20. zář, 2019

ZEMAN NEWS: Abolice

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítejte u pravidelného čtvrtečního Týdne s prezidentem, který dnes, ve čtvrtek natáčíme s panem prezidentem už na Pražském hradě, nikoliv tedy v Lánech jako předchozí dva díly. Dobrý den i Vám, pane prezidente. Já jsem tím uvedl to, že tak nějak končí prázdninový nebo poloprázdninový režim a začíná tedy standartní pracovní vypětí. Jak to snášíte po dovolené?

Normálně, já jsem na to zvyklý s některými přestávkami po třicet let a tenhle trénink je k nezaplacení.

Já se přiznám, že to vždy tak dva tři týdny se s tím špatně vyrovnávám, a pak už je to dobré, no.
Tak pojďme rovnou k otázkám, které zajímají snad diváky a zajímají tedy mě. Karel Gott. Karel Gott oznámil těžkou nemoc, samozřejmě mu budeme všichni přát uzdravení, ale k tomu moje otázka nesměřuje. Vy jste slíbil, řekl, snad v reakci na oznámení té těžké nemoci, že snad uvažujete o udělení vyššího státního vyznamenání Karlu Gottovi, ale až příští rok. Proč?


Proč. To je velmi jednoduché, pokud vím, tak Karel Gott odmítá veškeré návštěvy a nechci ho tedy vyrušovat tím, že by musel do Vladislavského sálu přebírat vyznamenání.
Jinak k těm vyznamenáním. Já, když jsem nastoupil jako prezident, tak jsem uděloval vždy první třídu, protože jsem nepovažoval za možné, abych sám rozhodoval, kdo si zaslouží první, druhou, nebo dokonce třetí třídu. Teď občas napravuji, nechci říci chyby, ale rozhodnutí svých předchůdců, takže například generál Emil Boček dostal předtím Bílého lva, ale třetí třídy, a sám se tomu divil. Tak teď dostane první třídu.

Když jsme u toho, naznačíte možná obor, který zase překvapí? Každý, já vím, tak já bych z Vás měl teď nějak páčit jména, ale předpokládám, že vůbec neuspěji.

Tak.

Tak se zeptám jinak. Každý rok Vaše rozhodnutí o udělení státních vyznamenání 28. října vyvolá debaty, diskuze, že ten si to nezasloužil a onen by si to zasloužil víc a tak. Očekáváte, předpokládám, že ten seznam už je hotový?

Ano, je.

Očekáváte zase podobné diskuze, nebo to bude v poklidu?

Já si myslím, že budou podobné diskuze. Nezapomeňte, že řada z nich jsou diskuze závistivých, kteří by rádi to vyznamenání dostali, ale když se podíváte na jejich celoživotní práci, tak zjistíte, že je tam téměř nula, že jsou to jenom komentátoři, kteří sepisují články, ale sami nic vlastního nevyplodili.

A už to vědí ti vyznamenaní?

Samozřejmě.

Takže jsem zase nic nedostal. Dobře.

Pojďme k dalšímu tématu a to je téma, které je tedy tématem tohoto týdne. Andrej Babiš a Čapí hnízdo. Státní zastupitelství v Praze rozhodlo, pravomocně rozhodlo o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho rodiny. Ta věc byla komentována mnohokrát a já bych se chtěl vrátit k té tezi, kterou říkal Andrej Babiš, že je to účelovka a tak dále, to bylo zesměšňováno mnohokrát. Ale já jsem tady říkal, že zahájení trestního stíhání u mnoha politiků bylo koncem jejich politické kariéry. Já nechci už jmenovat, kdo všechno to byl, ale není možné se vrátit k tomu, že po čtyřech letech se zjistí, že trestný čin se nestal, že to možná tak také bylo?

Tak že to byl pokus, aby Andrej Babiš odešel z funkce, dokonce jsem někde četl, že televizní redaktor Jiří Hynek už oznámil, že Babiš rezignoval.

Ano.

Ale tady vidíte úroveň televizních redaktorů. Nicméně, já respektuji rozhodnutí, jak pana Erazíma, tak před tím pana Šarocha. Myslím si, že když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice, to znamená rovněž zastavení trestního stíhání. A i když bych váhal o abolici před tím rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pak, pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl.
 
Pokračování textu zde: