1. lis, 2019

ZEMAN NEWS: Neznám hloupějšího člověka, než je český novinář, čest výjimkám

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, vítám vás jako každý čtvrtek u Týdne s prezidentem, který tentokrát natáčíme ve čtvrtek zhruba v poledne s panem prezidentem v Lánech. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Hezký dobrý den.

Pane prezidente, nemůžu začít jinak než krátkým zhodnocením, tedy 28. října a všech těch státnických událostí a povinností, které se tam děly. Nerezignoval jste, neabdikoval jste, jak tedy novináři se těšili.

Víte, když říkám o novinářích, že jsou hlupáci, tak to teď dokázali dvojím způsobem. Zaprvé tím, že vartovali před vojenskou nemocnicí a čekali, že nemocnice oznámí, že tam zůstanu, takže byli zklamáni, když jsem vyšel a v klidu a míru odjel.

No a další tvrdili po sociálních sítích, a Vy jste možná také takovou zprávu zaregistroval, že během svého projevu budu abdikovat. Opakuji znovu to, co jsem říkal už před dvaceti lety v Poslanecké sněmovně, neznám hloupějšího člověka, než je český novinář, čest výjimkám.

Čest výjimkám, no. Vy jste taky ve svém projevu zmínil, citoval jste Karla Kryla, který řekl, že Česko je země závisti, a možná jste narážel na takovou tu nenávist a závist na sociálních sítích. Tady jste teď zmínil, že ta zpráva o Vaší abdikaci se šířila sociálními sítěmi. Co bysme si povídali, okolo novinářů jsou na těch sociálních sítích poměrně rozsáhlé komunity, které se pak předhánějí v novinkách, které vědí o tom či onom. Mohl byste to rozvést, jak jste to myslel?


Žáku, rozveďte, co básník napsal a co tím chtěl říci. Já uvedu, pane Soukupe, jeden jediný příklad. Tady je Soukupovo, trapné přeřeknutí, nikoli Soukupovo mediální impérium, ale Bakalovo mediální impérium, a například Aktuálně.cz mělo titulek Zeman při projevu seděl na židli. Uznejte, že to je opravdu základní z toho jeho projevu.

Jinak, pokud jde o to Bakalovo impérium, já bych se styděl brát peníze, které nepochybně pocházejí z vytunelování OKD, ale někteří novináři například z Hospodářských novin se zřetelně nestydí, protože pecunia non olet, peníze nesmrdí.

No tak oni nepochybně si tohle uvědomují, oni zas tak hloupí nejsou, že by si neuvědomovali, že zdroj financování je tedy takto problematický, i když neodsouzený, ale problematický.

Tak.

Omlouvají to tím, že hloupý byl ten stát, že nechal pana Bakalu vydělat, protože pan Bakala je kapitalista a chtěl vydělat, no a když viděl příležitost vydělat, tak vydělal, no.

Ale máme tady jiné kapitalisty, například Petra Kellnera, o kterém možná budete chtít mluvit. To je úspěšný kapitalista, takže nedělme, pane Soukupe, lidi na kapitalisty a nekapitalisty. To je to, co jsem říkal v tom projevu.

Ano.

Dělme lidi na úspěšné a neúspěšné, jako je pan Bakala, a nezapomeňte, že ti neúspěšní zpravidla závidí těm úspěšným. To je ta Země závisti Karla Kryla.

No, taky jsou lidé dobří a špatní. Petr Kellner je mimořádně inteligentní, slušný člověk, mimo jiné poměrně rozsáhle se zabývá charitou. O panu Bakalovi jsem neslyšel, že by se zabýval charitou, že by dělal něco, kde se nevydělává, kromě tedy těch novin, na těch se taky nevydělává.

No právě.

No, tím jsem chtěl naznačit slušní a neslušní. Ale pojďme k aktualitám, než se vrátíme ke koupi televize Nova, jak jste asi naznačil.

Médii hýbe taková zpráva, která se týká církve a opět sexuálního zneužívání církevními hodnostáři. Tentokrát kněz z Ostravska byl přichycen v Polsku při nějakých prazvláštních aktivitách sexuálních, ty nechme stranou, pokud jsou lidé dospělí a dělají věci dobrovolně, nechť si dělají, co chtějí. Tady šlo o kněze, který se domníval, že tomu chlapci je méně než patnáct roků, což je činnost trestná, a je z toho obrovská ostuda, dá se říci mezinárodní. Já se nechci teď zabývat tím knězem, ale ono se ukazuje, že ten člověk pravděpodobně byl v kontaktu se stovkami lidí tímto způsobem, a církev to vůbec nevěděla.

Podívejte se, já se Vám divím, že tohle téma vůbec zařazujete do naší diskuze, protože co Vám mám k tomu říct? Jedině to, že případů, kdy kněží zneužívají nezletilé chlapce, jsou tisíce v celém světě. Teď byl velký skandál ve Spojených státech, ale ne jenom tam. Musím to konstatovat, musí mně to být samozřejmě líto, ale co dalšího k tomu mohu říct.

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-15132

Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 1.11.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/167961-tyden-s-prezidentem-31-10-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video