15. pro, 2017

PETR BYSTROŇ: Novou vládu v Německu čtvrt roku po volbách nemáme, ale vznikla tzv. koalice pro diety

Volby do spolkového Bundestagu se konaly 24. září. Tedy skoro před čtvrt rokem. Koalice Jamajka padla, vyjednávání o GroKo (velké koalici) je nejednoznačné, na možnou koalici KoKo (navrhuje SPD, něco jako opozičně-koaliční smlouva) kancléřka Merkel zatím nereflektuje. Nicméně jedna koalice už se v Bundestagu zrodila, koalice pro zvýšení poslaneckých diet.

Od roku 2018 se každého 1. července automaticky zvednou členům Bundestagu diety. Každoroční hlasování o zvýšení se již konat nebude. V roce 2014 se diety zvýšily na 8667 € (225 tisíc Kč), od roku 2015 na 9082 €, od roku 2017 na 9541,74 €. Navíc je také daňově osvobozený příspěvek na bydlení a peníze na zaměstnávání zaměstnanců. 
 
AfD ostře kritizuje automatické zvyšování diet bez hlasování a debaty o něm. Předsedkyně poslaneckého klubu AfD Alice Weidel nazvala celou věc "ničivým signálem." "Staré strany nevytvářejí v Bundestagu žádnou vládu, ale chtějí si plnit svoje kapsy stále více!"
 
Poslanec Bundestagu za AfD Petr Bystroň řekl v rozhovoru pro PI-NEWS: "Na jedné straně se staré strany nemohly dohodnout na vládě týdny a měsíce, ale souhlasí se zvýšením vlastních diet. To je něco naprosto nepřijatelného."
 
Jak vidno, koalice pro diety je složená ze socdem SPD, Merkelovsko-Seehoferova CDU/CSU a liberálů FDP, kteří sice potopili koaliční  projekt Jamajka, ale protože poslední 4 roky v Bundestagu nebyli, chtějí si to teď za každou cenu vynahradit. Jak to známe z českého parlamentu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 15.12.2017 (text je publikován se svolením Petra Bystroně)
 
zdroj:
 
video rozhovoru v němčině zde: