13. zář, 2019

ZEMAN NEWS: Knjaz Miloš

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...
 

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který předtáčíme vzhledem k návštěvě pana prezidenta v Srbsku. Tak já doufám, že mezi natáčením, které se koná v pondělí odpoledne, a čtvrtečním vysíláním se nic zásadního nestane. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente, jak jsem říkal, teď velmi riskujeme. Já doufám, že v těch dvou dnech se tedy nic zásadního nestane, aby diváci nebyli ochuzeni o Vaše komentáře. Pokud se stane, tak to napravíme hned ten další týden.

Určitě ano.

Pane prezidente, já mám na začátek, no na začátek, jedete do Srbska. Co tam?

To má dvě roviny, pane Soukupe, rovinu ekonomickou a rovinu politickou. Byl jsem nesmírně potěšen, že na tu podnikatelskou misi se přihlásil vysoký počet asi padesáti podnikatelů, takže letadlo je zcela vyprodáno, další už se nepřijímají. Mohl bych dlouho mluvit o konkrétních českých investicích v Srbsku, které rostou, a myslím si, že je to dobře.

Politická rovina, jako obvykle, je průšvih. A víte, proč je průšvih? Protože Srbsko má konflikty s Kosovem a já nezastávám názor, že by Kosovo bylo demokratický stát. Nyní se mohu odvolat na rozhodnutí Haagského tribunálu, které označilo kosovského premiéra za válečného zločince. Kosovský premiér na to konto rezignoval. Ale já mám takovou obavu, že tam není jenom jeden válečný zločinec.

Říká se to, říká se to. To odtržení Kosova od Srbska je dodnes mezinárodně velmi kontroverzní. My Kosovo uznáváme, Slovensko třeba Kosovo neuznává. Takhle už je to celá léta. Myslíte si, že to heslo, Kosovo je Srbsko, dojde k naplnění, nebo je tak zvaně fait accompli, jak jste říkal v případě Krymu? Je to prostě hotová věc, ať se to někomu líbí nebo ne, už to tak zůstane. Srbsko samostatné, Kosovo samostatné.

Kosovo je Srbsko, to měl být nápis na plakátu pod dronem fotbalových fanoušků. Nevím, jestli ten dron vzlétl, asi ne, když ho odhalili.

Ne, zabavili ho.

Zabavili, že. Nicméně byl to dobrý úmysl, a já proti tomu nic nemám. Mimochodem ministr Metnar, ministr obrany, který je také součástí mé delegace, nedávno prohlásil, že uznání Kosova byla diplomatická chyba. A má naprostou pravdu. To tenkrát tehdejší vládě vnutil Karel Schwarzenberg a já se domnívám, že udělal chybu. S válečnými zločinci by se mělo zacházet poněkud jinak.

A ta otázka, jestli je to tedy fait accompli, hotová věc?

Co Vy víte, pane Soukupe? Já bych si samozřejmě přál, aby to fait accompli nebylo, ale v Kosovu je ta silná muslimská menšina a byly by tam neustálé konflikty se Srby. Na druhé straně ty konflikty jsou i teď, protože Kosovo zavedlo stoprocentní cla na zboží dodávané ze Srbska. To je obchodní válka.

To je blokáda. To je pochopitelné. No mimo jiné, zpět od Kosova k Srbsku, jak jste říkal, že je tam ekonomická mise, tedy rozsáhlá ekonomická podnikatelská delegace, tak v posledních týdnech třeba český výrobce minerálních vod Mattoni tam udělal mnohamiliardovou investici a koupil největšího balkánského výrobce minerálních vod, což tedy něco znamená.

Jedou se mnou, jsou součástí podnikatelské delegace a jedna z těch minerálních vod, které se koupily, se jmenuje Knjaz Miloš, cítil jsem se polichocen.

Pokračování textu zde:
 
 
Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 13.9.2019