5. čvn, 2018

ZEMAN NEWS: Ministrem zahraničí by neměl být sluníčkář!

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad České televize Týden v politice...

Hezký dobrý den. 
 
Pane prezidente, začneme tématem skládání vlády. Jak moc sledujete referendum sociální demokracie? Sice ty výsledky se oficiálně nezveřejňují, ale my víme, že je zhruba odvoleno ve dvaceti procentech, a zatím to vypadá pro podporu do vstupu do budoucí koalice. Svědčí to o něčem? 
 
Zaprvé, pane Keblúšku, referendum je tajné a to je potřeba respektovat. Zadruhé, já jsem udělal všechno, aby dobře dopadlo. Jednak tím, že jsem navštívil sjezd sociální demokracie a vyzval jsem je ke spolupráci s hnutím ANO. A nyní jsem vyzval členy sociální demokracie, aby v referendu hlasovali pro. To je všechno, a všechno ostatní už závisí na členech.  
 
Dá se z těch zhruba dvaceti procent těch místních referend, které již proběhly, usuzovat, že to nakonec dopadne pro vstup do vlády? 
 
Je to velmi pravděpodobné.  
 
Vy jste řekl, že premiérem jmenujete Andreje Babiše i napodruhé. I pokud referendum v ČSSD nedopadne podporou tohoto vládního projektu. Proč jste se tak rozhodl? 
 
Zaprvé proto, že jsem to Andreji Babišovi slíbil. A i když Vám to jako českému novináři připadá neuvěřitelné, sliby i v politice se mají dodržovat. To je první důvod. Druhý důvod je, že jednání o vládě trvá velmi dlouho. A toto prohlášení je tak trochu pokusem urychlit sestavení vlády, protože když Andreje Babiše podruhé jmenuji premiérem, tak vláda bude muset jít před Sněmovnu požádat o vyslovení důvěry.  
 
Tam ale žádná lhůta neběží. Ta lhůta běží až od jmenování vlády?  
 
Ano, přesně tak, a to je třicet dnů.  
 
A ve chvíli, kdy jmenujete Andreje Babiše premiérem, dáte mu nějaký termín, do kterého budete chtít od něj vědět ten vládní tým. 
 
V každém případě by bylo slušné, abychom počkali na výsledky referenda, ale v zásadě si myslím, že takových čtrnáct dnů je maximum.  
 
Které by dostal od jmenování premiérem na to, aby Vám řekl jména ministrů. 
 
Asi tak.  
 
Andreje Babiše čeká tento týden oběd v Lánech s Vámi. Co od něj očekáváte, že Vám řekne? 
 
Vyměníme si názory, které nebudeme sdělovat médiím, pane Keblúšku, protože jediný způsob jak dosáhnout porozumění je neprohánět své názory přes média.  
 
Když zůstaneme v obecné rovině, očekáváte,  že Vám už naznačí složení ministrů za Hnutí ANO, protože za sociální demokraty jsou jména známá? 
 
Když mě to řekne, budu rád. Když mě to neřekne, tak si počkám na další kolo.  
 
Už víte, kdy jmenujete Andreje Babiše podruhé premiérem? Bude to před koncem referenda? 
 
Řekl jsem jasně, že to bude před koncem referenda, a to je myslím před 15. červnem, dovolte mi odbočku. Už jsem kritizoval délku referenda, protože jsou země, například Itálie, kdy obdobné referendum trvá dva dny a ne tři neděle, a tím se zbytečně prodlužuje ta nejistota, která teď tady je, ale budiž, to je technická záležitost. A před 15. červnem zcela určitě Andreje Babiše jmenuji podruhé předsedou vlády.  
 
Máte už přesný termín?  
 
Ještě ne, ale budu ho mít do několika dnů.  
 
Znamená to, že od té doby mu začne běžet lhůta čtrnácti dnů, kdy očekáváte, že Vám předloží složení vlády? 
 
