19. čvn, 2018

PETR BYSTROŇ: Podporuje spolková vláda Německa štvanici proti rodinám obětí?

Od chvíle, kdy rodina zavražděné Susanny Fedlmannové z Mohuče na facebooku zveřejnila kritické protivládní příspěvky – mezi nimi zmařenou minutu ticha v bundestagu - stala se na internetu obětí řízené cybermobingové kampaně, kterou vyvolali členové spamové skupiny „Reconquista Internet“.

„Reconquista Internet“ je podporováno mimo jiné hnutím Rady Evropy „No Hate Speech“, do jehož výboru patří vedle jiných také Spolkové ministerstvo pro rodinu, Spolkové ministerstvo spravedlnosti, Spolkové ministerstvo zahraničí, Spolkový protidiskriminační úřad, Spolková centrála politického vzdělávání a vládní zmocněnec pro otázky integrace. Poslanec za AfD (Alternativa pro Německo) Petr Bystron na spolkovou vládu vznesl dotaz:

1. Distancuje se spolková vláda od cybermobbingu proti rodinám obětí, vedený „Reconquista Internet“?

2. V jaké celkové výši poskytuje spolková vláda finanční prostředky v boji proti takzvaným „Hate Speech“?

3. Na čí popud byly tyto prostředky schváleny a kdo tom rozhodl?

4. Jak definuje spolková vláda „Hate Speech“? Spadá sem obecně i sdílení videí s minutou ticha pro pozůstalé obětí, nebo jen tehdy, když by to mohlo být chápáno jako implicitní kritika vlády Merkelové?

5. Jak se liší tento boj proti Hate Speech v podobě cybermobbingu a veřejném odsouzení („doxxing“) od toho, co má být údajně potlačováno? Nejedná se právě tady ze strany Reconquista Internet o „Hate Speech“?

6. Jaké konkrétní kroky podnikne vláda, aby zamezila toku veřejných financí pro akce a organizace, které jdou cestou cybermobbingu proti jinaksmýšlejícím, truchlícím a obětem politiky současné spolkové vlády?

Na odpověď má vláda 14 dní.

Spolková vláda na předchozí dotaz ohledně „Reconquista Internet“ v souvislosti s Janem Böhmermannem a veřejnoprávní stanicí ZDF neodpověděla, jelikož „spolková vláda...nemá informace o tom, jaké názory a postoje sdílí vládou zvolení zástupci v televizní radě ZDF.“

„Pokud spolková vláda neví, co její zástupci v televizní radě ZDF dělají, proč je tam vůbec posílá?“, ptá se Bystron. „Nebo se jedná jen o výmluvu, aby se nemuselo podat jasné stanovisko?“ Běžně by spolková vláda měla být lidu a poslancům zodpovědná.

Autor: Petr Bystroň, Berlín, Německo, 19.6.2018