22. čvn, 2018

ZEMAN NEWS: S Merkelovou o Sudeťácích budu mluvit!

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, pro Parlamentní Listy.cz & pro pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov + Rozhovor prezidenta republiky pro Mladou frontu Dnes...

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Německá kancléřka by si měla prostudovat materiály o poválečném uspořádání Evropy. V reakci na její výroky o odsunu Němců to řekl ParlamentnímListům.cz prezident Miloš Zeman. Na podzim při své cestě do Berlína bude chtít s Merkelovou o jejích výrocích mluvit. Italský zákaz přijímání lodí s migranty je podle prezidenta správné rozhodnutí a ostatním lídrům v EU chybí fantazie k tomu, aby lodě posílali zpět do Afriky. Česko by podle Zemana mělo stáhnout svou přihlášku do Rady OSN pro lidská práva, a to v reakci na odchod USA z této instituce pro její protiizraelské postoje.

Pane prezidente, velký rozruch způsobilo prohlášení kancléřky Merkelové, která odsoudila odsun sudetských Němců. Vy jste vyjádřil hluboký nesouhlas. Jak se díváte na to, že Merkelová takto citlivé téma vůbec otevírá?

Zdá se, že díky konfliktům s panem Seehoferem a možná i jiným konfliktům má paní kancléřka poněkud méně stabilní pozici, než měla v minulosti, a že se to snaží kompenzovat ne zcela uváženými výroky. Především bych doporučoval, aby si přečetla knihu Karla Jasperse Die Schuldfrage neboli Otázka viny, aby si přečetla Postupimskou dohodu a aby si uvědomila, že k odsunu došlo nikoli pouze u sudetských Němců, ale v Polsku, Maďarsku, Slovensku, kde byli karpatští Němci, a což se málo ví, dokonce i v Holandsku, holandští Němci byli také odsunuti.

Není přesně z těchto důvodů výběr tématu značně nešťastný i s dopadem na vztahy s Českou republikou? Zmínil jste Postupimskou dohodu, tedy by tyto výroky Merkelové někteří mohli označit jako zpochybnění poválečného uspořádání.

Samozřejmě že ano. Myslím si, že je to krajně nešťastné, a až navštívím na podzim Německo, předpokládám, že o tom budu s paní kancléřkou mluvit.

Novinář Pavel Šafr napsal, že „vyhnání našich německých spoluobčanů bylo hnusným zločinem, který přispěl k nástupu komunistů“, a bez toho by prý nebylo února 1948. Co na to říkáte?

Pavel Šafr je obětí vyhnání, a já ho tedy naprosto chápu. Byl postupně vyhnán z Českého deníku, z Reflexu, z Mladé fronty, z Blesku a možná jsem ještě nějaké periodikum zapomněl. Takže Pavel Šafr je obětí vyhnání, neboť jako neschopný novinář byl vyhozen z jakéhokoli periodika, v němž se ocitl.

Merkelová ta slova pronesla v době, kdy Německem otřásá skandál kvůli přijímání migrantů, kdy tamní úřady za úplatu nelegálně udělovaly azyl a kancléřka o tom mohla vědět. Německo, ale i další státy EU za otevřenou náruč vůči migrantům kritizoval Donald Trump. Podle jeho názoru by se v USA měli ilegální migranti zatýkat a nechce, aby jeho země dopadla jako Evropa. Bylo by pro EU špatně, kdyby to celé Merkelová neustála?

Kdyby to neustála paní kancléřka, tak na její místo nastoupí někdo jiný, což se v demokratické společnosti odehrává zcela běžně. Základní chyba paní kancléřky byla, že otevřela dveře migraci. Kdyby je otevřela jen do Německa, je to vnitřní věc Německa. Ale ona je otevřela do Evropy, a to je něco, na co neměla právo.

Když byla řeč o migraci, co říkáte na změnu italské vlády, kdy ministr vnitra Salvini nechal zavřít přístavy a země dál nepřijímá lodě s migranty. Považujete to za správné rozhodnutí?

Velmi správné rozhodnutí.

