22. bře, 2019

ZEMAN NEWS: Mirek Topolánek je politická mrtvola, která trpí tím, že je politická mrtvola

Rozhovor pro Parlamentnilisty.cz...

Pane prezidente, značný rozruch způsobily Vaše výroky na adresu Turecka, které jste označil za faktického spojence Islámského státu. Objevily se názory, že by tyto názory mohly ublížit Češce, kterou Turci vězní za pomoc Kurdům. Neobáváte se toho?

Neobávám. Citoval jsem jenom přesně prohlášení dvou velmocí, Ameriky a Ruska. Citoval jsem, že dokonce Američané bombardovali kolonu cisteren, která směřovala k tureckým hranicím. Takže neřekl jsem nic nového. Pokud to někteří nevědí, tak lituji jejich neinformovanosti.

V reakci na Vaše výroky k Turecku se ostře ozval expremiér a Váš soupeř z prezidentské volby Mirek Topolánek. Ten řekl, že z Vaší diplomacie a „verbálních zvratků“ je mu na blití a následně Vás označil za hovado. Co na to říkáte?

Stejně tak jako Babiše označil za křiváka atd. Podívejte se, Mirek Topolánek je politická mrtvola, která trpí tím, že je politická mrtvola, a nechce se s tím smířit, takže občas něco vykřikne a zase zmizí na politický hřbitov. Myslím si, že jeho výsledky v prezidentských volbách by ho měly dostatečně varovat.

Takže jste přesvědčen, že Mirek Topolánek „politickou mrtvolou“ zůstane? Objevují se totiž spekulace, že by se mohl chtít vrátit do aktivní politiky.

Vzhledem k tomu, jak dopadl v prezidentských volbách, si myslím, že by se česká populace musela zbláznit. A to se nestane. Ani náhodou.

Český velvyslanec v Moskvě byl předvolán na kobereček kvůli kauze ohledně nemovitostí v Praze, které využívá ruská ambasáda v Praze. Je to něco, o co se budete zajímat, nebo to necháte na ministerstvu zahraničí, aby si to vyřešili?

Pokud ruský velvyslanec požádá o setkání, rád ho přijmu a seznámím se s názorem ruské strany. Zatím ale nevidím důvod, abych se tím zabýval z vlastní iniciativy.

Češka Tereza Hlůšková byla v Pákistánu odsouzena na téměř devět let vězení za pašování heroinu. Neměl by se český stát pokoušet ji dostat do českého vězení, vzhledem k tomu, že se jedná o českou občanku?

Určitě náš konzulát s ní bude mít pravidelný kontakt. Nevím teď, jestli máme s Pákistánem dohodu o extradici, myslím, že ani nemáme. Takže můžeme o to sice požádat, ale vzhledem k charakteru tohoto trestného činu mám silné pochybnosti, zda by tato žádost byla uspokojivě vyřešena.

Minulou sobotu proběhlo na Slovensku první kolo prezidentských voleb. Před prvním kolem jste říkal, že by mezi Vaše favority patřil buď Štefan Harabin nebo Maroš Šefčovič. Druhý jmenovaný se do druhého kola dostal. Potěšilo Vás to?

Jsem samozřejmě rád, že se alespoň jeden z těchto dvou dostal do druhého kola.

Budete se do dění v prezidentských volbách na Slovensku více zapojovat?

Pokud ano, budete jeden z prvních, kdo se o tom dozví.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Parlamentní listy, 22. března 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-parlamentni-listy-47-14661

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Na-bliti-Mrtvolo-Topolanku-smal-se-Zeman-a-probral-Turecko-Cesku-v-Pakistanu-ci-slovenske-volby-574893

Týden s prezidentem, TV Barrandov 22.3.2019:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Senatorska-ubohost-Jejich-uroven-Zeman-se-Soukupem-si-spolu-sedli-a-uz-to-jelo-574891

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video

https://www.barrandov.tv/video/149771-tyden-s-prezidentem-21-3-2019

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-81-14663