ROZHOVORY

21. pro, 2020
Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Prima Partie Terezie Tománkové...
 
Krásnou adventní neděli vám přeji. Vítám vás u Partie, dnes ji pro vás vysíláme ze zámku v Lánech. V Masarykově pracovně nás přijal prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den, pane prezidente. 

Dobrý den. 

Pane prezidente, děkuji za pozvání. Rok 2020 byl výjimečný v mnoha ohledech. Jaká je cesta ven k tomu, aby rok 2021 byl jiný, lepší?

Tak především by musela skončit pandemie, to je cesta ven. Zaprvé, i když samozřejmě jsem ve svých veřejných prohlášeních vždy podporoval nošení roušek, a trvám na tom, že je to dobře, tak světlo na konci tunelu je zřejmě až vakcína. A pokud během příštího roku ta vakcína zabere, tak budeme z nejhoršího venku. 

Vakcína má dorazit už po vánočních svátcích.

Nahlas, prosím. 
 
Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, TV Prima, Lány, ČR, 21.12.2020
 
Video zde:
 

19. lis, 2020

ROZHOVOR S PREZIDENTEM...

Žádná úřednická vláda vedená šéfem ČEZu Danielem Benešem nebude. Miloš Zeman pro ParlamentníListy.cz důrazně odmítl mediální spekulace. “Absolutní lež,” sdělil prezident a vnesl světlo do dalšího osudu ředitele BIS Michala Koudelky. Zeman již premiéru Babišovi předal avizovaný dokument sepsaný někdejším vysokým funkcionářem BIS, z něhož prý plyne, že Koudelka není dobrý manažer. Zaznělo i hodnocení vlády a opozice v době koronakrize. Šéf České televize Petr Dvořák by měl skončit, řekl ParlamentnímListům.cz prezident Miloš Zeman. Reagoval nejen na poslední vývoj kolem odvolání dozorčí komise. Zeman se vůbec poprvé veřejně vyjádřil k americkým volbám. Donald Trump podle něho využívá dostupné prostředky, ale měl by to už vzdát a nebýt trapný. Hlava státu komentovala i odchod Miroslava Kalouska ze Sněmovny a další aktuální témata.
 
Pane prezidente, dopady a dění související s pandemií koronaviru dlouhodobě výrazně štěpí politickou scénu. Opozice nicméně vyzývá k dodržování opatření a odpovědnosti. Jak momentálně nahlížíte na stav naší politické scény obecně?
 
Je tady vláda a je tady opozice. Vláda patří mezi, jak se kdysi říkávalo, lidi polem pracující. Samozřejmě se to netýká jen vlády, ale široké veřejnosti, zdravotníků, hasičů, policistů, vojáků atd. atd. Na druhé straně tu je poštěkávající opozice, která maximálně spáchá hodokvas na Karlově mostě a která bude neustále obviňovat vládu, ať ta dělá cokoliv. Když chce vláda zavést zpřísnění, opozice bude volat po rozvolňování. Když vláda něco rozvolní, bude to opozice zase kritizovat a mluvit o chaotické vládě.

Mohu říci, že v této koronavirové krizi opozice prostě selhala. Je mi to líto, protože jsem vždy říkal, že opozice je ostruha zaťatá do boku koně. Opozice, která má silnou alternativu, ale také silné vedoucí představitele, může být stejně užitečná jako vláda. Když se ovšem podívám na naši poštěkávající opozici, bohužel, bohužel, bohužel nic takového neexistuje.

Ani žádné náznaky toho, že by opozice vašimi slovy z jara přišla „pumpovat vodu“, se nestalo?

Drobné náznaky se možná vyskytnou. Vezměte si třeba případ Dominika Feriho, kde šlo o určitou pomoc vládě, a já to oceňuji. Byly to ale opravdu jenom drobné náznaky.

Pokud jde o vládní podporu určitým odvětvím ekonomiky, a nejde pouze o opoziční kritiku, ale mnohé názory ve společnosti, můžeme slyšet, že tato podpora je buď nedostatečná, nebo pomalá. Jaký je váš pohled? Jedná vláda adekvátně a rychle?

