15. úno, 2019

ZEMAN NEWS: Orbán má odvahu bojovat proti mainstreamu EU

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
„Pokud jde o Bartíka, rád bych věděl, co by se stalo, kdyby někdo tomu státnímu zástupci, který to zastavil, oznámil, že má syfilis v pokročilém stadiu a došel až do mozku a je to z důvěryhodných zdrojů, které neuvede, a že se nic nestalo, když zprávu uveřejnil. To by se asi divil. A ten pokus byl téměř úspěšný, lidé si mohli říct, že jsem sympatický, ale když se říká, že umírám na rakovinu, nechají mě dožít a nebudou mě tahat do nějaké volební kampaně.“ O odložení trestního oznámení týkajícího se bývalého brněnského radního Svatopluka Bartíka. 
 
„Je to zkušený člověk, zná ekonomii. Tématy byly Venezuela, Afghánistán a přesun ambasád do Jeruzaléma. Jako by nestačila ostuda, kterou si utrhli v Iráku. Velvyslanec ale vyjádřil naději, že k ničemu takovému nedojde. Co se týká Afghánistánu, řekl jsem, že vyjednávat s Tálibánem, dělat politiku usmiřování a snaha se dohodnout je stejně produktivní jako snaha dosáhnout dohody s Hitlerem." O setkání s americkým velvyslancem Stephenam B. Kingem.
 
 „Od toho vyjádření bych se veřejně distancoval. Tohle je hrubá politická chyba. Guaidó by byl jako venezuelský Husák, pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v USA.“ O venezuelském prozatímním prezidentem Juanem Guaidó.
 
„Sám jsem několikrát navrhoval, aby profesory jmenoval předseda Senátu nebo ministr školství či rektoři. Tak teď tu roli splní soud. Nejsem automat na podpisy.“ O kauze kdy Univerzita Karlova podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana.
 
„Určitě ano. Popularita kolísá i třeba díky události, jako je Venezuela. Ale důvěra se skládá řadu let dílek po dílku, než ji vůbec získáte.“ O průzkumu  o nejdůvěryhodnější z vybraných osobností světové politiky pro české občany zůstává podle Centra pro výzkum veřejného mínění český prezident Miloš Zeman. 
 
„Tak když vynechám sebe a Kisku, tak bych na čelní místo dal Orbána. Má odvahu bojovat proti mainstreamu EU. Když se podíváte, kam to EU dovedla včetně přílivu migrantů, tak má Orbán pravdu.“ O průzkumu.
 
 „Zaplať pánbůh za tento krok. Vedle vyšetřovací komise působí i orgány činné v trestním řízení. Bakala se už také ohradil. Bylo dobře odlišit dvě věci, přeprodej z Karbon Investu na Bakalu a druhá věc je tunelování OKD Bakalou.“ O kauze OKD.