12. kvě, 2020

ZEMAN NEWS: "Preferuji ekonomickou diplomacii a ekonomickou zahraniční politiku"

Rozhovor prezidenta republiky pro ČTK... 

11. května 2020

Dneska začala platit další vlna uvolnění vládních opatření. Myslíte si, že ta rychlost uvolňování je odpovídající, nebo byste byl naopak pro to, aby se uvolňovalo rychleji nebo pomaleji?

Tak zaprvé, já nejsem epidemiolog a nerad se odborníkům pletu do řemesla. Pouze vyžaduji, aby politici naslouchali odborníkům, a to se v tomto případě děje. Mezi těmi jednotlivými etapami uvolňování je vždycky přestávka. A ta přestávka má umožnit, abychom posoudili, jestli se ta situace náhodou nezhoršuje, což díky Bohu zatím není. Takže ano, odpověď na Vaši otázku je, jsem spokojen s tempem uvolňování.

Údajně dneska má vláda diskutovat o tom, jestli ony roušky ještě budeme nosit venku. Jaký je Váš názor, myslíte si, že už by bylo načase to odložit, anebo bychom měli spíš ještě vyčkat?  

Víte, zaprvé, ty roušky jsou jedním z faktorů, který vedl k tomu, že jsme ve srovnání s jinými zeměmi tu epidemii přestáli relativně dobře. Ale dodal bych, že roušky jsou i určitý psychologický faktor. Že roušky nás sjednocují jeden s druhým, a to je také důležité. 

Takže byste spíše ještě ponechal?

Ne. Jestliže se vláda rozhodne roušky sundat, bude mít moji plnou podporu. Já jsem při různých veřejných příležitostech, jako je například tato, oddaně roušky nosil, ale musím se přiznat, že si je potom taky rád sundám. 

Když se ptám na vládní opatření. Je něco, co postrádáte, co si myslíte, že by vláda měla přijmout, ať už ohledně omezení, nebo naopak třeba i v ekonomické situaci? 

Tak víte, že jsem měl pochybnosti, pokud jde o předčasné uvolňování cest do zahraničí, myslím tím samozřejmě turistické, nikoliv pracovní cesty, a to ze dvou důvodů. Jednak že v zahraničí se může český turista nakazit a pak tu nákazu přenese zpátky k nám. A zadruhé, že je potřeba podporovat i domácí cestovní ruch, ale to je snad jediná věc, kde jsem byl trochu opatrnější. Jinak si vážím opatření, které vláda udělala, a myslím si, že jí máme poděkovat a stejně tak poděkovat i těm občanům, kteří ta opatření respektovali. 

Pokračování textu:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/rozhovor-prezidenta-republiky-pro-ctk-15401

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, ČTK, (11. května 2020), Praha, ČR, 12.5.2020