Když vezmeme v úvahu, že vláda uvolnila stovky miliard korun, což je právě rozpočtový deficit, na podporu ekonomiky, tak mně právě tato kritika připadá nemístná. Doporučoval jsem, aby si podnikatelé vzali v rámci programu Covid 3 dlouhodobý úvěr s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A kdyby ho přesto nedokázali splatit, tak nestojí za mnoho. V tom případě by ale chyba byla u nich, protože u tohoto úvěru stát prostřednictvím deficitu garantuje tento úvěr ze svých zdrojů.

A ti nejmenší podnikatelé, živnostníci jako kadeřnictví a další malá odvětví z oblasti služeb, kteří sice dostali kompenzační bonus, ten ale nepokryje ani nejnutnější náklady. Není tady prostor pro další pomoc?

Byla tady pětadvacítka zaměřená právě na OSVČ a myslím, že byla velmi úspěšná. Je zde program Antivirus, který také není určen pouze velkým podnikům, a když koneckonců mluvíme o dlouhodobých úvěrech, nevidím důvod, proč by si je nevzali i drobní a střední podnikatelé.

Jak vůbec hodnotíte krizové fungování vlády v této době? Vytkl byste jí něco?

Především to byl komunikační problém. Setkali jsme se s absolutně novou situací, někdy se stalo, že se určitá doporučení měnila za pochodu. Kdyby všichni, kdo se zabývali touto epidemií, byli geniální, tak by nedocházelo k tomu, čemu opozice říkala chaotismus. 

Byl bych zde ale velmi tolerantní, protože jsem na straně vlády naopak viděl maximální věcné nasazení. To, že jí vyčítám drobné komunikační chyby, je něco, co můžete brát jako přátelskou kritiku.

V médiích se objevily spekulace, že připravujete variantu úřednické vlády v čele se šéfem ČEZ Danielem Benešem. Je taková varianta ve hře? Můžete to vyloučit?

Zaregistroval jsem to na Seznamu, kde jedním z autorů těchto spekulací byl jakýsi Dolejší. Nu, ten Dolejší dokonce uvádí, že jsem se s Andrejem Babišem o tom bavil při našem posledním setkání. Je to absolutní lež, ale mě to nepřekvapuje, protože já pokládám Seznam.cz za odpadní koš české žurnalistiky.

Nicméně o tom mluvil i Vojtěch Filip, že tahle spekulace nějakou dobu koluje, byť neví od koho…

Jestli to slyšel, tak určitě ne ode mě. Jsem tady já, kdo by měl rozhodnout o úřednické vládě, a já o ničem takovém rozhodovat nebudu. Počkám do voleb a vítěze voleb jmenuji premiérem.

Zmíněný článek operoval s variantou, že chcete vyměnit vládu kvůli tendru na dostavbu Dukovan a zmínil opětovné varování BIS, aby byla tato zakázka svěřena Rusům nebo Číňanům. Měli bychom někoho z tendru předem vyloučit?

BIS má sice podle zákona chránit ekonomické zájmy státu, ale myslím si, že to vůbec nedělá. Naopak tyto ekonomické zájmy poškozuje. Můj názor je dlouhodobě stále stejný. Nechť se do tendru přihlásí kdokoli a nechť tento tendr vyhraje ten, kdo nabídne jednak nejlepší cenu a jednak nejlepší technické parametry. Kdyby v BIS byl alespoň jeden člověk, který trochu rozumí ekonomice, věděl by, že čím méně uchazečů, tím vyšší nabízená cena.

Co se týče BIS, opětovně jste odmítl návrh vlády na jmenování jejího šéfa Michala Koudelky generálem. Předpokládám, že svůj názor do budoucna nezměníte. Mluvil nebo budete mluvit s premiérem, aby vám to vláda už nenavrhovala?

Panu premiérovi jsem předal avizovaný materiál, který se týká Michala Koudelky. Materiál má dokonce dvě fáze, jednu stručnou, jednu podrobnější, ale v zásadě společným jmenovatelem je tvrzení, že Michal Koudelka není dobrý manažer. Argumenty, které na podporu tohoto tvrzení byly uvedeny, jsem předal panu premiérovi. Mohu říci, že je vypracoval člověk, který v BIS dlouhodobě a ve vysoké funkci pracoval.

Toto jste před časem avizoval v rozhovoru pro MF Dnes s tím, že tento materiál pro vás zpracovává bývalý šéf analytiky BIS pan Rom. Takže šlo o předání tohoto materiálu?

Ano.

