20. bře, 2018

RUSKO NEWS: Putinův triumf!

Jak se dalo očekávat, Vladimír Vladimirovič Putin zvítězil v ruských presidentských volbách 2018. Z hlediska výsledků nešlo o nic neočekávaného, přesto se jim zde budeme věnovat...

Při volební účasti 67,47% obdržel Vladimír Putin, který kandidoval jako nezávislý s podporou Všeruské lidové fronty sdružující prokremelské odborové, mládežnické, podnikatelské a politické organizace, celkem 76,66% hlasů. Téměř ďábelské číslo, pod kterým se schovává rozhodnutí 56,206,514 ruských voličů. Druhé místo zaujal velice tradičně komunistický kandidát, podnikatel a oligarcha Pavel Grudinin, který obdržel 11,8% hlasů a stal se tak nejsilnějším opozičním kandidátem. Nutno dodat, že šlo o drtivý propad ze Zjuganovových tradičních 18-25% hlasů. I třetí místo zaujal tradiční neúspěšný matador ruských voleb, Vladimír Žirinovský, který obdržel 5,66% hlasů a potvrdil pokračující trend slábnutí, když ztratil oproti minulým volbám půl procenta hlasů. Čtvrté místo obsadila dcera Putinova mentora Anatolije Sobčaka, Xenie Sobčaková. Pohledná a rozmazlená modelka, která měla za úkol rozštěpit opoziční síly ve prospěch Putina, obdržela 1,68% hlasů. Páté místo uchvátil prozápadní zelený libtard Grigorij Javlinský s něco málo přes 1% hlasů. Dále cuckservativec Titov s 0,76% a vzdorokomunista Surajkyn s 0,68% hlasů. Celou tuhle linii uzavřel ultranacionalista a radikální konzervativec Baburin s 0,65% hlasů.

Volby nejsou žádným překvapením. Pravděpodobně došlo k manipulacím, protože Putin chce mít silnou pozici, ale zvítězil by nejspíše s přehledem i bez manipulací. Vladimír Putin ve svém povolebním projevu vyzval k jednotě a svornosti národa, k tomu, aby lidé spolupracovali i s těmi Rusi, kteří volili jiného kandidáta, a aby společně zlepšili stav země. Tradiční spojenci Vladimíra Putina mu velice rychle gratulovali. Poměrně překvapivá je reakce západních států, která by se asi dala shrnout větou na západní frontě klid. Komentáře se omezují na případ otráveného ruského vlastizrádce Sergeje Skripala a na to, že nejspíše došlo k volebním manipulacím. Nic víc se neděje. Západ je nejspíše ve stavu čiré dezorganizace a paralýzy. Naproti tomu česká havlistická a pravdoláskařská média už křepčí, zvou si téměř výhradně protirusky orientované hosty, vřískají a spílají, jsou papežštější než papež a ve výsledku, jen nahání lidi do tábora stoupenců Putina.

Putin sice zvítězil s rekordním počtem hlasů, nejvíce za dobu, kdy kandidoval a upevnil své postavení vůči Západu, ale jeho země čelí problémům s cenami ropy, stárnutí populace, neudržitelnému důchodovému systému, nedostatku zahraničních investic, problémům se zaostalou infrastrukturou, a co je pro Putina a jeho pozici dlouhodobě nejhorším rizikem, absenci charismatického a talentovaného nástupce, kterého by Putin připravoval. Medveděv je odpískaný korupčník. Je sice možné, že Putin bude v roce 2024 jmenován premiérem a zopakuje se situace z předcházejících let, ale je nutné vzít v potaz, že Putin se nechce stát novým Brežněvem. V roce 2024 bude Putinovi 72 let a v době, kdy by mohl podle ruské ústavy znova kandidovat, by mu bylo dokonce 78 let.

Já sám si nedokážu a nedovolím předvídat, kdo by mohl být jeho nástupce. Lze bezpečně předvídat, že Putin se v následujícím období bude snažit o konsolidaci stavu na Krymu, reformu ekonomiky a posílení celkového velmocenského postavení s důrazem na eurasijská strategická partnerství, ale to je tak vše, co k tomu můžeme říct. V případě východoevropských států se možná bude snažit prosazovat politiku, rozděl a panuj, zejména v tandemu Polsko a Maďarsko. Tady je nutné, aby zasáhl president Donald Trump, který se musí jasně postavit na stranu polské a maďarské vlády proti EU a tím poskytnout východoevropským státům alternativu vůči EU a vůči Rusku.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 20.3.2018