Nakonec je přijali ve španělské Valencii, jinak by prý hrozila katastrofa. Bylo jiné řešení, než je přijmout, a zachránit tak jejich život?

Ta loď se mohla klidně vrátit do Libye a nic by se nestalo.

Jak si vysvětlujete, že toto většinu evropských lídrů nenapadne?

Nemají dostatek fantazie.

Maďarský parlament teď schválil zákon označovaný jako Stop Soros, podle něhož má být podpora migrace trestná. Nejvíc se to dotkne neziskovek. Co na ten záměr říkáte?

Naprosto s ním souhlasím. Myslím si, že pan Soros se snaží organizovat takzvané barevné revoluce a takzvané Majdany a do toho mu nic není.

Měli bychom takový zákon přijmout i u nás? Budeme mít protimigrační vládu, tak by to nemusel být problém…

Pokud v té protimigrační vládě nebude zastánce migrantů, pak je takový zákon celkem zbytečný.

USA opouštějí Radu OSN pro lidská práva, důvodem je zaujatost této organizace proti Izraeli. Podle některých představitelů USA jde dokonce o nekonečné nepřátelství. Je odchod USA z této organizace správným krokem?

Dokonce se domnívám, že ani Česká republika by se neměla ucházet o členství v této Radě pro lidská práva, a to mimo jiné z toho důvodu, že jí předsedá Saúdská Arábie, což při vší úctě k Saúdské Arábii není úplný vzor lidských práv.

Česko do Rady OSN pro lidská práva kandiduje na členství, má se o tom hlasovat na podzim při Valném hromáždění v New Yorku. Budete se snažit tomu zabránit?

S novým ministrem zahraničí mohu o této otázce mluvit a mohu se ho zeptat, zda by nezvážil stažení této žádosti.

Teď už domácí politika. V pátek by se měl rozseknout spor kolem nové vlády. Přijmete Miroslava Pocheho a poté Jana Hamáčka. Vzhledem k předchozím vyjádřením předpokládám, že se pan Poche dozví, že ministrem nikdy nebude.

Počkejte si den. Vydám tiskové prohlášení a vydám ho zítra navečer.

Ptám se i proto, že prohlášení proti jeho členství ve vládě bylo z vaší strany a ze strany vašeho mluvčího možná až několik desítek, a přesto někteří novináři a politici stále říkají, že vás na setkání přesvědčí.

Jsem ochoten ho vyslechnout a pak vydám to tiskové prohlášení.

Máte už od premiéra kompletní seznam kandidátů na ministry?

Mám ho, ale myslím, že by ho měl zveřejnit on sám, a nikoli já.

Jak byste zhodnotil dosavadní pomalu končící vládu? Přece jen vládne už více než půl roku.

Je to normální technická manažerská vláda, která řeší problémy, jež naše země potřebuje vyřešit. Nemám proti ní zásadní námitky.

Mluví se o tom, že pokračování v budoucí vládě nemají jisté třeba ministr průmyslu nebo ministryně obrany. Jak jste s jejich prací spokojen?

Předpokládám, že pan premiér Babiš, kterého jsem nedávno jmenoval, jména navrhovaných ministrů, než je jmenuji, zveřejní.

A jak jste s prací uvedených dvou ministrů spokojen?

Nedávno jsem měl diskusi s panem ministrem Hünerem a bavili jsme se o energetické koncepci a myslím, že je to odborník na energetiku, a já nejsem ten, kdo by měl důvod ho nějak výrazně kritizovat. Mimochodem, zvláštní zjev české žurnalistiky, který se jmenuje Václav Moravec, klamal své diváky čtvrt hodiny tím, že ministrem průmyslu bude František Koníček, aniž to kdy byla pravda.

Pokud jde o ministryni obrany, v médiích se uvádělo, že byla v plánu vaše schůzka s ministryní Šlechtovou. Uskutečnila se už?

S paní ministryní Šlechtovou zatím v plánu žádná schůzka není. Nevylučuji, že se uvidíme na zasedání summitu NATO.