Jak vnímáte námitky, které veřejně zazněly, že je neslýchané, aby prezident republiky nechával zpracovávat kompro materiál na šéfa jedné z tajných služeb?

Kompro materiál je pojem z myšlenkového světa, který nesdílím, protože v tom případě by každý kritický materiál mohl být označen za kompro materiál.

Koudelkovi za rok v létě končí pětiletý mandát, vláda mu ho může prodloužit, nebo vybrat někoho jiného. Budete do toho chtít zasáhnout, doporučovat, nebo to ponecháte zcela na premiérovi a vládě?

Je to kompetence vlády, já mohu pouze vyjádřit doporučení, na což má prezident nepochybně právo. Mým doporučením rozhodně nebude ponechání pana Koudelky na další funkční období v čele BIS.

Pane prezidente, rozebírali jsme už fungování vlády během krize. Nedávno došlo k výměně ministra zdravotnictví. Poté, co kvůli známé vyšehradské schůzce vyzval premiér Romana Prymulu k rezignaci, naznačil, že se vám to úplně nelíbilo. Jaké jste měl výhrady?

Především, a řekl jsem to i jeho nástupci, že v době epidemie by měl Ministerstvo zdravotnictví vést epidemiolog. To je 90 procent mých výhrad, ty ostatní byly okrajové.

Věřím, že jak premiér, tak nový ministr zdravotnictví dodrží svá slova a umožní profesoru Prymulovi dále působit v této oblasti. Nehledě na to, že třeba ministr Blatný sám prohlásil, že by byl blázen, kdyby se vzdal spolupráce s profesorem Prymulou.

Tedy, kdyby to bylo jen na vás, profesora Prymulu byste ve funkci ponechal?

Ministru zdravotnictví bych kvůli tomu za prvé strašlivě vynadal. Za druhé bych mu doporučil, aby se veřejně omluvil a posypal si takříkajíc hlavu popelem, ale neodvolával bych ho. Ostatně odmítl jsem ho odvolat, takže pan profesor Prymula rezignoval sám.

V rámci vaší komunikace s premiérem tedy proběhlo, že návrh na odvolání nevyslyšíte? Informace, že byste ho odmítl odvolat, se veřejně neobjevila. Pouze po několika dnech Prymula oznámil, že sám rezignuje.

No, byl zde návrh na odvolání, který jsem dostal na stůl. Tím, že jsem tento návrh nevzal v potaz, jsem de facto odmítl odvolání, protože pan profesor Prymula rezignoval sám. 

Před sněmovními volbami se začínají v opozici formovat volební bloky. Zatím se výrazně rýsuje koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Každá ze stran bude jistě muset ustoupit z některých programových bodů. Má takový projekt podle vás šanci?

Poněkud nezdvořile bych řekl, že spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, nikoli však obr. Nicméně bude na voličích, aby sami rozhodli, zda tohoto velkého trpaslíka budou chtít volit.

Česká televize přišla s průzkumem, jehož závěry mnohé překvapily. Piráti výrazně dohánějí ANO, komunisté i ČSSD by vypadli ze Sněmovny. Váš názor na průzkumy je obecně znám, nicméně toto je už velká změna…

Nechci urážet agenturu Kantar, takže svůj názor řeknu obecně. Opírám se o třicetiletou zkušenost, kdy se dramaticky lišily reálné volební výsledky od průzkumů veřejného mínění. Na základě této zkušenosti konstatuji, že průzkumy mohou být buď cinknuté, nebo nekvalifikované, nebo také obojí. Tuto úvahu bych uzavřel slovy Jana Wericha: buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze.

Ať dopadnou volby příští rok jakkoliv, jedno je jisté, ve Sněmovně nebude Miroslav Kalousek. Podle jeho slov to bude znát. Jak to vnímáte vy? Bude vám chybět?

Nebude.

Stručná odpověď. Jak byste zhodnotil jeho politické působení v posledních letech?

Miroslav Kalousek se stal předsedou TOP 09, když tato strana měla 17 procent. Ne v průzkumech, ale reálně ve volbách. Jako předseda této strany ji dovedl k pěti procentům. Co mám říkat o každém nichtsmachru (neschopný člověk, lenoch, laik, pozn. red.), který potápí loď, do níž nasedl, třebaže ta loď předtím vypadala docela dobře.

