14. zář, 2019

RUSKO: Komunální, městské & regionální volby

Před pár dny proběhly v Rusku volby do regionálních vlád a parlamentů autonomních oblastí a republik Ruské federace. Kromě toho proběhly i volby do moskevského zastupitelstva a přímá volba petrohradského starosty... 

Volby se nesly na pozadí protivládních protestů financovaných a podporovaných neziskovým sektorem, jejichž cílem je rozvrátit stabilitu ruského režimu. Jakkoliv můžeme Rusko v řadě ohledů kritizovat, nemůžeme akceptovat snahy o zvrácení průběhu voleb na základě nepokojů a strachu zasetého nějakou ruskou obdobou „Miliónu chvilek pro demokracii“.  
 
Již předběžné výsledky dávají znát, že s „falšováním voleb“, to v Rusku nebo zas tak horké. V moskevské městské dumě ztratilo Putinovské Jednotné Rusko 13 poslanců a propadlo se z 38 poslanců na 25. Přesto zůstalo nejsilnější formací. Osm poslanců získali komunisté a skončili na druhém místě s 13 poslanci. Třetí místo mají liberálové ze strany Jablko s čtyřmi poslanci. Ti se tak vrátili do moskevské městské dumy po čtrnácti letech. Poslední místo získalo konzervativně socialistické Spravedlivé Rusko s třemi poslanci. Navzdory oslabení Jednotného Ruska, opozice je natolik roztříštěná, že pozice v Moskvě zůstane pevně v rukou Jednotného Ruska.  
 
V Petrohradě slavilo Jednotné Rusko výrazný triumf. Novým gubernátorem se stal Alexander Beglov, který získal 66% hlasů. Druhé místo obsadila Naděžda Tichonová, nominantka Spravedlivého Ruska, která získala 17% hlasů a v těsném závěsu zástupce Občanské platformy, bývalé opoziční skupiny, nyní podporující presidenta Putina, Michajil Amosov. Ten obdržel 16% hlasů. Beglov působil již dříve jako zastupující gubernátor, potom, co byl zbaven funkce Georgij Poltavčenko. 
 
Na většině míst, ve většině parlamentů a republik, zvítězilo Jednotné Rusko, byť ne s tak jasnou převahou, jak by se dalo čekat, a jak doufali odpůrci Putina, aby mohli Rusko obvinit z falšování voleb. V průměru získali 61% hlasů. Volby se konaly i na Krymu, kde taky zvítězilo Jednotné Rusko. 
 
Rusko není jednotné, to určitě ne, ale je na tom lépe, než dekadentní západní liberalismus a dosavadní průběh a výsledky voleb, to jen potvrzují.  
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 14.9.2019