4. kvě, 2018

ZEMAN NEWS: "Novičok"

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Náš tisk je naprosto svobodný a nikdo nechce zavádět cenzuru.“ (včera byl Den svobody tisku)
 
„Papírová média jsou v konkurenci internetu a věřím, že internetová konkurence, která je hlubší a objektivnější, to nakonec vyhraje.“ 
 
„Pan Středula dostal drtivou většinu odborářských hlasů, to znamená, že odboráři jsou s ním spokojeni.“ o znovuzvolení Josefa Středuly předsedou ČMKOS.
 
„Minimální mzda je jedním z nástrojů na růst mzdové úrovně. Za důležitější nástroj beru také nedostatek pracovních sil.“ o navýšení minimální mzdy.
 
 „Šlo de facto o eutanazii. Já jsem mnohokrát vystupoval proti eutanazii. Dovedu si ale představit lidi, kteří by si sami přáli svou smrt.“ o případu malého chlapce ve Velké Británii.
 
„Pro mě je to jeden z důvodů, proč by ministr spravedlnosti Robert Pelikán neměl být v budoucí vládě, ale on sám neaspiruje na to, být ve vládě. A mám dojem, že advokát Jevgenije Nikulina bude pana Pelikána žalovat.“ o vydání ruského hackera do USA.
 
„Zprávu BIS o případu jsem si důkladně prostudoval, dokonce několikrát. Ta zpráva není klasifikovaná jako přísně tajná, dokonce ani jako důvěrná. A můžeme z ní citovat: V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu Ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230. Množství toho vyrobeného jedu bylo údajně poměrně malé a po testování tento jed byl zničen. Za druhé, Vojenský historický ústav, ale například i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že to nebyl novičok, ale nějaký jiný produkt.“
 
„Mně by vůbec nevadilo, kdyby se u nás novičok testoval, protože máme skvělou antichemickou jednotku. Je mi jen líto, že Úřad pro jadernou bezpečnost veřejnost, mě i ústavní činitele mate tvrzením, že se u nás žádný novičok nedělal.“ „Můj závěr zní - byl u nás vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté byl zničen. Víme kdy a kde to bylo a je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ o kauze Novičok.
 
„Podle posledních zpráv vláda může být sestavena do konce příštího týdne. Ale abych já mohl jmenovat premiéra a vládu, tak musí proběhnout vnitrostranické referendum v sociální demokracii. A z pro mě neznámých důvodů ČSSD slíbila, že jej udělá až v červnu.“ o sestavování vlády ČR.
 
„Pokud se studenti vracejí obohaceni zkušenostmi, zemi to jen prospěje.“ o českých studentech v zahraničí.