Přesně tak, a až to předloží, tak se sejdu tak jako obvykle s kandidáty na jednotlivé ministry, pak jmenuji vládu, a pak nastupuje ta třicetidenní lhůta, mimochodem to je, pane Keblúšku, jediná lhůta, kterou zná ústava. Třicet dnů.  
 
Proč jste se rozhodl jmenovat Andreje Babiše ještě před tím, než budou známy výsledky referenda? 

Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale pozor, i povinnost jednat o sestavení vlády. A zadruhé proto, abych, jak už jsem Vám řekl,  ten proces urychlil. 
 
Můžeme to tedy vnímat jako jistý tlak na sociální demokracii? 
 
Ano. Nejenom tlak na sociální demokracii, ale také tlak na Andreje Babiše.  
 
Aby rychleji pokročil se sestavováním vlády?  
 
Přesně tak. 
 
Kompetenčně se ale pro Andreje Babiše nic nezmění? 
 
Nebude už premiér v demisi, ale bude premiér. 
 
Čemu to tedy prospěje, kromě toho tlaku na obě strany? 
 
Prospěje mu tím, že novináři už nebudou říkat „premiér v demisi“, například vy v České televizi, a budou říkat „pan premiér.“ 
 
Co se bude dít, teď si dovolím malou odbočku já, v případě, že to referendum nedopadne a sociální demokraté se nevysloví pro vstup do koalice? Existuje nějaký plán B, co bude poté? 
 
Já mám připravený plán B, ale ten Vám nebudu sdělovat, mimochodem nepředpokládám, že by referendum nedopadlo. Jsou důvody předpokládat opak. Ale kdyby k tomu došlo, ano, mám připravený plán B, ale ten sdělím nejdříve Andreji Babišovi.  
 
Stále platí, že předčasné volby jsou vyloučeny, protože Andrej Babiš nám minulý týden řekl, že nepředpokládá předčasné volby.  
 
To je plán C, pane Keblúšku. Ale já bych byl proto, abychom nejdříve realizovali plán A, to znamená tu dohodnutou koalici ANO, sociální demokracie a tolerance komunistů. Kdyby ten nevyšel, přešli bychom k plánu B, a já bych předčasné volby pokládal za svoji osobní politickou porážku, protože celou dobu bojuji za to, aby nebyly, neboť je stále pokládám za urážku občanů a projev neschopnosti politiků se dohodnout. 
 
Chápu to tedy správně, že v případě, pokud se sociální demokraté vysloví pro vstup do koalice, že se sejdete s budoucími ministry, budete s nimi diskutovat, jak je tradicí, o tom jaké plány mají. V případě, že se nevysloví, vložíte se do těch jednání jiným způsobem? Pozvete si zástupce stran? 
 
Vložit se do těch jednání znamená pomoci Andreji Babišovi tím, že mu navrhnu plán B.  
 
Jména ministrů za sociální demokracii jsou známá. Andrej Babiš Vám neřekl ani jedno ze jmen za Hnutí Ano, které by mělo pokračovat? 
 
Zatím ne a já jsem na něj ani nevyvíjel žádný nátlak. Co je důležitého, vědět to teď nebo to vědět za týden, to není podstatné.  
 
Pro některé sociální demokraty to ale podstatné bylo, protože před referendem se vyjadřovali v tom smyslu, že by chtěli vědět, kdo bude tvořit ten vládní tým.  
 
Oni to vědí za svoji stranu, a pokud jde o Hnutí Ano, tak to se rozhodlo tímto způsobem. 
 
A ten čas odkrýt karty tedy nastane ve chvíli, kdy jmenujete Andreje Babiše premiérem.  
 
Dá se říci, že ano.  
 
Když zůstanu ještě chvíli u Hnutí ANO, teď se nejvíce mluví o tom, jestli bude pokračovat ministryně obrany Šlechtová. Zaznívají názory, že by měla skončit. Dokonce vicepremiér v demisi pan Brabec řekl, že by si měla odpočinout. Sdílíte ten samý názor? 
 
