5. pro, 2018

PETR BYSTROŇ: Trump populárnější než Obama

V Německu je tzv. non-stop trump-bashing. Téměř legendární byla hanlivá obálka časopisu Der Spiegel, na níž stylizovaný Trump sňal hlavu sochy svobody s obrovským islamistickým nožem. Člověk někdy touží po něčem objektivnějším a pravdivějším...

Zástupce Trumpa také zvítězil v posledním kole amerických senátních voleb: republikánská kandidátka Cindy Hyde-Smith vyhrála senátorské volby v Mississippi a rozšířila většinu republikánů v House of Lords na 53 míst. Je tak první ženou-senátorkou z konzervativního jižního státu, měla podle své volby do značné míry podporu prezidenta Donald Trump, který byl v její kampani jak prakticky a osobně přítomen - kandidátka měla prezidenta na plakátech svých autobusů.

Vítězství senátorky Hyde-Smitha ukazuje, jak se bývalí političtí outsideři zvedli. Trump má nyní možnost transformovat politiku Republikánskou stranu a zavedl v ní „populistické“ otázky, jako je ilegální imigrace a pracovní místa pro Američany na prvním místě.

Hlasováním v Mississippi byly dokončeny volby uprostřed prezidentova mandátu. Trumpova strana přišla o 40 míst v Sněmovně reprezentantů. Strana, která ovládá moc v Bílém domě ve volbách v polovině mandátu svého prezidenta většinou ztrácí. Pod Barackem Obamem v roce 2010 Demokraté přišli o 63 míst, zatímco před tím měl ztrátu Bill Clinton 54 míst. Skutečnost, že Demokraté nemohli získat většinu proti Trumpovi, je kvůli jeho úspěšné ekonomické a přistěhovalecké politice, která dává lidem pocit, že jsou nakonec vyslyšeni a jejich obavy jsou brány vážně.

Nezaměstnanost v USA dosahuje nejnižší úrovně v posledních padesáti letech, v černošských a latinských komunitách dokonce i v nejnižších úrovních. S jeho úspěšnou hospodářskou politikou Trump přesvědčil mnoho Američanů. Podle Rassmussena je 47% všech voličů v současné době spokojeno s prezidentem, lepší než kdysi s Barackem Obamou současně s jeho předsednictvím (46%) v půlce jeho mandátu. Nicméně to se nikdy nedozvíte z německých mainstream médií.

V Německu je tzv. non-stop trump-bashing. Téměř legendární byla hanlivá obálka časopisu Der Spiegel, na němž stylizovaný Trump sňal hlavu sochy svobody s obrovským islamistickým nožem.

Člověk někdy touží po něčem objektivnějším a pravdivějším. Protože je docela možné, že se hlučná německé mainstream média budou opět divit až podle nich "nepopulární Trump" vyvstane z příštích prezidentských voleb v USA opět jako vítěz.

Autor: Petr Bystroň, Bavorsko, Německo, TGM, Praha, ČR, 5.12.2018

Zdroj:

https://www.theeuropean.de/petr-bystron-bystron/15108-in-deutschland-ist-trump-bashing-angesagt