25. led, 2019

ZEMAN NEWS: Rakousko by se mohlo přidat k V4

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Co se týče Plagy, jako u každého jiného ministra je v kompetenci premiéra, zda navrhne jeho odvolání. Pokud to navrhne, budu to respektovat.“ O odvolání ministra školství, který podlehl BIS z hlediska vyučování dějin na školách.
 
 „Tito lidé si přece platí své pojistné včetně prvních tří dnů. Chápu, zaměstnavatelé potřebují nějakou kompenzaci, o té by se mohlo nějak diskutovat.“ O zrušení karenční doby.
 
„Jestli jim prezident říká svůj názor... vždyť oni mu také říkají svůj názor a často se k němu z vlastní iniciativy objednávají. A my to také normálně publikujeme, nemáme co tajit.“ O jednání se soudci.
 
„Chápu Baxu. Přál si, aby se dr. Mazanec nestal předsedou Nejvyššího správního soudu. Taky jsem to nebral jako ovlivňování, ale jako jeho názor. Zvážil jsem jeho argumenty i argumenty jiných a rozhodl se podle svého. Pokud jde o mé časté rozhovory s Baxou, nikdy nešlo o zasahování do živých kauz. Je to nízkost, ubohost. Baxa si toužebně přál, aby Mazanec nebyl jeho nástupce. Možná bych mluvil o frustraci, zklamání, je zkrátka mrzutý.“ O soudci Baxovi.
 
„Co se týká ovlivňování. Když jsem tenkrát jmenoval Mazance, před kamerami jsem uváděl, že Nejvyšší správní soud je podle mě až příliš ovlivňován ekologickými aktivisty.“ O ovlivňování soudu.
 
 „Dovedete si představit, pane Soukupe, jak se dmou prsa tomu úředníkovi v Černošicích, když teď může rozhodovat o premiérovi této země, i když to stejně posílá výš. Kvalita jeho informací patrně nebude vysoká. Černošice jsou hezké městečko, ale jejich úřad nestačí na to, aby toto jakkoliv prošetřoval.“ O tom, že Městský úřad v Černošicích u Prahy v pondělí vydal rozhodnutí v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
 
 „Populismus? To je jedna z laciných nálepek, když nemáte co říct. Mé stanovisko bylo zpočátku neutrální, ale když jsem se od mnoha nejrůznějších starostů dozvěděl, že církev udává žaloby i v případě toho majetku, který je kryt právě tou finanční restitucí, tak jsem se mírně k restitucím přiklonil. Těch skoro 400 milionů po zdanění by se mohlo dát do fondu na opravu památek.“  O církevních restitucích.
 
„A televize Barrandov má koncesionářské poplatky? Nemá. Tak proč je má Česká televize?“ O ČT a koncesionářských poplatcích.
 
„Prostě najdete věci, které jsou nadnárodní a které se nedají odseknout hranicemi. Ale těchto věcí zase není příliš mnoho, takže se vraťme k pestrosti a různosti. Myslím, že všem zemím to jenom pomůže. Inspirovalo mě to k tomu, abychom tu posílenou spolupráci aplikovali také na úrovni Visegrádské čtyřky, nehledě na to, že by se tam klidně, bude-li si to přát, mohlo přidat i Rakousko. Já mám teď v březnu cestu do Rakouska, takže uvidíme, co mi na to řeknou.“ Vicerychlostní Evropa je ta, kde se neplatí Eurem. O středoevropském prostor.
 
Autor: Prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 25.1.2019
 
Zdroj:
 
https://www.barrandov.tv/video/145697-tyden-s-prezidentem-24-1-2019