Každý z politiků má někdy pocit, že by si měl odpočinout. Já desetkrát opakuji, a vidím, že marně, že sestavování vlády je věcí premiéra, nikoli prezidenta. Věcí prezidenta je jmenovat premiéra. Tak zní ústava. 
 
Tomu já rozumím, ale zároveň se setkáváte s těmi kandidáty a vyjadřujete se k nim. Proto se ptám. 
 
Samozřejmě, že ano, protože jestliže už prezident někoho jmenuje ministrem, měl by je alespoň částečně znát.  
 
Tak já se zkusím zeptat trochu jinak. Uvítal byste, kdyby Karla Šlechtová pokračovala na postu ministerstva obrany? 
 
Nechci Andreji Babišovi, zvláště je-li Karla Šlechtová členkou Hnutí ANO, mluvit do jeho práce. 
 
Tak se posuneme o kousek dál. Co víme je, že končí několik ministrů, kteří už se v tom novém vládním týmu neobjeví, ať je to pan Pelikán, pan Ťok nebo pan Stropnický. Je podle Vás někoho z nich škoda?  
 
Já si myslím, že je to jejich subjektivní rozhodnutí, zda chtějí nebo nechtějí pokračovat. Nechci je urazit tím, kdybych řekl, že jich není škoda a nebylo by to ani zdvořilé. Se všemi, například s Danem Ťokem nebo i s Martinem Stropnickým, méně už s panem Pelikánem, jsem měl korektní vztahy.  
 
Jistotu mají mít naopak pan Adam Vojtěch, je to nejmladší člen vládního týmu. Kdybyste teď mohl přidat krátké hodnocení, naplnil očekávání, zvládá resort zdravotnictví, protože to byla největší obava. 
 
Pane Keblúšku, já nejsem kádrovák, to opravdu musí posoudit premiér, jestli za velmi krátkou dobu, co pan Vojtěch je ministrem zdravotnictví, je za ním vidět taková práce, která by zdůvodňovala, že má pokračovat. 
 
My se podíváme na sociální demokracii. Tak tam, jak už jsme řekli, jsou jména známá. Největší diskuze vzbuzuje asi kandidát na ministra zahraničí pan Poche. Ostatní  jména Vám nevadí?  
 
Ostatní jména mi nevadí.  
 
Mimochodem, už si s Vámi pan Poche sjednal termín schůzky, protože on o tom mluvil hned první den. 
 
Já předpokládám, že bude-li pan Poche vůbec navržen, tak v takovém případě bude mít stejná práva a stejné povinnosti jako všichni ostatní kandidáti na ministra, to znamená, že se s ním, i s dalšími, setkám a lhostejno v jakém pořadí.  
 
Jste tedy ochotný s ním diskutovat a je možné, že na něj změníte názor? 
 
Já budu diskutovat se všemi adepty na ministry, to zaprvé. Zadruhé měnit názor na nějakého člověka na základě hodinového setkání bych pokládal za poněkud povrchní.  
 
Nakolik si myslíte, že je reálná varianta, že nakonec na post ministra zahraničí sociální demokraté navrhnou někoho jiného, protože uvnitř sociální demokracie se o tom také hovoří.  
 
Já bych to velmi uvítal a považoval bych to za gesto dobré vůle respektující to, že podle ústavy prezident reprezentuje Českou republiku v zahraničí. Prezident, jak známo, jmenuje velvyslance, čili jeho vztah k zahraniční politice je řekněme těsnější, než u jiných resortů, to zaprvé. A zadruhé, já jsem zastáncem protiimigrační politiky. Velmi mě potěšilo, že nedávno i pan premiér Babiš se prohlásil dokonce za evropského lídra protiimigrační politiky. A mít ve vládě jako ministra zahraničí „sluníčkáře“ by bylo popřením těchto našich prohlášení i programového prohlášení vlády.  
 
Nemohou pak sociální demokraté někteří, kteří s tím nebudou souhlasit, zpochybnit průběh toho referenda, protože podmínka, to že budou znát členové jména ministrů byla jasně daná před referendem.  