V posledních dnech je opět živo kolem České televize. Rada ČT před týdnem na návrh Hany Lipovské odvolala dozorčí komisi, která prý selhala. Je to něco, co by veřejnost mělo znepokojovat?

Ne. Znepokojuje to určité mediální kruhy a možná vedení České televize. V každém případě je to v naprostém pořádku. Jde o pravomoc Rady ČT, a jestliže se tak rozhodla, dokonce velkou většinou hlasů, pak je to potřeba respektovat.

Celá řada osobností, třeba senátoři Smoljak s Hilšerem a další, vystoupila s tím, že jde o útok na nezávislost ČT a formuje se většina v radě proti generálnímu řediteli Dvořákovi. Jak to vnímáte?

Každý politik, a nejenom politik, může být odvolán. Ne že bych měl jakékoli sympatie vůči České televizi, pokládám ji za součást opozice, nikoli za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. 

K čemu teď došlo, kdy moderátor ČT Jakub Železný pošpinil vyznamenané k 28. říjnu, pokládám za další důkaz toho, že Česká televize je mírně řečeno ujetá a každý drzý fracek, který sám v životě nic nedokázal, může hanit ty, za nimiž je vykonané celoživotní dílo. Ale jak říkám, jaká televize, takový moderátor.

Mimochodem, jak vy sám hodnotíte práci Petra Dvořáka v čele ČT? Váš kancléř si mu nedávno stěžoval na neprofesionální přístup ČT během jmenování ministra Blatného, stejně tak na případ kolem Jakuba Železného. Vy sám máte výhrady k ČT dlouhodobě.

Česká televize měla několik technických průšvihů. Vzpomínám si dokonce, že jednou to bylo i 28. října. Když se mě ale ptáte na můj vztah k řediteli Dvořákovi, tak bych si přál, aby jakýkoli ředitel měřil stejným metrem, a za další se musím přiznat, že u pana ředitele Dvořáka mě poněkud znepokojila jeho návštěva v Londýně, kde byl spolu s Mirkem Topolánkem blahopřát exšéfovi ČEZ Martinu Romanovi k jeho 50. narozeninám. Vzhledem k tomu, že někteří považují Martina Romana za ne zcela důvěryhodnou figuru, pak účast ředitele České televize na této akci, notabene ve společnosti pětiprocentního Mirka Topolánka, mně připadá jako ne zcela uvážená.

Co se týče setrvání Petra Dvořáka na postu generálního ředitele, měl by podle vás skončit?

Jsem přesvědčen, že ano, ale o tom nebudu rozhodovat já, ale právě Rada České televize.

Podívejme se ještě do zahraničí. Volby v USA zjevně vyhrál Joe Biden, kterému jste již gratuloval. Co znamená pro nás a pro Evropu, že skončí Trump? Máme očekávat změny ve vtahu k nám?

Na základě mých politických zkušeností vám mohu říci, že bych počkal minimálně půl roku, ne-li rok, abych mohl hodnotit, zda dochází ke změně kurzu. Ne vždy to, co říkáte před volbami, je totožné s tím, co říkáte a děláte po volbách.

Volby provázejí zmatky a přetahovaná. Trump odmítá uznat porážku, sice to o víkendu naznačil, ale pak opět psal o tom, že volby vyhraje, a mluví o manipulaci či podvodech. Jak to vnímáte?

Neznám přesně americkou volební legislativu, ale samotného mě překvapilo, že vítěze voleb vyhlašovala média, a nikoli, jak je to například v kultivovanější zemi, tj. v České republice, volební komise. Dobře. Nicméně ať je volební legislativa jakákoli, je tam možné udělat určitý počet kroků, ať už jde o přesčítání hlasů tam, kde byl rozdíl minimální, anebo obrácení se na soud. Sám se domnívám, že by bylo daleko rozumnější to vzdát, nebýt trapný a umožnit novému prezidentovi, aby se ujal své funkce.

Podle vás Donald Trump své reakce přehání a nedokáže unést porážku?

Upřímně řečeno, znám mnoho lidí, kteří nedokážou unést porážku. O jednom z nich jsme před chvílí mluvili v souvislosti s TOP 09.

Závěrem. Před týdnem skončily krvavé boje o Náhorní Karabach, Arménie byla nucena přistoupit na dohodu s Ázerbájdžánem. Jak tento konflikt vnímáte?

