6. bře, 2019

PETR BYSTROŇ: Prezident Německa Frank-Walter Steinmeier - Arogance moci

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier poblahopřál v telegramu z 11.2.2019 vládě Íránu, ke 40. výročí krvavé islámské revoluce...a to jménem svých krajanů. Bylo to vyvrcholení z dlouhé řady diplomatických přešlapů politiků vládní soc.dem SPD...

To, že se Steinmeier nebojí kontaktovat se s Íránem, ukázal už jako ministr zahraničí Německa, kdy spolu s někdejším prezidentem USA Obamou, byl hnací silou dohody s Íránem, díky níž dostal Írán peníze, pro svoje teroristické útoky a války, například válku v Jemenu. Jak uvedla CNN, Obamova administrativa poslala dne 16.1.2016 dopravní letadlo s hotovostí 400 milionů dolarů do Teheránu. To byl jeden z důvodů, proč dohodu odsoudil premiér Izraele Netanjahu i následný prezident USA D.J.Trump.
 
Také však Steinmeier jednal proti zájmům Německa. Jako ministr zahraničí, byl hnacím motorem dohody o přidružení s Ukrajinou. Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč, viní Steinmeiera, že ho dne 21. 2. 2014 tzv. "chytil" do pasti, s polskými a francouzskými ministry zahraničí a vyzval ho, aby odstoupil. Tehdy byl zahájen rozpad země, která se z toho dodnes nevzpamatovala.
 
Na začátku migrační krize a otevřených hranic roku 2015, Steinmeier stál důsledně na straně "Grenzöffner" (otevřených hranic) a kritizoval výstavbu plotu v Maďarsku Viktora Orbána a uzavření balkánské cesty přes západní Balkán. Kdyby to bylo na Steinmeierovi, hranice v Maďarsku, by byly stále otevřené.
 
A teď k Íránskému telegramu
Hamed Abdel-Samad (egytsko-německý politolog a novinář, vystupující kriticky proti islámu. Jako kritik upadl v nemilost muslimů a byla na něho dokonce v roce 2009 veřejně v egytské televizi vydána fatva.)
 
Steinmeierovi následně řekl: "Jako německý občan vám říkám: Ne v mém jménu! Je to špatné! Režim v Íránu potlačuje demokratickou opozici, má na desítky tisíc obětí režimu a jejich rodin. Opozici vaše úsilí nezajímá, bereme naše hodnoty opravdu vážně, proto opakuji: V mém jménu ne!"
 
Ve své odpovědi, plné arogance, Steinmeier obvinil Abdel-Samada, že "neposlouchal" jeho řeč. V projevu nazvaném „ Všechno to je otázka víry ,“ Steinmeier se bránil kritice, jeho blahopřejného telegramu a bránil se odkazem na diplomatické postupy.
 
Co Steinmeier nezmínil, bylo v loňském roce 273 poprav v Íránu. Homosexuály, kteří jsou zavěšeni na stavebních jeřábech. Až do ledna 2018, kdy federální vláda mlčela k násilnému potlačení demonstrací v roce 2011. Při zelené revoluci. Na znásilněné ženy, které jsou popravovány za smilstvo. A opravdu statečné ženy, které nenosí šátek v Íránu a riskují, že budou zatčeny a uvězněni.
 
Pokus omluvit neuvěřitelný telegram diplomatickými praktikami je zcela účelové. Steinmeier sám nazval tehdy budoucího amerického prezidenta USA Donalda J. Trumpa, jako "kazatele nenávisti", během americké volební kampaně v roce 2016. A právě Steinmeier odmítl blahopřát nově zvolenému prezidentovi, proti všem diplomatickým praktikám po Trumpově volebním vítězství. Od té doby jsou vztahy s Washingtonem napjaté, Německo ztratilo svou roli nejbližšího spojence Spojených států. Transatlantický vztah je tak horší než kdykoli předtím, podle reprezentativního průzkumu agentury Civey.
 
Jak můžete vidět, Steinmeier jde neustále svou vlastní cestou. Nezáleží mu na tom, že vztahy Německa s Ruskem, USA a Izraelem se díky tomu rozpadají.
 
Autor: Petr Bystroň, Německo, TGM, Praha, ČR, 6.3.2019