24. čvn, 2020

USA: Poslední bitva…Utopie padla

Komunisti většinou zpívají, že vzplála a už jim hoří dobrých 170 let, a pořád nic...

Teď, ale jedna jejich bitva padla. Respektive, anarchokomunistům a anarchistům, a to bitva, kterou rozpoutaly v Seattlu, před pár týdny, proti policii a uprostřed rasových nepokojů. 8. června anarchisté vyhnali jedno z oddělení policie v Seattlu z jejich budovy a ustanovili „Capitol Hill Autonomous Zone“. Autonomní, demokratické, anarchistické a na policii nezávislé společenství levicových aktivistů.
 
Dával jsem anarchistovi měsíc. Maximálně dva. Že si to tam zlikvidují do dvou týdnů, to jsem nečekal ani já, a stalo se to (upřímně, ano, skutečně jsem si myslel, že levicový experiment v malé zapálené komunitě by mohl trvat i pár měsíců).
 
Ale nejprve k tomu, co se dělo. Zóna o rozloze tří a půl hektarů zabírala několik čtvrtí, policejní okrsek a část zdejšího parku. Levicový aktivisté burcující proti Trumpově zdi na mexické hranici, okamžitě opevňují svoje hranice betonovými zátarasy a začínají se svým experimentem. Policie ustupuje, aktivisté vyhlašují veřejnou akci na pomoc bezdomovcům, rozdávají bezdomovcům jídlo, bezdomovci, podle motta „každému podle jeho potřeb“, si vezmou všechno jídlo aktivistů a odejdou pryč. Aktivisté obratem žádají na kapitalistickém twitteru svoje stoupence o potravinovou pomoc a snaží se rozjet, jakési soběstačné městské zemědělství.
 
Mezitím vydávají sérii požadavků. Některé vcelku přijatelné, jako je regulace nájemného a financování komunitního zdravotnictví v podmínkách amerického zdravotního systému, který nepatří mezi ty nejlepší. Jiné jsou absurdní, včetně zrušení, či snížení výdajů na policii. Už dva dny po založení, 10. června, se objevují první potíže, když jeden z místních aktivistů, hiphopový umělec Raz Simone, začal sám vymáhat jakési svoje právo a fyzicky napadl jednoho sprejera. Tento incident byl, ještě ojedinělý, a nebyl tak strašlivý, jak se o něm říkalo, ale video se rozneslo na internetu a začalo být jasné, že v této utopii jsou trhliny.
 
Mezitím aktivisté vytvořili velký nápis „BLACK LIVES MATTER“ a vlak, ještě chvíli jel dál. Aktivisté přijali bezpečnostní opatření, že je možné chodit venku se zbraněmi, čímž plnili sen nejednoho pravicového zastánce držení zbraní.
 
16. června KIRO-TV, místní televize zpovídala Matthewa Ploszaje, muže, který v této oblasti žije už osm let. Ploszajovo svědectví bylo přesné. Necítí se bezpečně, když dojde na krádež, volá na policii, ale ta má zakázáno do zóny vstupovat. „Jsme tu jako sedící kachny“ (myšleno snadné terče), „každý kriminálník z celého města ví, že sem může přijít a dělat si, co chce, pokud to neohrožuje lidské životy, a policie nezasáhne“. Ploszaj sám se účastnil demonstrací proti policii. Ploszaj upozorňuje, že tam žije mnoho starých lidí. Když si stěžují vůdcům CHOP (Capitol Hills Occupied Zone), jsou překřičení a vypískáni.
 
Důležité je říci, že zóna byla vyhlášena svévolně, bez dohody s místními obyvateli, se zdejší většinou, a na její úkor. Práva místních občanů byla pošlapána zónou, která se paradoxně honosila nejvznešenějšími ideály. Jak napsal Forbes, zdejší lidé nesouhlasili s odchodem policie, s porušením práv na majetek a na svobodu tisku, a s tím, že různé skupinky převezmou správu nad oblastí, kde byla demokraticky zvolená vláda.
 
O dva dny později, 18. června, musel dobrovolný medik zasahovat při pokusu o znásilnění v zóně. 20. června ve 2:19 ráno ohlásili místní obyvatelé střelbu. Tím se začal blížit konec zóny. Sedm výstřelů za tři sekundy a 19letý mladík zemřel při převozu do nemocnice. 33letý muž skončil v kritickém stavu. Policie se pokusila zasáhnout, ale narazila na odpor rozvášněného davu. Vůdci zóny oznámili, že účastníci střelby patřili ke gangům (ehm, moje povídka, ehm). Zabitý mladík byl Afroameričan, který právě dokončil střední školu.
 
Další incident se stal o den později, kdy byl 17letý mladík postřelen, odvezen do nemocnice, ošetřen a odmítl vypovídat na policii. A další střelba se udála 23. června, kdy byl zraněn další muž. Policie tuto střelbu vyšetřuje.
 
Utopie se rozpadla a místní trockistická městská zastupitelka Kshama Sawant šířila konspirační teorie o tom, že jde o pravicové útoky, zatímco vedení zóny začalo vyjednávat o předání oblasti zpět bezpečnostním orgánům a městu. Vedení města a policie oznámilo 22. června, že brzy dojde k převzetí kontroly nad zónou a to „klidně“. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Pro dobro starousedlíků této zóny doufám, že bude, co nejdříve vyklizena. S odstraněním „Zdi“, kterou postavily aktivisté, tedy betonových zábran, už se začalo.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 24.6.2020