14. srp, 2019

STŘEDNÍ AMERIKA: Guatemala – další triumf pravice

V Guatemale právě skončily všeobecné volby, a navzdory dlouhodobým očekáváním a předvolebním průzkumům, levice a její kandidátka Sandra Torresová, byla poražena...
 
Vítězství dosáhl pravicový kandidát Alejandro Giammattei. Torresová kandidovala za stranu Národní unie naděje, levicovou stranu podporovanou křesťanskými socialisty a levicovými liberály, zatímco Giammattei kandidoval za Vamos (celým názvem „Jdeme si pro jinou Guatemalu“), stranu konzervativní, ekonomicky liberální a podporovanou bývalými vojenskými veliteli.
 
V prvním kole zvítězila Torresová s 1,122,630 hlasy a 25,5%. Giammatti získal 613,302 hlasů a asi 14%. V druhém kole vyskočil Giammatti na 1,907,696 hlasů a skoro 58%, zatímco Torresová získala jen 1,384,005 hlasů a 42%. To značí, že se jí vůbec nepodařilo mobilizovat voličskou základnu a potenciál, který měla.
 
Národní unie naděje prohrála i díky tomu, že její volební kandidáti byli zapojeni do korupce a ve styku s narkomafií, která část z nich financovala. Giammatti, naproti tomu, deklaroval nemilosrdný boj s korupcí a zločinností, včetně obnovení trestu smrti a vyjádřil se ostře proti potratům a LGBTQ lobby.
 
Tohle vítězství je důležité i pro Spojené státy americké, neboť Guatemala je jedním z tranzitních států migrantů, a je předposledním státem před Spojenými státy americkými (po Mexiku). Postoje, jednání a úspěchy, či neúspěchy Giammattiho tak budou mít dopad i na situaci Spojených států amerických.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 14.8.2019
 
Zdroj: