29. lis, 2019

ZEMAN NEWS: Fanoušci Slavie, se chovali sportovně, na rozdíl od těch řvounů na Národní třídě

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci televize Barrandov, je čtvrtek krátce po osmé, takže nás čeká Týden s prezidentem. Tentokrát natáčíme na Pražském hradě. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente, začnu takovým lehčím tématem, po dlouhé době jste byl na veřejné akci, včera na fotbale Slavia versus Milan, tedy Inter Milan. Jak se Vám to líbilo?


Tak zaprvé, víte, kdy jsem byl na fotbale předtím? To je slabých dvacet a něco let, a to jsem byl na utkání národního týmu s Holandskem v Amsterdamu a prohráli jsme díky italskému soudci Collinovi.

Ano.

Přišel ke mně můj přítel a tehdejší premiér Holandska, a ten říkal, Miloši, nemusíš mně blahopřát k vítězství. Já jsem jako obvykle trochu provokoval a říkal jsem, že budeme bombardovat Řím. Pak jsem si uvědomil, že nemáme žádné bombardéry, jenom stíhačky. Nicméně federace italských fotbalových rozhodčích vydala rozhořčený protest proti mému prohlášení proti Collinovi.

A teď k Vaší otázce, prohra je součást života těžkého. Italové byli lepší ve druhé půli, my v první. Nicméně víte, co mě tam fascinovalo? Chování slávistických fanoušků, důstojné, kde ti lidé vůbec nepískali, ale naopak celou dobu až dokonce podporovali svoje mužstvo. Prostě chovali se sportovně, na rozdíl od těch řvounů na Národní třídě.

Poslední poznámka, nevím, jestli to víte, pane Soukupe, když se kriticky píše o tom, že Čína má kapitálovou účast ve Slavii, tak ještě daleko větší kapitálovou účast je u Interu Milan.

Ano, to se málo ví.

Málo se to ví. A kdyby tohle věděl pan Koudelka, tak by to zahrnul do svého varování, že Čína infiltruje evropské fotbalisty svojí ideologií.

Je pravda, že čínský investor má podíl v Interu Milan, ale tak sport se hraje na výsledky. Každopádně Slavie letos dokázala zaujmout svými výkony, a národ tím žil, což je pro český sport nepochybně dobře. To byl komentář tedy ke Slavii a pojďme k těm aktuálním událostem.

Já mám první dvě takové rychlé. Co jste říkal tomu obvinění Miloše Jakeše, Lubomíra Štrougala a, tuším, pana Vajnara, tehdejšího ministra vnitra, za podíl na vině za používání střelných zbraní na hranicích tehdejšího Československa?

Rozhodně to, že se stříleli lidé, je svinstvo. To svinstvo si zaslouží trest. Na druhé straně si myslím, že u lidí, kterým je přes devadesát let, už ten trest ztrácí svůj význam, takže budu předpokládat, že stejně nepůjdou do vězení, a je to tak i dobře. Ale opakuji ještě jednou, proč se tohle řeší po třiceti letech.