Shodou okolností jsem byl jak v Ázerbájdžánu, tak v Arménii a na toto téma jsem se obou prezidentů ptal. Arménský prezident mi tehdy řekl, že nabízí kompromis, který spočívá v tom, že odevzdají Ázerbájdžánu nikoli Náhorní Karabach, ale asi pět okresů, které arménská armáda v minulém konfliktu s Ázerbájdžánem obsadila. Jestliže nyní dochází k tomu, že tyto okresy nyní přecházejí, byť nikoli jednáním, ale vojenskou silou, pod pravomoc Ázerbájdžánu, je to v podstatě v souladu samotného tehdejšího arménského prezidenta.

Do konfliktu výrazně zasáhlo Turecko, člen NATO. Erdogan poslal i islamistické žoldáky ze Sýrie atd. Jak tohle berete? Měli bychom se k tomu nějak postavit?

S Tureckem jsou problémy nejenom v této oblasti, ale například i v oblasti tzv. Severokyperské turecké republiky, jsou problémy, pokud jde o vytváření tzv. nárazníkové zóny v Sýrii, a mohl bych mluvit ještě o problémech dalších. Jsem pro to, aby se věci řešily v klidu, protože je velmi snadné dělat troublemakera, tedy člověka vytvářejícího problémy. Velikost státníka se daleko více měří tím, jak dokáže problémy řešit. 

Ohledně podstaty sporu o Náhorní Karabach bylo zmiňováno, že jde o paralelu s Kosovem. V Náhorním Karabachu jsou staleté arménské kláštery, kolébka nejstaršího křesťanského národa světa. Je tato paralela namístě?

Obávám se, že ano. Bourání kulturních památek bylo vlastní zejména Islámskému státu, ale i Tálibánu a dalším organizacím. Souhlasím plně s prezidentem Macronem, že bychom měli zvýšit boj proti islámskému fundamentalismu.

Jestliže nějaký krásný arménský kostelík bude obětí akce, která nebude mít ani vojenský charakter, pak je to produkt barbarství.

Zmínil jste islámský terorismus. Není to tak dávno, co se v Evropě opět po čase odehrály teroristické útoky. Nejdřív Francie, teď Vídeň. Nepřestali jsme i vlivem koronakrize vnímat toto riziko? 

Způsobeno je to tím, že se po porážce Islámského státu vracejí zahraniční bojovníci zpátky do Evropy, a protože řada z nich je indoktrinována, i kdyby byli takzvanými osamělými vlky, a nikoli součástí silnější buňky, budou se pokoušet o teroristické akce, což se také děje. Jediný způsob, jak se tomu bránit, je velmi tvrdý boj proti těmto fanatikům. Neváhám použít výraz zločincům. Nejsou to jen fanatici, jsou to reálně zločinci. 

Budeme-li například aplikovat odsun (aliančních vojáků, pozn. red.) z Afghánistánu, trvale říkám, že tam Tálibán vytvoří další teroristické centrum a potom celá Evropa může počítat s tím, že z tohoto centra budou do Evropy vysílány teroristické bojůvky. Tentokrát už nikoli jen po jednom člověku.

Autor: Parlamentnilisty.cz, Praha, ČR, 19.11.2020

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/…340

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Zeman-CT-je-soucast-opozice-Je-ujeta-Trump-at-uzna-porazku-at-neni-jako-Kalousek-Trapny-644388


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

5. říj, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové... 

Dobrý den u Partie. Hezké dopoledne a díky, že se díváte. Dnes ji pro vás vysíláme ze zámku v Lánech. V první části vám nabídneme rozhovor s prezidentem České republiky panem Milošem Zemanem, ve druhé části pak čtyři zástupci stran a hnutí okomentují výsledky voleb do krajských zastupitelstev a jedné třetiny Senátu. Obě části nedělní Partie pro vás tentokrát vysíláme na Primě i CNN Prima News. Ještě jednou dobrý den. Mým prvním hostem je prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente v deseti ze třinácti krajů zvítězilo hnutí ANO, posílili Piráti, STAN, výrazně ztratila levice, sociální demokraté a komunisté. Přinesly pro Vás volby nějaké překvapení?

