8. úno, 2019

ZEMAN NEWS: Když Maduro ve volbách zvítězí, tak se může stát opět prezidentem

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Lidé musejí jasně říct, v čem je ta důstojnost. Když jsem byl v izraelském Knesetu jako první český politik, tak mi na konci mého projevu vstali, tleskali další a další, to je asi důstojná reprezentace. Jestli je narušení důstojnosti, že se netvářím jako hadrový panák a umím žertovat na svůj účet. Nebo že jsem zpíval na plese, i když nejsem super zpěvák, a dělám si ze sebe legraci, chci ji dál narušovat.“ průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a který ukázal, že prezident Miloš Zeman je sice podle většiny Čechů v kontaktu s lidmi a plní své ústavní funkce, zároveň ale nedbá o vážnost úřadu a nepůsobí jako vážená autorita a jeho chování je nedůstojné.
 
„Oceňuji, že o tom školský výbor Parlamentu jednal. BIS není nic do toho, jak má vypadat výuka dějepisu na českých školách. Není jí nic do toho, jak vypadá doprava, zemědělství, nebo konkurenční souboj počítačových firem. Před několika dny jsem mu (ministrovi školství Plagovi) řekl, že je ponižující, když ministr školství jede za nějakým Koudelkou do sídla BIS. Když už, tak si má pozvat sám, aby mu vynadal, nikoli naopak. To není úkol zpravodajských služeb. Pokud to dělají, dokazují tím svou hloupost. Jestliže jsou teď ale hloupé v této oblasti, kde je záruka, že nebudou hloupé v tom, čím se mají opravdu zabývat.“ O loňské výroční zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS), že se ve školách učí prosovětská verze moderních dějin. 
 
„Mé stanovisko je jasné, že je to uznávaná právní autorita. Ti, kdo se učili ústavní právo, nutně četli jeho učebnici. Není o čem diskutovat. Pokud jsou tu takoví ubožáci, že je spíše zajímá, kdo navrhuje, než kdo je navrhován, svědčí to o úrovni jejich charakteru.“ O návrhu na jmenování profesora Aleše Gerlocha ústavním soudcem.
 
 „Vám nepřipadá spíše absurdní, když tuto kauzu řeší jen kvůli trvalému bydlišti černošický úřad?“ O kauze střetu zájmů Babiše v oblasti ovládání médií.
 
 „Jednoduchým řešením tohoto problému by bylo prodat tyto noviny. Pokud vím, mají roční ztrátu padesát milionů korun. Za rok by měl Babiš zpátky investice do Čapího hnízd.“ O Lidových novinách, které neustále píší proti Babišovi.
 
„Fakt první vychází z venezuelské ústavy. Venezuelský parlament je ovládán opozicí. Právě proto opozice odvolala prezidenta Madura z funkce. Podle venezuelské ústavy, jestliže je prezident odvolán, tak na jeho místo jako dočasný prezident nastupuje předseda parlamentu, což je Guaidó. Naopak, kdyby tam byl nějaký pučistický plukovník nebo generál, určitě bych mu neblahopřál. Za druhé jsem ho v dopise vyzval, aby uspořádal co nejrychleji opravdu svobodné volby. Když Maduro v těchto volbách zvítězí, tak se může stát opět prezidentem. Ale vůbec se nemluví o tom, že Venezuela vedle Zimbabwe v Africe je zemí s hyperinflací, která přesahuje tisíc procent a která ničí úspory. To je důvod, proč ta vláda, ať už Madurova, nebo Chávezova, se dostala do stadia, kde jedna z nejbohatších naftových zemí má kromě hyperinflace nesmírnou chudobu, rozpad školství a zdravotnictví.“ O dopise poslaném do Venezuely.