22. úno, 2019

RUSKO NEWS: Putin & stav Ruské federace

Jako měl před pár týdny president USA Donald J.Trump svoji řeč o „Stavu Unie“ a Viktor Orbán hovořil o stavu Maďarska a jeho budoucí politice, tak nyní hovořil i ruský president Vladimír Putin o situaci v Rusku...

 

Hovořil k poslancům Federálního shromáždění Ruské federace. Federálního shromáždění je ruské označení pro parlament složený z volené Dumy a nevolené Rady federace.

 

Vladimír Putin ve svém projevu předestřel cíle i kritiku byrokracie. Poslancům a členům Rady vysvětloval, že „federální projekty“ jsou rovněž projekty národními. Proto vyzval k nutnosti, aby výsledky „federálních“ (národních) projektů byly vidět napříč celou zemí, i v nejmenších okresech.

Stejně jako v případě Viktora Orbána, i Putinův projev kladl důraz na otázku ruské populace a její budoucnosti, včetně zavádění prorodinné politiky. Vladimír Putin varoval před tím, před čím varuje řada ruských demografů, že Rusko zažívá podobný nízký růst populace, jaké zažilo za Velké vlastenecké války a po rozpadu Sovětského svazu.

 

Vladimír Putin vyhlásil odvážný a ambiciózní cíl dosáhnout přirozeného růstu populace do let 2023-2024. K dosažení tohoto cíle se chystá významná reforma prorodinné politiky, prodloužení příspěvků na děti, zvýšení jejich hodnoty, včetně možnosti regulovat tyto příspěvky podle potřeb populační politiky v jednotlivých regionech. Celkové benefity se mají od roku 2020 zvýšit o 50% a pokrytí dosáhnout, až 70% rodin s jedním a více dětmi. Dojde k zvýšení finanční podpory dětem, které jsou postižené z 5 tisíc rublů na 10 tisíc rublů od 1. července. Dalším krokem jsou daňové úlevy pro rodiny s dětmi. Za každé dítě žijící v bytě bude zrušeno zdanění 5m2 obytné plochy a v domech to bude 7m2 na každé dítě. Rodiny s více dětmi, které vlastní pozemky, budou osvobozeny od pozemkové daně do rozlohy 600m2. Dojde i ke změnám v hypoteční politice a hodnotách hypoték. Z hlediska kvantitativních opatření má taky dojít k rozšíření jeslí o 270 tisíc míst.

 

Vladimír Putin zároveň dodal, že tyto kroky budou nákladné. Letos dosáhnou náklady na reformy 7,6 mld. rublů, příští rok 21,7 mld. rublů a v roce 2021, více než 30 mld. rublů, ale pomohou více než 600 tisícům ruských rodin.

 

Jak vidíte, opět je to politika založená na racionálních krocích – zvýšení finanční podpory, snížení daňové zátěže, změny v hypoteční politice – spíše, než na iracionálních experimentech, jako je import imigrantů. Pro Rusko je tato politika o to důležitější, že jedny z mála přirozeně rostoucích populací v Rusku jsou populace v muslimských republikách, a pokud ruská vláda nepřijme takováto opatření, hrozí, že do roku 2050 bude třetina ruské populace muslimská.

 

Kromě rodinné politiky, ale Vladimír Putin hovořil i o podpoře technologického sektoru a výzkumu, včetně vzniku výzkumných nadací, hovořil na adresu Ruské lidové fronty, celonárodní organizace podporující vládu, kritizoval ekologickou zátěž Ruska a inflaci, která postihuje Rusko a stanovil cíl růstu zemědělského exportu z 25 mld. dolarů na 45 mld. dolarů do roku 2024.

 

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.2.2019