23. čvc, 2018

PETR BYSTROŇ: Helsinky jsou dobrým signálem pro Evropu & Svět

Třídenním helsinským setkáním politických špiček v létě roku 1975 pod názvem: „Konference pro bezpečnost a spolupráci v Evropě“ začala ve Finsku tradice rusko-amerických setkání: V rámci historického setkání amerického prezidenta Geralda Forda a sovětského státního a stranického představitele Leonida Brežněva vznikl tak pojem „Helsinský duch“.

Na - téměř od všech států - podepsané listině se tehdy dohodly Západ a Východ na pravidlech a principech pro mírovou koexistenci a zesílily hospodářskou výměnu. Helsinky 1975 byly prvním otevřením dveří pro postupné sbližování velmocí USA a Ruska a pro pád „železné opony“.

Doteď panuje tzv.  „Splendid Isolation“, jež je podporována německým humanitárním imperativem, katastrofální Obamovou Lame-Duck politikou a kymácejícím se prezidentem EU Junckerem, coby postoj EU vůči USA a Rusku. Setkání z 16. července 2018 otvírá novou významnou etapu vzájemného mírového přibližování obou mocností. Jedno, co z toho německá manipulativní média vyplodí.

Datum tohoto setkání nebylo zvoleno náhodně – před 100 lety v noci z 16. na 17. červenec 1918 byla carská rodina Romanovců vyhlazena od ideologicky oslněných rudých gard bolševiků. Dnes by je člověk nazval „Antifa“.

Je úplně jedno, jak německý – v politické izolaci se nacházející - mediální komplex pění a Trumpa a Rusko démonizuje, vedoucí politici „strany politického rozumu“, strany AfD tento odvážný politický krok vítají.  

Petr Bystroň: „Vzájemné přiblížení Trumpa a Putina je dobrý signál pro Evropu a pro svět.“

Vrcholný politik AfD Petr Bystroň vidí v bilaterárních rozhovorech dobré znamení pro uvolnění a spolupráci v Evropě a nového „helsinského ducha“.

Pro pořad Horizont Bystroň řekl:

„Donald Trump učinil vůči Putinovi obrovské gesto: americký prezident přiznal před helsinským jednáním, že mezi USA a Ruskem je nejhorší vztah posledních let a že je uzpůsobený díky chybné americké zahraniční politice.

Trumpovi snahy - zlepšit vztah k Rusku - jsou dobrým znamením a zaslouží si uznání. Dlouhodobé uvolňování rusko-amerických vztahů potřebuje upřímnost. Sebekritický postoj US-prezidenta může být základem pro konstruktivní rozhovory a normalizaci vztahů.

V 90. letech zažil svět báječnou fázi uvolňování a spolupráce mezi USA a NATO na jedné a Ruskem na druhé straně. Prezidenti obou velmocí k tomu položili svým setkáním v Helsinkách základní kámen.

Je jen k uvítání, když i toto setkání uklidní situaci a docílí se verbálního odzbrojování. Evropa a obzvláště Německo mohou z tohoto sbližování jen profitovat. Svět se přiblížil skrz odbourávání napětí i dlouhodobému a reálnému řešení konfliktů v Sýrii a na Ukrajině. Takovéto diplomatické úspěchy musí být podporovány  i Německem.“

Dr. Alice Weidel, předsedkyně frakce AfD, komentovala setkání dvou špičkových představitelů s optimismem:

"Tyto - částečně uječené - mediální reakce na setkání obou státníků jsou nepochopitelné a nevhodné. Že prezident spojených států podnikne za hlasitého odporu US-establishmentu krok, který normalizuje vztahy k Rusku, aby odvrátil studenou válku, je z německého a evropského pohledu k uvítání.

Místo neustálého Trumpova kritizování a démonizování Putina, by měli němečtí politici uchopit tento signál a udělat rychlý konec s nesmyslnými sankcemi. Velkými úkoly naší doby nejsou vykonstruované debaty o údajném ruském vměšování do voleb, nýbrž roztahování se militantního Íránu, nastolení míru na Blízké a Středním východě, či ekonomická a politická snaha o moc Číny. Na všechny tyto výzvy se dají najit lepší odpovědi  po boku Ruska než v pozici proti němu. Donald Trump - zdá se - toto pochopil lépe než všichni politici a média zastávající pozici studené války.“

Při tiskové konferenci objasnil Donald Trump, že se bude konat další sbližování s Ruskem. Odmítnuti politických setkání jakož i nicnedělání – jak to vyžadují demokraté – nejsou podle něj žádná řešení. Jeho rozhodnutí v zahraniční politice tu nejsou od toho, aby se zalíbil stranám, kritikům, médiím nebo demokratům, kteří podle jeho slov usilují jen o odpor.

Konstruktivní dialogy mezi USA a Ruskem přinášejí podle Trumpa nové cesty pro zajišťování míru a stability na světě.

Tento historický politický výrok se dá zařadit mezi Reganovy a Kennedyho citáty:

 „I would rather take a political risk in pursuit of peace than to risk peace in pursuit of politics.“

Volně přeloženo:  „ Riskuji v politice, abych zajistil mír, místo abych riskoval mír kvůli tomu, abych dělal politiku.“ 

Autor: Petr Bystroň, Německo, překlad Zajíc, TGM, Praha, ČR, 23.7.2018
 
Zdroj:

http://www.pi-news.net/2018/07/petr-bystron-helsinki-gutes-signal-fuer-europa-und-die-welt/