9. bře, 2019

ZEMAN NEWS: Bohužel nechce Jan Keller už kandidovat...

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítejte u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem. Tentokrát s panem prezidentem natáčíme na Pražském hradě. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Dobrý večer. 

Tak, jak je zvykem, začnu těmi aktualitami, které teď hýbou veřejností nebo médii, veřejným míněním. Ta nepolitická aktualita je smutná, taková zvláštní, tragická. Došlo k napadení chovatele lvem, který ho rozsápal, a samozřejmě bulvární média i ostatní média žijou tou tragédií, protože policisté potom zastřelili toho lva i březí samici lva. Zajímavé na tom bylo to, z mého pohledu, že ten chov nebyl povolen, ten chovatel zcela evidentně neměl kvalifikační předpoklady pro to, aby takto nebezpečná zvířata choval, a současně z toho, co jsem pochopil, vlastně stát neměl dostatek možností ten chov zakázat a zvířata odebrat. 

Kdybyste si pořídil například medvěda, který je teď na Valašsku, tak byste také riskoval, že Vás ten medvěd roztrhá, není-liž pravda. Takže já si myslím, že je to zbytečné riziko a že by tato zvířata měla být pouze a jedině v zoologických zahradách. Něco jiného je papoušek nebo něco podobného, ale rozhodně ne lev, medvěd, jedovatí hadové a tak dále. 

V tom se shodujeme, samozřejmě ta tragédie má lidský rozměr, ten člověk zemřel, ale na druhou stranu ty příčiny vypadají jako několikanásobné možná selhání legislativy, selhání kontrolních orgánů. Takže Vy byste byl pro to, aby se ten chov těchto zvířat mimo kvalifikované zoologické zahrady zakázal? 

Ano, já jsem byl dokonce jednou u jednoho chovatele, to je tak deset let zpátky, a ten měl v ohradě medvěda. A ta ohrada, to byl jenom drátěný plot. Nebylo to úplně dobré, protože ten medvěd se na mě netvářil, pardon, ne medvěd, opravuji se, lev, ten lev se na mě netvářil zrovna přátelsky. Takže v každém případě nevěnujme tomu více pozornosti, než věnuje bulvár, ale shodneme se v tom, že tato zvířata patří buď do volné přírody anebo do zoologických zahrad. 
 
Pokračování zde:
 
 
Autor: Prezident ČR Miloš Zeman, TGM, Praha, ČR, 9.3.2019
 
Zdroj:
 
https://www.barrandov.tv/video/148696-tyden-s-prezidentem-7-3-2019