11. říj, 2019

ZEMAN NEWS: Jedu na pohřeb Karla Gotta, proto, že to byl můj přítel

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás u čtvrtečního Týdne s prezidentem, s panem prezidentem Milošem Zemanem, který tentokrát opravdu natáčíme ve čtvrtek, ve čtvrtek okolo poledne na Pražském hradě. Dobrý den i Vám pane prezidente.

Dobrý den.

Pane prezidente, já jsem ten úvod řekl, že tentokrát natáčíme ve čtvrtek, protože minule jsme natáčeli v úterý a vysílali ve čtvrtek, a bohužel v tom mezidobí se stala událost, která zasáhla snad úplně všechny v naší zemi a ne jen v naší zemi, zemřel Karel Gott. Jaká byla Vaše první myšlenka, když jste se to dozvěděl?

Já Vás překvapím, pan Soukupe, v sobotu jedu na pohřeb Karla Gotta, ale nikoli proto, že chci uctívat nějaké masové shromáždění, ale proto, že to byl můj přítel, a já jsem v poslední době byl pouze na třech pohřbech. Na Františku Čubovi ze Slušovic, potom na mém příteli rybáři Jirkovi Růžičkovi z Bohdalova a nyní na Karlu Gottovi, protože to byl přítel, to, že to byla celebrita, mě nezajímá.

Já jsem Karla Gotta znal, ale ne nějak hluboce, znali jsme se, pozdravili jsme se, strávili jsme spolu jeden večer a musím říct, že ta zpráva mě zasáhla víc, než jsem čekal. Také jsem to veřejně říkal v mnoha pořadech, zasáhla mě víc, než jsem čekal, zasáhla mě úplně možná stejně jako sta tisíce lidí. Do Prahy snad má přijet v pátek, se odhaduje, přes 300 000 lidí rozloučit se s Karlem Gottem. O to víc možná se mě dotklo, asi je to správné slovo dotklo, to divadlo, které se odehrálo okolo účasti státu na jeho pohřbu. Jestli bude státní pohřeb, pohřeb se státními poctami a pak ta debata, která se rozběhla, jestli si to Karel Gott zaslouží, protože se politicky neangažoval v socialismu a tak dále. Sledoval jste to?

Víte, já jsem neměl nic proti tomu, aby i Vlasta Chramostová měla pohřeb se státní účastí, a Vy dobře víte, že se zapletla se Státní bezpečností, že byla v komunistické straně. Nikdo jí to nebude vyčítat, ale stejně tak bychom to neměli vyčítat Karlovi Gottovi.

Víte, já jsem na to říkal to, smířlivě, že Karel Gott rozdával radost milionům a milionům lidí po dobu šedesáti roků, a to, že se odmítl politicky angažovat proti tehdejšímu režimu, ale takových lidí, kteří se nechtěli a nechtějí i dnes politicky angažovat, je většina, a rozdával radost a nikdy nikomu neublížil. Vlasta Chramostová byla vynikající herečka, která se ale rozhodla politicky angažovat, za to jí samozřejmě patří čest a úcta, ale úplně stejně jako Karlu Gottovi.

Určitě ano, já si vzpomínám na její skvělý herecký výkon ve Spalovači mrtvol.