Já si myslím, že rozhodující je, jak vypadá programové prohlášení vlády a jak vypadá koaliční smlouva, případně i rozdělení resortů, to máte pravdu.  Ale kdybyste měl konkrétní osoby dosazovat do těchto resortů, tak to už by vzniklo podezření, že některým konkrétním lidem jde jenom o koryta. A já věřím, že sociální demokracie se tohoto podezření ráda zbaví. 
 
Vy jste se sešel s Janem Hamáčkem v hotelu na Vaší krajské návštěvě a představoval Vám jména ministrů, padla jména jiných možných kandidátů na post ministra zahraničí? 
 
Ano, dokonce tří.  
 
Byl mezi nimi Jan Kohout, Hynek Kmoníček? 
 
Bez komentáře.  
 
Neprozradíte která jména… 
 
Ne, protože to je jednání mezi čtyřma očima a není důvod ho sdělovat médiím. Vyšel jsem Vám vstříc, už tím, že říkám, že tam byli tři další kandidáti. 
 
Ti by byli pro Vás přijatelní? 
 
Ano. 
 
Všichni tři? 
 
Všichni tři, i s jistým odstupňováním. Já teď nechci dávat nikomu polibek smrti, ale myslím si, že Jan Kohout byl už dvakrát ministr zahraničí, takže když vkročí do Černínského paláce, nebude zjišťovat, kde je toaleta. 
 
To samé i Hynek Kmoníček? 
 
On má ještě před sebou řadu úkolů jako velvyslanec ve Spojených státech a ne všechny tyto úkoly již splnil.  
 
Pane prezidente, když Vás bude čekat po referendu kolečko s jednotlivými kandidáty na ministerské posty, máte v plánu, že se setkáte i s těmi ministry, kteří budou končit na svých postech?  
 
Je to zdvořilé, a bude-li čas, velmi rád to udělám.  
 
Chápu to tedy správně, že veškerá tato jednání se rozběhnou až poté, co skončí referendum, tedy po 15. červnu se dá očekávat, že se budete chtít setkat se všemi budoucími členy vlády.  
 
Jistě, s tím, že samozřejmě pana Babiše jmenuji, jak jsme se dohodli, ještě před tímto termínem.  
 
Když se podíváme na termíny, které padaly kolem možného hlasování o důvěře, Andrej Babiš prohlásil, že by teď s ohledem na to, jak jde referendum a jak jdou ty přípravy vládního projektu, se mohlo hlasovat někdy na konci července. Vy jste mluvil v minulosti o termínu, že byste byl rád, kdyby to bylo v červnu. Je to nějaký zásadní problém? 
 
Není to zásadní problém, protože jak už jsem Vám řekl, pane Keblúšku, kdyby si sociální demokracie nevymyslela třítýdenní referendum, a udělala ho jako v Itálii za dva dny, což bylo technicky možné, tak v takovém případě by se dodržel ten termín do konce června.  
 
Nedovolovaly to stanovy strany, které se nestihly změnit, pokud se nepletu a mám správné informace.  
 
Nevím o tom, že by ve stanovách sociální demokracie byl nějaký zákaz dvoudenního referenda.  
 
Byla tam forma toho, že to musí být korespondenční hlasování, že to nemůže být elektronické. 
 
Nejde o to, jestli to má být elektronické hlasování, ale i korespondenční hlasování můžete zvládnout v daleko kratší době.  
 
Očekáváte, že přijdete Andreje Babiše podpořit do Poslanecké sněmovny při hlasování o důvěře toho druhého projektu, ať už to dopadne jakkoliv? 
 
Nemohu to vyloučit v této chvíli, jak se obvykle říká. Udělal jsem to v případě prvního pokusu, takže nemohu vyloučit, že to udělám i v případě pokusu druhého. 
 
