5. říj, 2020

ZEMAN NEWS: O debaklu ČSSD, KSČM & úspěchu SPD

Rozhovor prezidenta republiky pro pořad FTV Prima Partie Terezie Tománkové... 

Dobrý den u Partie. Hezké dopoledne a díky, že se díváte. Dnes ji pro vás vysíláme ze zámku v Lánech. V první části vám nabídneme rozhovor s prezidentem České republiky panem Milošem Zemanem, ve druhé části pak čtyři zástupci stran a hnutí okomentují výsledky voleb do krajských zastupitelstev a jedné třetiny Senátu. Obě části nedělní Partie pro vás tentokrát vysíláme na Primě i CNN Prima News. Ještě jednou dobrý den. Mým prvním hostem je prezident České republiky pan Miloš Zeman. Dobrý den, pane prezidente.

Pěkný dobrý den.

Pane prezidente v deseti ze třinácti krajů zvítězilo hnutí ANO, posílili Piráti, STAN, výrazně ztratila levice, sociální demokraté a komunisté. Přinesly pro Vás volby nějaké překvapení?

Trochu ano. Já jsem včera večer telefonicky blahopřál panu předsedovi Babišovi, protože udržet si pozici vítěze z minulých krajských voleb je samozřejmě daleko obtížnější než takovou pozici získat. A jak jste sama řekla, tak hnutí ANO získalo o jeden kraj více a poněkud si polepšilo i na počet odevzdaných hlasů, takže vítězi se má blahopřát a nemá se mu závidět. Nemá se mu závidět.

Kdo je pro Vás poražený, pane prezidente?

V podstatě všichni, kdo ztratili ve srovnání s těmi minulými volbami. K mé lítosti, protože jsem ji kdysi osm let vedl, je to především sociální demokracie. Poněkud oslabila i ODS, i když tam je otázka, jak to měříte. Když měříte čisté hlasy, tak oslabila, když měříte hlasy včetně koalice, tak neoslabila. Mírně vzrostlo SPD, což je třeba vzít na vědomí, a kromě sociální demokracie ztratila další levicová strana, což jsou komunisté. Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, pak je to překvapení, které ovšem svědčí o tom, že ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry.

Jan Hamáček už avizoval, že v čele strany zůstává. Je to správně?

Je to velmi správně, protože za ním už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy.

A Vojtěch Filip?

Já si myslím, že u Vojtěcha Filipa je to něco podobného. Neznám v komunistické straně nějakou výraznou, charismatickou osobnost, která by ji zachránila.

Čím si vysvětlujete propad levicových stran, co dělá ČSSD špatně?

Jak už jsem řekl, těch příčin je několik, ale hlavní příčina je v lidech. Vy víte, že já zastávám názor, že úspěch nebo neúspěch jakékoli politické strany je z osmdesáti procent způsoben předsedy, nebo minimálně místopředsedy těchto stran. Vezměte si, když budeme mluvit o té sociální demokracii, že z ní odešly docela výrazné osobnosti, Foldyna, Zimola, Miroslav Antl a podobně a podobně, zatímco například SPD má v čele charismatického vůdce, a ať si o něm myslíme cokoli, dokázal, že jeho výsledky jsou lepší než v minulém volebním období.

Na druhou stranu, Jiří Zimola založil vlastní hnutí, kandidoval na jihu Čech a nezískal ani dvě procenta mandátů, dvě procenta hlasů.

Máte naprostou pravdu, protože tady potřebujete synergii, tady potřebujete jednak vlastní osobnost, jednak podporu své strany. Já jsem také založil Stranu práv občanů a sebekriticky přiznávám, že se příliš neprosadila. 

Jak se díváte na to, že někteří sociální demokraté, například hejtman Netolický v Pardubickém kraji, ani pod značkou ČSSD nekandidovali, jako by se styděli za ta čtyři písmenka?

Je to tušení volební porážky. Mimochodem v tom Pardubickém kraji jeho hnutí skončilo jako druhé, zatímco v Královéhradeckém kraji, kde ovšem sociální demokracie měla naprosto neviditelného hejtmana pana Štěpána, tak tam skončili ještě hůř.

Sociální demokraté nebudou v pěti krajích ze třinácti mít zastupitele. Ztratí hodně hejtmanů, poměrně dost senátorů, pokud už můžeme předvídat.


A také peníze.
 
Pokračování textu zde:
 
 
 
Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Partie Terezie Tománkové, 5.10.2020
 PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!