31. pro, 2018

PETR BYSTROŇ: Buzzfeed se nachytal na Fake News o Jižní Africe

Buzzfeed publikoval fake news ve snaze pošpinit populárního německého poslance za Alternativu pro Německo, Petra Bystroně, kvůli jeho návštěvě Jižní Afriky a setkání s bílými farmáři, kteří jsou terči útoků...

V souvislosti s nedávnou aférou týkající se fake news, které šířil vlivný německý týdeník Der Spiegel, Buzzfeed se taky chytil diskreditujícího příběhu, který byl uvěřejněn veřejnoprávním médiem ARD v pořadu Report Mainz. Německý publicistický web s rozpočtem 8 miliard, 
který je používán levicí. 

Zpráva cílila na Petra Bystroně, mluvčího pro zahraniční politiku v rámci AfD, který v srpnu navštívil Jižní Afriku, setkal se s vedoucími politiky, think tanky, obchodními a kulturními institucemi, oběťmi útoků na farmáře, ale taky s vedením burské civilní obrany "Suidlanders". 

Namísto informování o těchto jednáních, zpráva přinášela staré fotografie ze cvičení civilní obrany Suidlanders, které nemělo s návštěvou Petra Bystroně nic společného. 

Opakujíce německé pomluvy, Buzzfeed označuje Suidlanders za "bílou nacionalistickou skupinu, jejíž vůdce se účastnil pochodu v Charlottesville". Suidlanders se brání tím, že jejich jediným účelem je civilní obrana, a o veškerých svých aktivitách informují jihoafrickou policii. 

Report Mainz cituje Garetha Newhama z Institutu strategických studií, který označuje Suidlanders za "extrémisty" a "bílé šovinisty". Institut strategických studií vznikl v roce 1990 jako Institut obrané politiky založený Chrisem Hanim, vůdcem Komunistické strany Jižní Afriky a velitelem teroristického křídla Afrického národního kongresu. Ví se, že jsou blízce napojení na jihoafrickou tajnou službu SSA, která byla cvičena východoněmeckou tajnou policií Stasi. Gareth Newham popírá epidemii vraždění farmářů v Jižní Africe, stejně jako tak činí Africký národní kongres, navzdory strašlivým důkazům. K roku 2018 docházelo každý den nejméně k jednomu útoku na farmy. 

Buzzfeed a Report Mainz se nijak nezmiňují o útokách na farmáře. Místo toho se snaží provázat mluvčího Suidlanders Simona Rocheho s pochodem v Charlottesville, kde byl Roche jako pozorovatel. "V roce 2017 jsem strávil pár měsíců cestováním po Spojených státech, navazoval jsem kontakty s různými konzervativními skupinami, setkal jsem se s Lauren Southern, kupříkladu," vysvětluje Roche. Buzzfeed se snaží dát do souvislosti Rocheho se zabitím aktivistky Heather Heyer, kterou v Charlottesville usmrtil duševně nemocný muž. 

"Samozřejmě, že odsuzujeme zabití Heather Heyer. Je šokující, že se někdo snaží nám podsouvat, že schvalujeme zabití nevinné ženy," řekl Roche pro Gateway Pundit. "Tohle jen ukazuje, jak hluboko jsou levicový novináři schopni klesnout při šíření špíny o nás." 

Buzzfeed se hájí tím, že se snažil kontaktovat Petra Bystroně z AfD před publikováním článku, ale jeho kancelář nemá záznam o žádném takovém pokusu. 

"Rozhodně jsme nebyli osloveni nikým z Buzzfeedu," řekl Bystroň Gateway Pundit. "Moje telefonní číslo je na stránkách německého Bundestagu." 

V době, kdy se příběh začal šířit byl Bystroň na návštěvě Iráku s delegací vedenou německým ministrem zahraničí Heiko Maasem. "Odpovídal jsem na textové zprávy, které jsem dostával od tisku, pod stolem při večeři s představiteli Kurdské regionální vlády. Kdyby mě Buzzfeed chtěl kontaktovat, mohl to udělat." 

Příběh Report Mainz se od té doby rozpadá. Magazín Der Spiegel napsal v prosinci, že Bystroňova návštěva u Suiderlands nebyla financována z peněz daňových poplatníků, jak o tom prvně informoval Report Mainz, ale ze soukromých zdrojů.  Také, navzdory tvrzení Buzzfeedu, že návštěva nebyla uveřejněna v rámci cesty v Jižní Africe, tak tato návštěva byla hlášena Bundestagu a německému ministerstvu zahraničí, jak potvrdila tisková mluvčí Maria Adebahr na tiskové konferenci, kde řekla, že "to byl naprosto rutinní postup." 

Buzzfeed taky tvrdil, že se Bystroň účastnil střeleckého výcviku se Suidlanders, tvrzení, které se ukázalo jako lživé. 

"Mám loveckou licenci," řekl Bystroň pro Gateway Pundit. "Takže střelecký výcvik opravdu nepotřebuji. Cestovali jsme po farmách Vanderkloof v Jižní Africe a zastavili jsme se i na střelnici. To je vše." 

Bystroň obdržel Gateway Pundit Eagle Award na podzim 2018 a je jedním z vedoucích expertů AfD pro zahraniční politiku. V roce 2018 zaplnil titulky novin, když nabídl azyl britskému aktivistovi Tommymu Robinsonovi, a když se zasazoval o trestní stíhání proti migrantským neziskovkám ve Středozemním moři. Nyní se snaží o osvětu v souvislosti se situací v Jižní Africe, kde dochází k vyvlastňování bez náhrady a brutálnímu násilí na bílých farmářích. 

Bystroň řekl, že zvažuje podat trestní oznámení proti falešným zprávám šířeným Buzzfeed a Report Mainz. 

"Naneštěstí, tento druh neobjektivního zpravodajství je typický pro levicová média v Německu a Spojených státech. Má to, ale i světlou stranu. Konečně se utrpení Burů a farmářů v Jižní Africe stává tématem i v Německu. Odhaduje se, že jen do listopadu tohoto roku došlo ke 412 útokům na jihoafrické farmy, což je nový rekord. Ovšem, ani ARD (veřejnoprávní médium), ani Buzzfeed se o tomto nijak nezmiňují." 

V prosinci, Andile Mngxitama, vůdce organizace Black First Land First (BFLF) žádal: "Za každého černocha zabijeme pět bělochů, budeme zabíjet jejich děti, budeme zabíjet jejich ženy, budeme zabíjet jejich psi, budeme zabíjet jejich kočky, budeme všechny zabíjet!" 

V jednom z posledních útoků byl farmář Chris van Wyk postřelen na své farmě 21. prosince a kulka rozdrtila jeho pravý femur, podle zpráv South Africa Today.