Jestli dovolíte, ještě jedno téma kromě vládního projektu bych chtěl s Vámi probrat, a to je téma rozpočtu, protože do konce měsíce by vláda měla projednávat první verzi rozpočtu. Jak Vy se díváte na tlak ministrů, kteří už teď mluví o tom, že mají nad požadavky 130 miliard, tak, jak tvrdí ministryně v demisi Alena Schillerová, a zároveň se diskutuje o tom, že by mohl být větší deficit, než se plánovalo. 
 
Já jsem měl obdobnou situaci, ale byla pro mě výhodnější, protože to byla jednobarevná vláda. A když měl nějaký ministr neúměrné požadavky neodpovídající zdrojům rozpočtu, tak jsem mu říkal, podívej se, za tebou je fronta deseti lidí, kteří touží býti ministrem. Tak si vyber, buď se spokojíš s tím, co se ti dá, nebo podej demisi. A mohu Vás ujistit, že většina se spokojila. 
 
To znamená, úvahy o tom, že by deficit měl být v době růstu vyšší než původně schválený ve střednědobém výhledu, proti tomu byste byl?  
 
Proti tomu bych byl. Já samozřejmě sdílím názor, že je-li deficit, a on stále ještě je, má se věnovat především na investice. To co mi chybí v programovém prohlášení vlády, je boj proti plýtvání. Podívejte se, je něco jiného rozkrádání státního majetku a něco jiného je hospodaření se státním majetkem díky neschopnosti. To je to plýtvání. Výsledek je v obou případech zhruba stejný, ale na druhé straně, přeci jenom jsou to dvě odlišné entity. Dám Vám jeden příklad. Bývalé Ministerstvo práce a sociálních věcí podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu prohospodařilo 1,1 miliardy korun tím, že si koupilo tři nefungující informační systémy, které nad to mezi sebou nedokáží komunikovat. Najděte na ulici, pane Keblúšku, miliardu a já Vám políbím ruku.  
 
Pane prezidente, chápu to tedy správně, že Vy budete ještě vyvíjet tlak na případnou budoucí koaliční vládu, aby ještě tento bod doplnila do programového prohlášení? 
 
Není důležité, jestli to budou formálně psát do programového prohlášení, i když bych byl docela rád. Důležité ale je, jestli to budou, jak doufám, celé čtyři roky svého funkčního období aplikovat. To znamená, jak se říkávalo, hospodařit s péčí řádného hospodáře a šetřit. 
 
Zazní od Vás i varování? Protože před rokem jste varoval vládu, že by měla více investovat, že Vám chyběly investice v rozpočtu, myslím ty veřejné, širšího rozsahu. Teď, při sestavování dalšího rozpočtu, budete varovat vládu, aby ty investice řekněme zohlednila? 
 
Já jsem trochu více spokojen, než jsem byl ještě před rokem. Když se podíváte na konkrétní čísla, tak investiční dynamika je trochu lepší, neříkám úplně dobrá, ale trochu lepší, to zaprvé. A zadruhé je v programovém prohlášení velice svěží a správná myšlenka, že Česká republika potřebuje dlouhodobý investiční plán, dokonce má být ministerstvo veřejného investování, a že tento plán má být tak zhruba na 10 let, to znamená překračovat hranice funkčního období. To se mi líbí. 
 
To bude Vaše téma, které budete zdůrazňovat při schvalování rozpočtu? 
 
Vždycky to bylo moje téma. A s tím, že zrovna včera jsem tady v Lánech seděl s ministrem průmyslu a obchodu a dalšími odborníky a bavili jsme se o jedné takové velké investici, a to je investice do jaderné energetiky, kde vláda neudělala pět let vůbec nic, jenom mluvila, čas utíkal. A je tedy na místě začít pracovat a ne mluvit. 
 
Pane prezidente, děkujeme Vám za čas a za rozhovor. 
 
Krásný den. 

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Česká televize, 5.6.2018

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-ceske-televize-tyden-v-politice-14112

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2498977-zeman-ministrem-zahranici-nemel-byt-slunickar-vlada-i-ja-jsme-protiimigacni