14. pro, 2019

ZEMAN NEWS: V některých stranách, ty osobnosti prostě nejsou

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad TV Barrandov „Týden s prezidentem“...

Dobrý večer, vážení diváci, je čtvrtek krátce po osmé hodině, takže nás čeká Týden s prezidentem, a tenhle Týden s prezidentem je poslední předvánoční a poslední letošní. Dobrý den i Vám, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Já jsem si připravil dnešní strukturu otázek na Vás, ani ne tak otázek, samozřejmě chci se věnovat pár aktualitám, které přinesl tento týden, ale také hodnocení minulého roku, tak jsem si to připravil. Pane prezidente, jedna z těch úplně horkých aktualit je poměrně významná, profesor Šámal, dosavadní předseda Nejvyššího soudu, oznámil, že přijal Vaši nabídku kandidovat, tedy do Ústavního soudu na uvolněné místo čili na ústavního soudce, potěšilo Vás to?

Tak vzhledem k tomu, že jsem mu to sám nabídl, tak si toho vážím, že to přijal a myslím si, že je to dobrá volba.

Profesor Šámal je skutečně uznávaný odborník, zejména na trestní právo, a tak je tam související otázka, už máte v hlavě případně jeho nástupce, pokud by profesor Šámal v Senátu uspěl?

Já jsem včera říkal profesoru Šámalovi, že bude jeden z těch, s nímž se o jeho nástupci budu bavit. Stejně tak jako třeba s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, ale koneckonců konečné slovo bude pochopitelně jedině na mně, a protože Nejvyšší soud má asi 60 soudců a obvykle se vybírá z nich, i když existuje i jiný právní názor, tak budu mít poměrně širokou paletu výběru.

Takže někdo z nich, dá se to tak říci?

Zřejmě ano.

Jméno mi asi neřeknete. A ještě jedna z těch aktualit je, že hnutí ANO i přes všechny ty věci, které se okolo Andreje Babiše dějí, teď dosahuje preferencí okolo 35 %, což je tedy drtivé a nezdá se, že by se s tím něco mohlo stát, vzpomínám si na devadesátá léta na ČSSD pod Vaším vedením nebo ODS pod vedením Václava Klause, to jsou podobné preference, čím to je, že nejsou schopni najít jeho oponenti političtí takto výraznou osobnost, nebo je to programem?

Asi tím vším dohromady, pane Soukupe, ale já už jsem Vám v našich pořadech několikrát říkal, že z 80 procent je úspěch jakéhokoliv politického hnutí nebo strany závislý na osobnostech, které stojí v čele tohoto hnutí nebo strany, a i když se to nebude některým stranám líbit, tak v některých případech ty osobnosti prostě nejsou.

Tak na tom se shodujeme. No a teď ta smutná aktualita, událost tohoto týdne, tragická střelba v Ostravě, Vy už jste prostřednictvím médií vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým a je v tuhle chvíli nějaká rada, kterou jim můžete dát?

Tak já bych tu soustrast ještě jednou opakoval. Víte, protože můj syn jako lékař pracuje v ostravské fakultní nemocnici. Tak, když jsem se to dozvěděl, tak jsem měl pochopitelně o něj strach. A právě tento strach mně umožnil se ještě více vcítit do bolesti těch lidí, kteří přišli o své blízké. Pokud jde o to, co s tím, víte, proti osamělému psychicky narušenému střelci se velice, velice těžko podnikají nějaká obranná opatření. Já sám, abych nemluvil tak alibisticky, jsem se u Pražského hradu pokusil zpřísnit bezpečnostní opatření, i když jsem byl vystaven kritice, ale myslím si, že to riziko nějakého útoku na návštěvníky Pražského hradu se poněkud snížilo. Chtěl bych ocenit práci policie, mimochodem policie byla kritizována za to, že nedávno koupila dva vrtulníky, a vidíte, jeden z těchto vrtulníků pomohl při dopadení pachatele.

Pokračování textu zde:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-porad-tv-barrandov-tyden-s-prezidentem-15201


Autor: Prezident Miloš Zeman, Praha, ČR, 14.12.2019

Zdroj:

https://www.barrandov.tv/video/173156-tyden-s-prezidentem-12-12-2019

https://www.barrandov.tv/tyden-s-prezidentem/video