23. bře, 2019

ZEMAN NEWS: Vinu Rafaje ani Faltýnka dosud nedokázali, nevěřím Ištvanovi

Rozhovor pro MF DNES...

Miloš Zeman se svěřil, že nehodlá odvolat šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje kvůli údajnému ovlivňování veřejných zakázek. Mimo jiné ho k tomu vede nedůvěra k šéfovi Vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvanovi. O aktuální kauze a dalších tématech prezident mluvil v rozhovoru pro MF DNES.

Po neúspěšné kandidatuře Aleše Gerlocha na ústavního soudcev Senátu jste prohlásil, že by vám senátoři neschválili ani Ježíše Krista. Má tedy smysl, abyste senátorům vůbec nabízel dalšího kandidáta? A pokud ano, koho tam pošlete na „popravu“ tentokrát?

Nu, tak aniž bych chtěl Senát zesměšňovat, tak když dostanou kandidáty, o nichž nikdo nemůže tvrdit, že jsou se mnou v jakémkoli odborném nebo lidském spojení, bude pro ně trochu těžší tyto kandidáty odmítnout. Za druhé víte, že jsem zastáncem nepotřebnosti Senátu, a přiznám se, že hlasování o panu profesoru Gerlochovimě přetočilo do názoru o škodlivosti Senátu. Ale na druhé straně o tom budu muset přesvědčovat i další politiky. Nu, a myslím si, že když budu předkládat nejrůznější kandidáty, tak v takovém případě se třeba ti politici nechají přesvědčit.

Máte nějaké konkrétní nové jméno do Ústavního soudu?

Mám dokonce dvě jména, ale nechte mě přemýšlet, zase tak úplně rychle to nebude. Ale zase nebudu trucovat, protože jak víte, dva soudci – Jan Sváček a Miloslav Výborný – mi neprošli, ale zbytek prošel. Vážím si stanoviska ústavně – právního výboru Senátu, protože tam převážil odborný pohled. U zbytku senátorů – až na kluby ANO a ČSSD – převážil pomstychtivý neodborný pohled.

Policie a žalobci pod vedením Iva Ištvanaudělali veliký zátah v souvislosti se zakázkami v Brně a také s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Šéf ÚOHS Petr Rafajje v jejich hledáčku proto, že mohl pomáhat ovlivňovat tendr na mýto. Od té doby se objevily i další spekulace, co vše mohl Rafaj a jeho podřízení ovlivňovat, jsou tam velké zakázky. K jeho odchodu vyzývá opozice a nově i šéf KSČM Vojtěch Filip. Premiér Andrej Babiš k tomu mlčí. Odvolal byste Petra Rafaje, pokud by vám to premiér navrhl?

Velmi pravděpodobně ne. Protože bych musel mít v ruce pravomocný rozsudek a ten samozřejmě nemám. Sám jste zmínil pana Ištvana (šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci – pozn. red.). Ač mlád, jistě si vzpomenete, jak jsem tehdy uvěřil panu Ištvanovi – dokonce jsem ho přijal, abych mu vyjádřil podporu a podpořil ho i v Poslanecké sněmovně – když na tiskové konferenci oznámil, jak je na stopě obrovské chobotnice, která prorůstá ekonomickými i politickými strukturami. No, a byly z toho nezdaněné kabelky Jany Nagyové. Takže moje razantní odpověď zní: Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává a pokud mám reagovat, tak jedině na základě pravomocného soudního rozhodnutí.

Pokračování rozhovoru zde:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-rozhovor-prezident-gerloch-rafaj-myto-tendr-odvolani-istvan.A190322_152114_domaci_pmk

Autor: MF DNES, Praha, ČR, 23.3.2019

Zdroj: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-rozhovor-prezident-gerloch-rafaj-myto-tendr-odvolani-istvan.A190322_152114_domaci_pmk