Trochu ano. Já jsem včera večer telefonicky blahopřál panu předsedovi Babišovi, protože udržet si pozici vítěze z minulých krajských voleb je samozřejmě daleko obtížnější než takovou pozici získat. A jak jste sama řekla, tak hnutí ANO získalo o jeden kraj více a poněkud si polepšilo i na počet odevzdaných hlasů, takže vítězi se má blahopřát a nemá se mu závidět. Nemá se mu závidět.

Kdo je pro Vás poražený, pane prezidente?

V podstatě všichni, kdo ztratili ve srovnání s těmi minulými volbami. K mé lítosti, protože jsem ji kdysi osm let vedl, je to především sociální demokracie. Poněkud oslabila i ODS, i když tam je otázka, jak to měříte. Když měříte čisté hlasy, tak oslabila, když měříte hlasy včetně koalice, tak neoslabila. Mírně vzrostlo SPD, což je třeba vzít na vědomí, a kromě sociální demokracie ztratila další levicová strana, což jsou komunisté. Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, pak je to překvapení, které ovšem svědčí o tom, že ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry.

Jan Hamáček už avizoval, že v čele strany zůstává. Je to správně?

Je to velmi správně, protože za ním už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy.

A Vojtěch Filip?

Já si myslím, že u Vojtěcha Filipa je to něco podobného. Neznám v komunistické straně nějakou výraznou, charismatickou osobnost, která by ji zachránila.

Čím si vysvětlujete propad levicových stran, co dělá ČSSD špatně?

Jak už jsem řekl, těch příčin je několik, ale hlavní příčina je v lidech. Vy víte, že já zastávám názor, že úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany je z osmdesáti procent způsoben předsedy, nebo minimálně místopředsedy těchto stran. Vezměte si, když budeme mluvit o té sociální demokracii, že z ní odešly docela výrazné osobnosti, Foldyna, Zimola, Miroslav Antl a podobně a podobně, zatímco například SPD má v čele charismatického vůdce, a ať si o něm myslíme cokoli, dokázal, že jeho výsledky jsou lepší než v minulém volebním období.

Na druhou stranu, Jiří Zimola založil vlastní hnutí, kandidoval na jihu Čech a nezískal ani dvě procenta mandátů, dvě procenta hlasů.

Máte naprostou pravdu, protože tady potřebujete synergii, tady potřebujete jednak vlastní osobnost, jednak podporu své strany. Já jsem také založil Stranu práv občanů a sebekriticky přiznávám, že se příliš neprosadila. 

Jak se díváte na to, že někteří sociální demokraté, například hejtman Netolický v Pardubickém kraji, ani pod značkou ČSSD nekandidovali, jako by se styděli za ta čtyři písmenka?

Je to tušení volební porážky. Mimochodem v tom Pardubickém kraji jeho hnutí skončilo jako druhé, zatímco v Královéhradeckém kraji, kde ovšem sociální demokracie měla naprosto neviditelného hejtmana pana Štěpána, tak tam skončili ještě hůř.

Sociální demokraté nebudou v pěti krajích ze třinácti mít zastupitele. Ztratí hodně hejtmanů, poměrně dost senátorů, pokud už můžeme předvídat.


A také peníze.
 
Pokračování textu zde:
 
 
 
Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Partie Terezie Tománkové, 5.10.2020
 PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
28. zář, 2020
Rozhovor prezidenta republiky pro Press klub Frekvence 1...
 
Hezký dobrý podvečer. Je neděle 27. září 2020 a z Masarykovy pracovny lánského zámku vás zdraví Luboš Procházka a spolu se mnou je tady prezident České republiky Miloš Zeman. Dobrý den.

Dobrý den.

Začnu otázkou, jak Vám je. 

A víte, že dobře. Já jsem životní optimista a když se mě ta zlomená ruka hojí, tak si říkám, že budoucnost je jasná a překrásná.

My vysíláme v předvečer Vašich narozenin, tak tedy dovolte, abych Vám hned na úvod rozhovoru o několik hodin předem popřál vše nejlepší, hlavně pevné zdraví, a přijměte jako dar od Frekvence 1 tuto podzimní dekoraci, kterou vidíte na stole před sebou.

Milý pane redaktore, tak se na to hned podíváme. Vřes mám strašně rád, houby taky. A víte, co jste zapomněl? Jeřabiny. Až mi budete za rok přát znovu, tentokrát již k 77. narozeninám, dejte do toho košíčku, který je jinak velice krásný a děkuji za něj, dejte tam i kytičku jeřabin.

