12. kvě, 2019

ZEMAN NEWS: Teď se skoro zdá, jako kdyby celé ČSR obsadila nebo osvobodila americká armáda

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...
 
Prezident ČR Miloš Zeman:
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který s panem prezidentem tentokrát natáčíme na Pražském hradě. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 
 
Dobrý večer. 
 
Pane prezidente, včera jsme slavili Den vítězství, den osvobození, konec druhé světové války. Řekněte mi, odhlédnuto od Vašich povinností, které tradičně v ten den máte, Vašich pracovních povinností, pro Vás osobně co ten den znamená? 
 
Já jsem spojen s tímto státním svátkem proto, protože jsem ještě ve Federálním shromáždění prosadil, aby to bylo osmého, a nikoli jako dříve devátého května. Argumentoval jsem historickou pravdou, to znamená tím, že kapitulace byla podepsána v Remeši a teprve vynuceně další den v Berlíně, a platí samozřejmě ta první kapitulace. Tak to je první poznámka. Druhá poznámka bude velice jasná. Kdyby nebylo tohoto vítězství, tak tady dneska nesedíme. Buď budeme v koncentračním táboře, anebo budeme vyhlazeni. 
 
Tak, Československo tehdy jaksi, odhlédnuto od role československých vojáků a československých lidí, osvobodily spojenecké armády a zejména Rudá armáda. Já řeknu pár čísel. Na území Československa zemřelo přímo sto čtyřicet tisíc sovětských vojáků, tehdy vojáků Rudé armády, a uvádí se, že v důsledku bojů na území Československa zemřelo až pět set padesát tisíc sovětských vojáků. 
 
Tak počkejte, já teď půjdu na ruskou ambasádu a většinou se uvádí ten údaj sto padesát tisíc obětí. 
 
Přímo, přímo, uvádí se v důsledku bojů, na následky zranění a podobně až pět set tisíc lidí, ale pravdivý je přímo na našem území opravdu sto čtyřicet tisíc lidí. Moje otázka zní, není v době té hyperkorektnosti, takové té době, kdy se jaksi všechno ruské nebo sovětské považuje za špatné, když to řeknu napřímo, nevůle projevit úctu sovětské armádě a Rusku tak trochu módou? 
 
Já tam právě proto jdu, abych tu úctu projevil, to zaprvé.
 
A zadruhé, víte, dříve, když Američané osvobodili Plzeň, tak se tvrdilo, že to byli sovětští vojáci převlečení do amerických uniforem, takový nesmysl. A teď je to tak trošku v obráceném gardu, teď se skoro zdá, jako kdyby celé Československo obsadila nebo osvobodila americká armáda. 
 
Pokračování textu: 
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 12.5.2019
 
Zdroj: