IRÁN NEWS

7. led, 2018

Obnovme Persii, tak by mělo znít heslo iránských demonstrantů. Zavrhněme zrůdný iránský islámský režim šíitských ajatolláhů a jejich zkorumpovaný teokratický zlořád a obnovme civilizovanou a vznešenou perskou monarchii, která padla před 40 lety. 40 islámské teokracie je pro perský národ více než dost. Zítra to bude přesně 40 let, kdy vypukla iránská islámská revoluce a taky to bude 11 dní od vypuknutí nepokojů, násilností a bouří napříč celým Iránem proti současnému vražednému režimu.

V největších protestech za mnoho posledních let se nyní desítky tisíc lidí v desítkách měst střetávají s pořádkovými silami a obávanými Iránskými revolučními gardami, aby dosáhli svržení ajatolláha Chameneího, diktátora Ruháního a jejich konzervativní kliky. Ruhání selhal jako president, sliboval reformy, ale přinesl jen více poprav, zastrašování, agresivitu, posílení konzervativních sil a škrtů. Ovšem protesty proti iránskému presidentovi nejsou ničím výjimečným a to ani v historii iránské islámské republiky.

Výjimečné je, že jsou to protesty mířené i proti nejvyššímu ajatolláhovi Ali Chameneímu. Na mnoha místech jsou páleny jeho portréty, strhávány billboardy a ničeny plakáty. Něco takového Irán nezaznamenal od roku 1979. Zároveň si ženy na protest proti zákonné povinnosti nosit šátek strhávají svoje šátky, aby se osvobodily. Ve stejné době levičáci bojují v Evropě za zahalování žen.

Protesty vypukly z celé řady důvodů. Kvůli iránské vojenské intervenci v Sýrii a Jemenu, která je nákladná, kvůli korupci a nepotismu prostupující iránskou společnost, kvůli povinnému zahalování, náboženskému konzervativismu a islámskému tradicionalismu, kvůli drastickým škrtům nařízeným Mezinárodním měnovým fondem, kvůli tomu, že iránská ekonomika prudce roste, ale iránský lid z toho nemá nic než chudobu a nezaměstnanost, kvůli tomu, že iránský ajatolláh vlastní majetek v hodnotě 95 miliard dolarů, zatímco průměrný plat je 400 dolarů (asi 8,400 Kč). Tisíce iránských vysokoškoláků, umělců a intelektuálů každoročně odcházejí do exilu, zatímco revoluční gardy mají žně.

K 6. lednu už si zásahy a teror revolučních gard vyžádal životy 22 demonstrantů a jeden policista, přes tisíc lidí bylo zatčeno a Organizace spojených národů, která se může div ne přetrhnout při otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě, tak ta nyní téměř hrobově mlčí. Jen kritizuje omezení internetu v Iránu. Nyní vrací Donald Trump úder a nechává prostřednictvím své velvyslankyně při OSN Nikki Haley svolat mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Iránu. Zda se to povede a zda to bude mít nějaké výsledky je obtížné určitě, vzhledem k tomu, že Rusko a Čína jsou spojenci Iránu a mohou všechno vetovat.

Premiér Izraele Netanjahu vyslovil chválu iránskému lidu v jeho boji za svobodu a svá práva a postavení. Poslední iránská císařovna Farah Pahlaví vyjádřila z exilu podporu protestům a připojil se k tomu i její syn, Reza Pahlaví, poslední korunní princ perské říše. Naopak, turecký režim už se vyslovil pro podporu Iránu a odsoudil ničení veřejného majetku demonstranty.

V souvislosti s loňskými iránskými presidentskými volbami jsem napsal článek, kde jsem vyvracel, že je Hassan Ruhání umírněný reformátor, ale napsal jsem, že iránská společnost se posouvá k reformám a sekularismu, tím že ho zvolila a vložila v něho své marné naděje a právě zklamání těchto nadějí nyní vede k povstání iránských kontrarevolučních mas usilujících o ukončení čtyřicet let trvající revoluční tyranie iránských duchovních.

Povstání a nepokoje musí získat jednoznačně charakter založený na starých perských tradicích monarchismu, společně se současným sekularismem. Irán musí zaniknout a stát se opět Persii a Persie se musí vrátit zpět ke spojenectví se západní civilizací a Státem Izrael.

Sluší se oslavit 40. výročí iránské islámské revoluce monarchistickou kontrarevolucí!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 7.1.2018