Dobře, beru na vědomí. Pojďme k zásadním tématům posledních hodin a dnů. Vláda navrhne zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky, České televizi to včera řekl premiér Andrej Babiš. S návrhem, aby se superhrubá mzda zrušila pouze dočasně, jste přišel před několika dny Vy. ČSSD ale podle svého předsedy Jana Hamáčka nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. Sociální demokracie by podpořila zrušení superhrubé mzdy provázané zavedením 15% daně z příjmu s tím, že by se daňová sazba po dvou letech zvýšila. Řekl Vám tohle Jan Hamáček v týdnu?

Sice neřekl, ale obávám se, že Jan Hamáček nepochopil, o čem v tom společném návrhu premiéra Babiše a mě jde. To je totiž přesně to, co navrhuje i on. Nemluvme teď vůbec o termínu superhrubá mzda, to je jenom způsob, jak vypočítat základ daně z příjmu. To, co je rozhodující, je daňový výnos. A jak jistě víte, daňový výnos je součin základu daně a daňové sazby. My navrhujeme, aby to teď kleslo na těch 15% z dnešních 19% a za dva roky, stejně tak, jak to navrhuje pan předseda Hamáček, se to zase vrátilo. Zapomeňte na termín superhrubá mzda. To je novinářské klišé, které do této úvahy vůbec nepatří.

Nicméně dopadne to podle Vás dobře? Bude nějaká shoda ve vládě?


Pokud vím, tak vláda už to navrhla. 

Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Hrad.cz, Praha, ČR, 28.9.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
12. kvě, 2020

Rozhovor prezidenta republiky pro ČTK... 

11. května 2020

Dneska začala platit další vlna uvolnění vládních opatření. Myslíte si, že ta rychlost uvolňování je odpovídající, nebo byste byl naopak pro to, aby se uvolňovalo rychleji nebo pomaleji?

Tak zaprvé, já nejsem epidemiolog a nerad se odborníkům pletu do řemesla. Pouze vyžaduji, aby politici naslouchali odborníkům, a to se v tomto případě děje. Mezi těmi jednotlivými etapami uvolňování je vždycky přestávka. A ta přestávka má umožnit, abychom posoudili, jestli se ta situace náhodou nezhoršuje, což díky Bohu zatím není. Takže ano, odpověď na Vaši otázku je, jsem spokojen s tempem uvolňování.

Údajně dneska má vláda diskutovat o tom, jestli ony roušky ještě budeme nosit venku. Jaký je Váš názor, myslíte si, že už by bylo načase to odložit, anebo bychom měli spíš ještě vyčkat?  

Víte, zaprvé, ty roušky jsou jedním z faktorů, který vedl k tomu, že jsme ve srovnání s jinými zeměmi tu epidemii přestáli relativně dobře. Ale dodal bych, že roušky jsou i určitý psychologický faktor. Že roušky nás sjednocují jeden s druhým, a to je také důležité. 

Takže byste spíše ještě ponechal?

Ne. Jestliže se vláda rozhodne roušky sundat, bude mít moji plnou podporu. Já jsem při různých veřejných příležitostech, jako je například tato, oddaně roušky nosil, ale musím se přiznat, že si je potom taky rád sundám. 

Když se ptám na vládní opatření. Je něco, co postrádáte, co si myslíte, že by vláda měla přijmout, ať už ohledně omezení, nebo naopak třeba i v ekonomické situaci? 

Tak víte, že jsem měl pochybnosti, pokud jde o předčasné uvolňování cest do zahraničí, myslím tím samozřejmě turistické, nikoliv pracovní cesty, a to ze dvou důvodů. Jednak že v zahraničí se může český turista nakazit a pak tu nákazu přenese zpátky k nám. A zadruhé, že je potřeba podporovat i domácí cestovní ruch, ale to je snad jediná věc, kde jsem byl trochu opatrnější. Jinak si vážím opatření, které vláda udělala, a myslím si, že jí máme poděkovat a stejně tak poděkovat i těm občanům, kteří ta opatření respektovali. 

Pokračování textu:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-ctk-15401

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, ČTK, (11. května 2020), Praha, ČR, 12.5.2020