18. kvě, 2018

ZEMAN NEWS: Psychiatrie! Střílet. Miloš Zeman pro PL o složení vlády, odvetě za Novičok a Izraeli

Rozhovor pro Parlamentnílisty.cz

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Migrační kvóty a podpora přijímání uprchlíků. To jsou důvody, proč hlava státu nejmenuje ministrem zahraničních věcí Miroslava Pocheho z ČSSD. Vedle toho se prezident Zeman vyjádřil k senátorům, co ho chtějí žalovat za velezradu a jednoznačně podpořil Stát Izrael v ochraně jeho hranic před palestinskými extremisty.

Pane prezidente, uvedl jste, že Miroslava Pocheho z ČSSD na post ministra zahraničí nebudete akceptovat. Přepokládám, že jste to sdělil i předsedovi sociální demokracie během vaší schůzky v Ostravě.

Velmi správně, sdělil.

Zaznělo od pana předsedy Hamáčka jiné jméno, koho by sociální demokracie místo Pocheho nominovala?

Ten rozhovor byl důvěrný, a právě proto detaily není nutné sdělovat.

To chápu, neptám se na konkrétní jméno. Zajímá mě, zda od šéfa ČSSD jiná varianta zazněla.

Diskutovali jsme samozřejmě nejenom o ministru zahraničí, ale i o dalších ministrech za sociální demokracii.

Jaké konkrétní výhrady vůči panu Pochemu máte? 

Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády.

Takže vaše výhrady k němu jsou pouze tohoto charakteru?

Mimo jiné, protože on v květnu 2015 napsal článek, který byl velmi vstřícný vůči migrantům a obhajoval právě zmiňované migrační kvóty.

Doporučil jste členům ČSSD, aby koaliční vládu v referendu podpořili. V případě, že by se to nestalo, je podle vás stále na stole varianta vlády ANO s podporou KSČM a SPD?

Samozřejmě, že ano.

Komunisté mají ovšem výhrady i v současné době, konkrétně v případě navyšování počtu vojáků v zahraničních misích. Umíte si představit, že by z toho Andrej Babiš ustoupil? 

Nemohu mluvit za Andreje Babiše. Pokud jde o můj názor, podporuji ty zahraniční mise, které mají bojový charakter. A to je v daném případě mise v Afghánistánu a také mise v Mali. Patrně bych ještě doplnil misi v Iráku, kde cvičíme piloty, ale tam to není doslova a do písmene bojové nasazení.

Velkou bouři nedávno vyvolaly zprávy o tom, že ministr vnitra podepsal tzv. Marrákešskou deklaraci. Někteří politici varovali, že tím zavázal ČR přijímat migranty. On sám to odmítá s tím, že jde o dezinformace. Jak to vidíte vy?

Pokud nás k ničemu nezavazuje, je otázkou, proč se podepisuje.

Když byla řeč o ministru Metnarovi, bylo oznámeno, že byl dočasně zproštěn funkce šéf ÚZSI. Ihned se ozvala kritika, že tak činí vláda bez důvěry a v demisi a že Andrej Babiš tím přebírá kontrolu nad civilní rozvědkou. Jak se na to díváte?

Je v kompetenci ministra Metnara provádět nezbytné personální změny, pokud je ministrem.

Senátoři STAN mluví o tom, že proti vám připravují ústavní žalobu pro velezradu kvůli Novičoku. Můžete to komentovat?

Už jsem to v jednom předchozím rozhovoru označil za případ pro psychiatrickou léčbu než jakékoli vážně míněné tvrzení.

USA tento týden v Jeruzalémě slavnostně otevřely svou ambasádu. Ve stejné době palestinští extremisté útočili na izraelské hranice a zhruba 60 jich izraelská armáda zastřelila. Spousta západních politiků protestuje a označuje to za masakr nevinných civlistů. Jaké je vaše mínění?

Nevinní civilisté většinou neútočí na hranice cizího státu. 

Takže šlo o naprosto legitimní obranu?

Každý stát má právo bránit své hranice.

Jak to vidíte s naším přesunem ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma?

Už jsem řekl ve Španělském sále Pražského hradu na výročí Izraele, že tady vidím tři etapy. První, která teď bude, honorární konzulát, druhá etata je České centrum nebo Český dům v Jeruzalémě, který budu moci doufám otevřít na podzim v průběhu své návštěvy. Nu a jako třetí bych logicky viděl přesun ambasády.

Bude i tato záležitost tématem vašeho možného rozhovoru s kandidátem na ministra zahraničí?

Nevylučuji to, ale vážím si toho, že Andrej Babiš již podepsal petici za přesun ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Autor: Parlamentní listy.cz, Miloš Zeman, Praha, 18.5.2018

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Psychiatrie-Strilet-Milos-Zeman-pro-PL-o-slozeni-vlady-odvete-za-Novicok-a-Izraeli-536428