25. dub, 2018

STŘEDNÍ AMERIKA: NIKARAGUA: Sandinisté proti důchodcům

V Nikaragui už řadu let vládne sandinovská, vláda. Marxistická strana Sandinovská národně osvobozenecká fronta byla u moci v osmdesátých letech a nyní je opět u moci
od roku 2006...

Vláda se nyní rozhodla provést asociální deformy, které povedou k oslabení soukromého sektoru, ale především k oslabení, již tak nízké koupěschopnosti obyvatelstva. 

Nová sociální reforma počítá se 5% snížením starobních důchodů, zvýšením daní z příjmu a
vyššími odvody. To, společně s neschopností vlády účinně zasáhnout proti lesním požárům, vyvolalo nepokoje a násilnosti v nikaragujských ulicích. Tyto nepokoje probíhají už od 16. dubna a na síle nabraly po vyhlášení sociální reformy. Sandinistický president Ortega nechal povolat do ulic armádu a obsadil šest velkých nikaragujských měst vládními jednotkami.

21. dubna, marxistický president Ortega oznámil, že bude jednat s představiteli podnikatelů
o možné revizi sociální reformy. Odbory a zaměstnanci k jednání přizváni nebyli. President odsoudil demonstranty jako zmanipulované gangy a zájmovými skupinami. Podnikatelé se zachovali, oproti vládě, velice prozíravě a s nadhledem, když oznámili, že budou s vládou jednat, jen v případě, že policie přestane násilně zasahovat proti demonstrantům, uvěznění protestující budou propuštěni a bude zajištěna svoboda slova.

22. dubna oslavili Nikaragujci své první velké vítězství, kdy Daniel Ortega oznámil, že
nedojde k zavedení sociální reformy. Přesto tlak veřejnosti nepolevuje a nadále probíhají rozsáhlé demonstrace a střety s policií, dokud nebudou všichni uvěznění propuštěni, a dokud policie neukončí násilí na bezbranném obyvatelstvu. Během těchto nepokojů už zemřelo 26 lidí a stovky byly zraněny.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 25.4.2018