14. čvn, 2019

ZEMAN NEWS: Demonstrace poražených, demonstrace těch, kdo tyto volby prohráli

Rozhovor prezidenta ČR Miloše Zemana, v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov. Vítám vás u premiérového dílu pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, tentokrát z Pražského hradu. Dobrý večer i Vám, pane prezidente. 

Dobrý večer, v čem je ten díl premiérový? 

Protože minule jsme vzhledem k Vaší zahraniční cestě vysílali střihový pořad, takže to bylo opakování, a dnes je tedy po minulém týdnu premiérový. Takto jsem to myslel.

Ach tak, já myslel, že je to nějaký zaokrouhlený výsledek. 

Ne, ne, ne. 

Dobře. 

Pane prezidente, jako vždycky na začátek naší debaty bych se chtěl věnovat pár aktualitám, které přinesl politický vývoj v České republice. A tou jednou z těch jaksi nejviditelnějších a uvidíme, jestli nejvýznamnějších, to teprve přinese budoucnost, je založení politického hnutí Trikolóra Václavem Klausem mladším. Zaregistroval jste to? A co tomu říkáte? 

Zaregistroval, protože v Monitoru k tomu bylo tolik užvaněných komentářů, že se to nedalo přehlédnout. Nicméně pokud rodina Klausů bude pokračovat ve své tradici, což bych jí doporučoval, tak to nebude hnutí, ale strana. 

No, to je taková věc, vždycky ty nové projekty, ať už je to třeba hnutí ANO a další a další, tak jsou to hnutí podle zákona o politických stranách a hnutích, jsou zaregistrovány jako hnutí a nikoliv jako strana. Ono v tom obsahu, stanovách nic moc rozdílného být nemůže, ale tak nějak to líp zní asi. Znamená to, že to je nedůvěra k těm stranám? 

Pane Soukupe, pojem hnutí vznikl na počátku, Občanské hnutí viz příklad, na počátku devadesátých let. Já ho pokládám za zastaralý, přežilý a myslím si, že každý, kdo má politickou odvahu, by se měl přihlásit k tomu, že zakládá novou politickou stranu. 

Takhle jsem to myslel, protože ono to vypadá, že jako ty nové projekty se více…, říkají, my nejsme strana, my jsme jako hnutí vycházející zespoda a tak dále a tak dále. Takhle to je.
 

Tak strana snad taky vychází zespoda, alespoň dobrá strana. 

Podle těch zakladatelů to možná hůř zní. No a já jsem se díval na to, co chtějí dělat, ta Trikolóra. Bezpečnou dopravu, jednoduchost v zákonech, nižší daně, menší byrokracii, zrušení inkluze, mrhání sociálními dávkami, zakázat a tak dále. No, jsou to takové věci, programové priority, které má skoro úplně každá strana. V čem se budou odlišovat?

Osobností svého šéfa, protože já si myslím, a už jsem Vám to říkal několikrát, že rozhodující pro úspěch i neúspěch jakékoli politické strany, nikoli hnutí, je to, kdo ji vede. 

No tak Václav Klaus mladší je nepochybně charismatická osobnost, je tam několik dalších zkušených politiků v tom přípravném výboru nebo v těch zakládajících členech, tak uvidíme. Já si dovolím trochu rýpnout, on si dal Václav Klaus na Facebook fotografii s Jiřinou Bohdalovou a říkal, že bez této dámy se volby vyhrát nedají. Nežárlil jste? 

Ale no tak. Já myslím, že, když mu Jiřina Bohdalová o své vůli pomůže, bude to jenom dobře. 

Vrátíme se asi k predikcím nebo za chvilku budeme hovořit o predikcích politického vývoje a ta jednoduchá otázka, vezme hlasy ODS, domníváte se? Anebo je to nevýznamné hnutí, kterých už bylo? Tak to řekl Petr Fiala, šéf ODS, takže on to tak od sebe odhodil, že to jsou nevýznamné věci. 


A tak Václav Klaus mladší získal po Andreji Babišovi druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů, to je fakt, který nelze odestát. Právě proto si myslím, že ta Trikolóra vezme hlasy ODS, ale netroufám si predikovat v jaké míře. 

Dobře s tím jaksi poměrně turbulentním vývojem na politické scéně souvisí ty demonstrace, které se plánují. Teď se různě organizují a plánuje se tedy velká demonstrace na Letné. Ti organizátoři těch Milion chvilek pro demokracii říkají, že tam možná bude až čtvrt milionu lidí. Máme to ignorovat z pohledu ústavních činitelů? Mají to ústavní činitelé ignorovat a hodnotit pouze jako právo lidí se sejít, anebo už je to politická síla? 

Ano, já přesně toto doporučuji. Já jsem byl na demonstraci na Letné v listopadu 89, kdy tam bylo sedm set padesát tisíc lidí, a tehdy mělo smysl demonstrovat, protože se hroutila totalitní diktatura. Na druhé straně pořád nechápu, o co jde těmto demonstrantům. Pokud protestují proti výsledkům svobodných voleb, tak je to, pane Soukupe, demonstrace poražených, demonstrace těch, kdo tyto volby prohráli. Tak ať se laskavě seberou, zmátoří se, jdou k příštím volbám a snaží se, aby pro ně dopadly lépe. 

Pokračování textu zde: