zbraně, což bude nezbytnost, pokud se levicovým demokratům podaří zničit americký policejní systém. Podobně nejasné jsou i jeho jiné postoje. Hlasoval pro zákon o imigraci z roku 1986, který zakázal zaměstnávat nelegální imigranty, ale který zároveň obratem legalizoval všechny imigranty, kteří do USA přišli před rokem 1982. Podpořil neúspěšný proimigrační zákon z roku 2007. V otázce sexuálních menšin hlasoval pro zákon na ochranu manželství z roku 1996, který měl zabránit uzavírání stejnopohlavních manželství. V roce 2015 pro změnu podpořil zavedení homosexuálních manželství na federální úrovni.
 
Od roku 1976 do roku 2019 vystupoval proti potratům, které označoval, nikoliv „za právo, ale za tragédii“. Až v červnu 2019 změnil svou rétoriku. V roce 2003 dokonce hlasoval pro zákony zpřísňující protipotratová omezení.
 
Sponzorován bankami, zejména MBNA Corporation, hlasoval pro zákony týkající se bankrotů. Dokonce bojoval proti regulacím, které by ochránili příslušníky ozbrojených sil před bankroty způsobenými lékařskými dluhy. Zákon z roku 2005, který Biden podpořil, zhoršil pozici dlužníků a uvolnil ruce bankám, tento tzv. New Bankruptcy Law je zároveň dáván do souvislosti s vypuknutím krize v roce 2008, a s tím, že měl na této krizi svůj podíl.
 
V klimatických otázkách je konstantním klimaktivistou a v obchodní politice chce dominanci USA nad ostatními státy, podporuje snižování obchodních bariér a neoliberální obchodní politiku. Pokrytecky kritizoval Trumpovu obchodní válku s Čínou, když on sám byl velmi angažovaný v řadě obchodních bloků, které měly Čínu izolovat. Ve zdravotnictví podporuje Obamovi reformy, a již slíbil, že rozhází peníze, které Trump ušetřil, na další zdravotní reformy.
 
V zahraniční politice je opět různorodý. Byl proti vojenské intervenci v Libyi, která změnila jednu z nejstabilnějších a nejbohatších zemí Afriky v jednu z největších katastrof současnosti. Podporuje jadernou dohodu s Íránem, stavěl se proti označení Íránských revolučních gard za teroristickou organizaci, hlasoval proti První válce v Perském zálivu, ale podpořil americkou invazi do Iráku v roce 2003.
 
Pokud jde o Izrael, podporuje řešení dvou států, kritizuje znovuosídlení historických židovských území izraelskými občany, ale kritizuje i palestinské teroristy, zapojení palestinských teroristů do Mezinárodního trestního tribunálu a nedostatečné odsouzení terorismu ze strany Abbáse. Staví se proti Saúdské Arábii a v Sýrii chce udělat to, co kritizoval v Libyi. Sesadit místního vládce a umožnit chaos a rozpad. Tvrdí, že odstranění Assada je jediná cesta k míru v Sýrii.
 
Biden je protiruský a kritizoval boj Ruské federace proti islámskému terorismu v Čečensku, zastával se gruzínského diktátora Saakašviliho, a vyslovil se pro dalšího rozšiřování NATO.
 
To je zhruba politický obraz Joe Bidena, jeho kariéry, minulosti, současnosti a doufejme, že ne budoucnosti. Biden prozatím nevyhlásil, koho chce za svého vicepresidenta. Pravděpodobně takticky čeká, jak se bude situace v USA dál vyvíjet, a podle toho se rozhodne, aby získal tu, či onu část amerického voličstva na svou stranu. Průzkumy zatím hovoří v jeho prospěch, nicméně zbývá, ještě několik měsíců a hraje se na volitele.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.6.2020