Četl jsem spekulace na vašich „oblíbených“ Aktuálně.cz a LN, že váš vztah s paní Šlechtovou už není tak vřelý jako dřív. Je na tom něco?

Bylo mně trochu líto, že v kauze novičok paní ministryně Šlechtová zastávala spíše stanovisko ředitele BIS pana Koudelky než stanovisko Vojenského zpravodajství, ale její názory jsem respektoval.

Nakolik pravděpodobné je, že ČSSD společnou vládu odpíská, když v ní nebude mít Pocheho?

To je otázka na pana předsedu Hamáčka.

A vadilo by vám, kdyby tato koalice nakonec nevznikla?

Samozřejmě že ano, protože jsem do tohoto projektu něco investoval. Byl jsem na sjezdu sociální demokracie a přesvědčoval, aby spolupracovali s hnutím ANO. Vyzval jsem sociální demokraty, aby v referendu hlasovali pro tuto spolupráci, ale pokud by se dopustili té chyby, že kvůli jednomu člověku by tento projekt odpískali, pokrčil bych rameny a řekl, že existují i jiné varianty.

Přece jenom bych mohl dodat, že Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, nedávno na Seznamu prohlásil, že pan Poche neměl být nikdy navržen, protože je součástí korupční struktury na pražském magistrátu. I to je věc, k níž by sociální demokracie měla přihlížet.

Jste už rozhodnut podpořit novou vládu ve Sněmovně před hlasováním o důvěře?

Velmi pravděpodobně ano. Požádali mě o to tři předsedové stran, tedy Andrej Babiš, Jan Hamáček a Vojtěch Filip. Pokládám za zdvořilé a vhodné jim vyhovět.

Autor: Parlamentnilisty.cz, prezident ČR, Miloš Zeman, Praha, ČR, 22.6.2018

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Milos-Zeman-pro-PL-S-Merkelovou-o-Sudetacich-budu-mluvit-Spravne-Matteo-Salvini-Neschopny-Pavel-Safr-odevsad-ho-vyhodili-Stop-Soros-souhlasim-Vaclav-Moravec-zjev-540992


 

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Politika se nedělá spodním prádlem, ale dialogem.“ o spálení červených trenek...
 
 „Dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekla.“ o odchodu ministra spravedlnosti Pelikána z politiky a o tom, že nesplnil úkol, který si předsevzal (zákon o státním zastupitelství)
 
„Je velmi pravděpodobné, že vláda bude až začátkem července.“ o sestavování menšinové vlády ANO & ČSSD s podporou KSČM
 
Autor: prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 22.6.2018

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/129399-tyden-s-prezidentem-21-6-2018


ZEMAN NEWS: Předčasné volby by mohly být třeba v říjnu

Rozhovor prezidenta republiky pro Mladou frontu Dnes...

V pátek máte schůzku se středobodem aktuální vládní šlamastyky, kandidátem na ministra zahraničí za ČSSD Miroslavem Pochem. Sociální demokraté v čele s Janem Hamáčkem či Jaroslavem Foldynou si od té schůzky slibují, že si tam vše vysvětlíte a Vy následně ustoupíte. Existuje vůbec něco, čím by Vás mohl Poche přesvědčit? 

I když si rozhodně nemyslím, že moje schůzka s panem Pochem je jakýmsi středobodem – to ani náhodou – tak musím férově říct, že dokud s ním nebudu mluvit, pak nevidím důvod, abych tuto schůzku předem hodnotil. 

Tomu rozumím, nicméně o panu Pochem jste mluvil během Vaší třídenní návštěvy Ústeckého kraje dvakrát, respektive třikrát, když počítám i zmínku v Podbořanech, že se těšíte na dovolenou do Nového Veselí, kde na člunu vypustíte Pocheho z hlavy. V ostatních dvou případech jste kategoricky tvrdil, že ho do vlády nejmenujete. Asi tedy není moc šancí, že by Vás něčím obměkčil, ne? 

