2. bře, 2018

RUSKO NEWS: Putinův projev k Dumě

Podobně jako před měsícem Donald J. Trump ve zprávě o Stavu unie a před pár dny Viktor Orbán v projevu o stavu Maďarska, tak i nyní vystoupil v Rusku Vladimír Putin se zprávou o stavu federace. Tradiční každoroční projev, kde Vladimír Putin zhodnotil stav a vyhlídky Ruské federace, její úspěchy i neúspěchy a budoucí cíle...

Letošní projev byl překvapivý v tom, že Vladimír Putin otevřeně přiznal řadu problémů, které v poslední době trápí ruský lid a federaci. Zejména jde o dlouhodobě problematický demografický vývoj, kdy stále větší část Rusů odchází do zahraničí a domácí přírůstek populace táhnou, jen muslimové. Kromě toho Vladimír Putin poukázal na problémy jako je zaostalost infrastruktury a zhoršující se chudoba, která je důsledkem mezinárodních embarg, ale i prudkého poklesu cen ropy. Putin varoval před tím, že vyčkávání by mohlo vést k zhoršování, již tak problematické situace. Jako protiopatření vůči chudobě, která už tvrdě zasahuje 20 miliónů Rusů, oznámil zvýšení minimální mzdy v nadcházejícím období, ale prohlásil, že to je jen jeden, sice zásadní, ale nikoliv klíčový krok.

Projev se vlastně stal určitým předvolebním projevem, neboť kromě zvýšení minimální mzdy, slíbil i investice ve výši 3 biliónů rublů (1 bilión Kč) do podpory mladých rodin a samoživitelek. Přiznal dokonce problémy se sanitací a fakt, že milióny Rusů pijí nekvalitní vodu. Kromě slibů, ale hovořil i o projektech jako je most na Krym, rozšiřování arktické flotily a taky modernizace a rozšíření transsibiřské magistrály pro zefektivnění a zvýšení zisků z obchodů mezi Čínou, Ruskem a Evropou. Cílem je dosáhnout zčtyřnásobení kapacity magistrály a zkrácení doby přepravy mezi Čínou a Evropou na pět dní.

Putin pozitivně zhodnotil výrazné snížení inflace, ale zároveň dodal, že masivní investice budou něco stát, a že Rusko se musí konečně přeorientovat z energetického exportu a diverzifikovat obchodní partnery i celkové složení vývozu. Byl zmíněn zemědělský úspěch v podobě sklizení 134 miliónů tun obilí, čímž byl překonán rekordní rok 1978.

Nejen ekonomikou, ale i válkou je člověk živ a tak se president Putin nezapomněl pochlubit novými zbraňovými systémy, které mají posílit bojeschopnost a efektivitu ruských ozbrojených sil. Podle presidentových slov by mělo Rusko disponovat raketovým systémem Sarmat, který je schopen překonat, jakoukoliv protiraketovou obranu a tím pomoci s vyrovnáním strategických sil ve prospěch Ruska. Zdá se, že zbraňový systém Sarmat má prakticky neomezený dosah. Nutno říci, že kromě těchto zázračných systémů, včetně hypersonických zbraní, se hovořilo i o konvenčnějších zbraních, včetně zavedení 80 pozemních balistických střel do výzbroje armády a dalších 102 raket na ponorkách, včetně nasazení tří nových ponorek.

President navíc zkritizoval Spojené státy americké za odstoupení od smlouvy o omezení protiraketové obrany. To ale my vnímáme jako jednoznačně pozitivní krok administrativy presidenta Trumpa a kvitujeme to jako krok k posílení americké suverenity a zajištění míru ve světě.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 2.3.2018