9. zář, 2019

ZEMAN NEWS: Nicméně ti, kdo bojují proti sochám, jsou, zbabělí, protože socha se nemůže bránit

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...
 
Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u prvního poprázdninového premiérového vysílání Týdne s prezidentem. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, já jsem rád, že Vás po více než dvou měsících vidím. A moje první otázka logicky směřuje k létu. Odpočinul jste si? Jak jste strávil léto?

Strávil jsem léto převážně v lánském zámku, chodil jsem na procházky do krásného zámeckého parku. Ta dovolená byla tak trochu pracovní, ale to nevadilo. Kombinoval jsem práci a odpočinek a dobře to dopadlo.

To já jsem si všímal, tedy na internetu a v novinách, že při dovolené jste řešil situaci na Ministerstvu kultury a související politické půtky a tak, ale k tomu se ještě dostaneme. Jedna věc, při posledním vysílání jste říkal, že máte na léto připravený plán, a to je omezit kouření. Povedlo se Vám to?

Ano, z šedesáti cigaret denně jsem klesl na čtyřicet.

Tak pořád je to dost, ale je to lepší.

Tak je to v rámci mých možností.

Tak pojďme k vážnějším tématům. Určitě dnešní debata nebude prosta kontroverzních témat. To první je takové lehké, na rozjezd. Já jsem si všiml, že Jaroslav Kubera, předseda Senátu se o Vás vyjadřoval a řekl tam větu, že Vaše mstivost je nekonečná. No mě to překvapilo, protože jsem si myslel, že máte dobré vztahy. Máte dobré vztahy?

Ale snad ano, a každý někdy něco plácne. Zaprvé, Jaroslav Kubera o mně příliš mnoho neví a zadruhé, když mluvíme o té mstivosti, tak bych mohl uvést konkrétní protiargument. Jmenoval jsem Luboše Zaorálka ministrem kultury, třebaže je jedním z poslanců, kteří mě zradili v roce 2003. Tak jakápak mstivost.

Já Vás znám, Vy jste vlídný člověk, ale nezapomínáte, tak to na mě působí.
Pane prezidente, Vy jste se teď vrátil z Polska, kde jste si s ostatními státníky připomínal takové smutné výročí. Osmdesát let od začátku druhé světové války, kterou odstartovalo Německo vpádem do Polska, proto to bylo v Polsku, samozřejmě. Jak moc je důležité pro nás si tahle ta výročí připomínat a je z toho nějaké poučení i pro nás teď v roce 2019? Osmdesát let.


Svým způsobem výročí zahájení světové války je méně důležité než výročí ukončení světové války, to bych rád podtrhl, protože vítězství se slaví lépe než porážka.
 
Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 9.9.2019