Víte, zaprvé jste sám řekl, že jsem pana Pocheho jednou zmínil v legraci v souvislosti se svým člunem. Na druhé straně musím přiznat, že přišla nová informace. Jakub Michálek, místopředseda Pirátů, nedávno na Seznamu.cz prohlásil, že – cituji  „Pan Poche neměl být nikdy navržen, protože je součástí korupčního prostředí pražského magistrátu. “ konec citátu. Já bych byl rád, aby pan Michálek toto tvrzení případně i doložil, ale působí na mě solidním dojmem a myslím si, že sociální demokracie by se nad tímto výrokem pana Michálka měla sama zamyslet. 

Určitě lze polemizovat o důvěryhodnosti Michálkova tvrzení, nicméně Vy jste Pochemu vyčítal na mítincích i další věci. Vstřícné názory vůči migrantům a také, že není přítelem Izraele. Sociální demokraté říkají, že to není pravda… No, tak si přečtěte jeho dopis straníkům, kde o vztahu k Izraeli mluví a konkrétně kritizuje politiku Benjamina Netanjahua. Pokud ten dopis znáte, tak o čem se máme bavit? 

Nicméně Poche je v ČSSD poměrně silným zákulisním hráčem. Pomohl Janu Hamáčkovi ke zvolení předsedou, pak prostřednictvím svých spojenců v předsednictvu strany pomáhal prosadit obnovení jednání s hnutím ANO a roli prý sehrál i ve vnitrostranickém referendu, aby prošlo. Tím pádem tedy hrozí, že pokud nedosáhne svého, připojí se se svými spojenci proti vládní účasti a shodí ji. Není to příliš velké riziko? To je trochu divoká spekulace, ale já bych si s Vámi jako bývalý osm let sloužící předseda ČSSD dovolil trochu polemizovat. Zaprvé, jestliže někdo někomu pomůže k nějaké funkci, tak to ještě není kvalifikace pro ministra. Díkybohu. Zadruhé, když si spočtete hlasy při volbě předsedy na sjezdu, tak zjistíte, že v prvním kole zvítězil Jiří Zimola náskokem dvaceti hlasů. Ve druhém kole zvítězil Jan Hamáček díky tomu, že dostal hlasy Milana Chovance. Nikoli tedy pana Miroslava Pocheho. Já si Jana Hamáčka vážím a velmi bych si nepřál, aby se zde vytvořila situace, že jím bude někdo manipulovat, jako s Topolánkem manipuloval Dalík nebo jako se Sobotkou manipuloval Radek Pokorný. 

Socialisté dnes mluví o různých plánech B. Jedním z nich by prý mohlo být, že by Poche zamířil na jiné ministerstvo. On sám – prý v legraci – zmínil resort zemědělství. To by pro Vás bylo akceptovatelné? 

Myslím, že pokud pan Poche usiluje o jakékoli ministerstvo, tak tím jen dokazuje, že na žádné ministerstvo nemá nárok. Je to analogie výroku, který jsem často citoval z uniknuvších e–mailů Bohuslava Sobotky: Slávku, je mi šedesát let, chtěl bych být politický náměstek na jakémkoli ministerstvu. Už tím, že chce jakékoli ministerstvo, dokazuje, že nemá nárok na žádné. 

Dalším plánem prý může být, že funkce ministra zahraničí zůstane dočasně neobsazená a resort by zatím řídil Jan Hamáček. 

Proti tomu bych vůbec nebyl. 

Přitom by socialisté chtěli přesvědčit Andreje Babiše, aby na Vás podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu a pan Poche na ministerstvo mohl časem nastoupit. Babiš tvrdí, že nic takového neudělá, přesto, obával byste se takového sporu? 

Samozřejmě že kdyby k němu došlo, tak by to na pět let zhatilo naši spolupráci s Andrejem Babišem, to je nepochybné. Nicméně věřím ujištění Andreje Babiše, že nic takového nechystá. Chtěl bych jen pro pořádek připomenout, že jediný kompetenční spor, kterým mi kdy bylo vyhrožováno, byl spor, jímž mi vyhrožoval Bohuslav Sobotka. A to kvůli tomu, že jsem odmítal odvolat Andreje Babiše z funkce ministra financí. 

