16. pro, 2017

RUSKO NEWS: Putinova konference

V Moskvě se konala tisková konference současného ruského presidenta Vladimíra Putina. Konference je přímou reakcí na Putinovo oznámení o tom, že bude znovu kandidovat v nadcházejících presidentských volbách. Svolání této konference bylo očekávané. Svou kandidaturu president Putin oznámil 6. prosince.

Tisková konference, kterou uspořádal (14.12.2017), byla v zásadě sumarizací posledních let a zejména událostí, které dopadli na Rusko. President Putin hovořil o ekonomických sankcích v důsledku ruského dobrodružství na Ukrajině, a o tom, jak tyto sankce zasáhli Rusko a vyvolali šok, ze kterého se ovšem už Rusko vzpamatovalo.

President Putin se, ale zároveň odmítl bavit o svém předvolebním programu. Jeho kritici tvrdí, že žádný nemá, že nemá žádnou vizi, a že nedokázal dobýt Donbas, ani vybudovat Eurasijský svaz. On sám, ale útočil na opozici, která je roztříštěná a taky nemá žádný program, krom lezení do zadku Evropské unii (umělecká licence autora článku).

Putin se pouze velice obecně vyjádřil, že jeho program má jít na vnitřní rozvoj infrastruktury, zdravotnictví a vzdělávání. Přišli otázky i na inflaci, která postihovala Rusko v důsledku sankcí. Putin se důsledně zastával protiinflační politiky ruské centrální banky a nutnosti posílit ruskou měnu.

Většina konference byla tvořena připravenými dotazy místních novinářů, kdy mezi odpověďmi Putin mimo jiné pochválil i presidenta Donalda Trumpa. Putin kromě jiného pochválil ekonomické úspěchy a hospodářský růst Ameriky za Trumpa, za což mu Trump v následném telefonickém rozhovoru poděkoval. „Během krátké doby bylo dosaženo významných úspěchů… podívejte se, jak rostou trhy. To dokazuje důvěru investorů v americkou ekonomiku. Ukazuje to, že věří tomu, co president Trump dělá v této oblasti,“ prohlásil Putin.

Tahle chvála a telefonát přišli v době vrcholící demokratické „putinmánie“ a „špionmánie“, která pronásleduje presidenta Trumpa napříč administrativou a politickými strukturami Spojených států amerických.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 16.12.2017

zdroj:

https://www.rt.com/news/413051-putin-2017-press-conference/