Pokud vytrváte, budete první prezident v polistopadové historii, který by něco takového udělal. Sám si můžete vzpomenout, jak jste s Václavem Havlem válčil třeba o jmenování Jana Kavana ministrem zahraničí. Také jste to tehdy uválčil, byť to trvalo asi tři měsíce… 

Ale ne. Dokonce jednou došlo k tomu, a tady bych naopak chtěl Bohuslava Sobotku pochválit, že mi přinesl návrh na jmenování Tomáše Prouzy ministrem průmyslu. Já jsem tento návrh odmítl, protože podle mého názoru pan Prouza průmyslu vůbec nerozumí. A pan Sobotka na tomto návrhu netrval, dočasně se stal ministrem průmyslu sám. Za poměrně krátkou dobu mi přinesl návrh na nového ministra Jiřího Havlíčka, kterého jsem akceptoval. Takže jak vidíte, oceňuji tento přístup pana premiéra Sobotky a myslím si, že věc se vyřešila. 

Aha, to se veřejně vůbec nevědělo. Na druhé straně se nejen v ČSSD říká, že pokud Hamáček ustoupí tlaku, ke kterému se kvůli Pochemu přidali i Andrej Babiš a komunisti, bude vnímán jako slabý předseda. Socialisté namítají: Přece nám nemůže koaliční partner a komunisti kádrovat lidi, a pokud by to náš předseda dopustil, mohl by to být jeho konec. Myslíte, že na tom něco je? 

Ne, naprosto ne. Před chvílí jsem Vám citoval příklad Bohuslava Sobotky a myslím, že v tomto konkrétním případě jednal velmi rozumně. Zadruhé, jestliže mají komunisté pocit, že je pro ně pan Poche nepřijatelný, tak samozřejmě nekádrují sociálnědemokratické ministry. Klidně mohou počkat, a když by tato vláda včetně pana Pocheho předstoupila před Sněmovnu, tak by mohli hlasovat proti ní. Co by se stalo? Vláda by nedostala důvěru. Tak co je lepší? Kdyby pan Poche ve vládě nebyl a ta důvěru dostala, anebo aby tam byl, ale vláda nezískala důvěru? Vždyť smysl této hry je v tom, abychom měli vládu s důvěrou. 

Socialisté však zatím tvrdí: Pokud tam nebude Poche, nedáme kabinetu důvěru my… 

V tom případě bude třetí pokus. Ten podle ústavy vyhlašuje předseda Sněmovny. A když nevyjde ani třetí pokus, tak má prezident republiky možnost, nikoli povinnost, vyhlásit předčasné volby. 

To je mimochodem jedna z možností, o které Babiš uvažoval v době, kdy mu část jeho vlastních poslanců a předsednictvo smetly možnou dohodu s SPD Tomia Okamury. Pakliže by se tento scénář naplnil, měl by podle Vás Babiš opět zkusit zmobilizovat vlastní poslance a dohodnout se s SPD, anebo se pokusit o dohodu na předčasných volbách? Piráti a ODS se tvářili, že by tomu byli přístupni, pokud by se konaly příští rok spolu s eurovolbami. Co byste preferoval? 

No, v takovém případě by se možná stihly i předčasné volby spolu s komunálními, které jsou 5. a 6. října. Samozřejmě je to možné kombinovat i s eurovolbami. Ale zatím je to teoretická úvaha, jednání nezkrachovala. Důvěřujme, že kvůli jednomu člověku sociální demokracie nezahodí to, co se investovalo, včetně mé práce, do fungující vlády. 

Varianta s SPD už podle Vás nepřipadá v úvahu? 

Já si myslím, že člověk má mít dostatek fantazie, aby udržoval co nejširší spektrum variant. 

Co by podle Vás pro ČSSD znamenalo, pokud by z vlády vypadla? 

Už jsem citoval jednoho prvorepublikového sociálního demokrata Rudolfa Bechyněho, že suchá je skýva opozice. Myslím, že by to sociální demokracii výrazně poškodilo.

Autor: MF DNES, Prezident ČR Miloš Zeman, Praha, ČR, 22.6.2018

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-mladou-frontu-dnes-3-14154