11. bře, 2018

PI-NEWS.CZ: Bezprecedentní útoky na nezávislou televizi!

Poslední dny česká společnost zažívá sérii bezprecedentních útoků na nezávislost a suverenitu soukromých televizních společností ze strany veřejnoprávních médií a stranických státních institucí. Těmi agresivními médii je Česká televize a institucí je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, jinak odkladiště vysloužilých stranických kádrů.

A co se vlastně stalo? V nedávné době Jaromír Soukup, majitel, manažer a moderátor televize TV Barrandov představil ve svém pořadu zarážející a kritická fakta k hospodaření a fungování České televize. Krátce poté se proti ČT a jejímu zaujatému a neprofesionálnímu vysílání ohradil i pan president Zeman. Jakkoliv mohla být Soukupova kritika neobratná, a v některých bodech fakticky chybná, celkové vyznění bylo jasné a srozumitelné. ČT zneužívá svého postavení veřejnoprávního média financovaného občany, a ještě k tomu není ani z těch koncesionářských poplatků schopna se uživit a zabředává do čím dál horší finanční situace.

President Zeman se vyjadřoval především na adresu lhaní, neobjektivnosti a toho, že ČT je v žoldu různých politických elit. Aby bylo jasné, co máme na mysli, uvádíme zde jen pár příkladů absurdní zaujatosti a neobjektivnosti tohoto pseudomédia. Zároveň tím poukážeme na dvojí metr, který praktikuje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání při posuzování jednotlivých médií.

– Poslední kritizované rozhodnutí RRTV je pokuta pro jednu ze soukromých televizí za to, že na své obrazovce příliš angažuje politiky hnutí ANO. Česká veřejnoprávní média prakticky všude angažují pravdoláskaře, politiky z TOP09 a stala se hlásnou troubou řady představitelů pravdolásky, ovšem RRTV to nijak nekomentuje.

– Nejčastějšími hosty ve veřejnoprávních médiích jsou politici TOP09, či sociální demokracie. Během vládní krize v květnu 2017 bylo uspořádáno studio OVM České televize se zástupci parlamentních stran, ovšem, až na protisystémové strany SPD a Úsvit. Podle informací, které máme, tyto opoziční strany nebyly osloveny. Zástupce ANO odmítl dorazit. Vzdor tomuto chování RRTV nijak netrestá veřejnoprávní média, ale trestá soukromá média, která mají právo zvát si do svých pořadů, koho chtějí.

– Dětský kanál veřejnoprávních médií odvysílal pořad, ve kterém byla výzva k pomoci mimozemským uprchlíkům, kteří prchají z planety „Ne“ na „vratkých korábech“. Argumenty odpůrců migrace jsou zesměšněné. Na planetě „Ne“ jsou navíc „slizké potvory s třemi bradami“ (a jak známo, Miloš Zeman si rád ze sebe dělá srandu, že má tři brady, tedy je to možné přímo vykládat jako útok na hlavu státu ze strany VEŘEJNOPRÁVNÍHO média). Znělka z Wagnerovy „Valkýry“ na pozadí podtrhovala absolutní grotesknost tohoto pořadu.

– Tentýž dětský kanál přinesl pohádku o „princezně, která měla vadu“, a sice že měla „bílou pleť jako mléko“, a všechno se zlepšilo, až když se dala dohromady s černým klukem. Tato forma protibělošského rasismu je RRTV naprosto ignorována. Pokud by „princezna měla vadu, že je… vyberte si – černá, lesba, muslimka –„ RRTV by okamžitě jednala a zatrhla to.

– Veřejnoprávní média v kauze akvaparku Čestlice vyjadřovala téměř jen pohled muslimů a proislámských aktivistů, nijak nezohledňovala argumenty odpůrců islámského zahalování.

– Zaujatost v diskusích. Téměř legendárními případy jsou díly pořadu Hydepark. Díl s palestinským zeleným aktivistou Šádi Shanaáhem a díl s Martinem Konvičkou. V obou se projevila absolutní angažovanost a aktivismus moderátorky. V případě Martina Konvičky moderátorka nepřetržitě přerušovala svého hosta, neměla základní informace o počtech obětí islámského teroru, nebyla (nejspíše úmyslně) připravená, tvářila se neustále, jako kdyby snědla citrón a div Konvičku nenapadla. V druhém případě byla nadšená a usměvavá, skoro radostí skákala do nebe, že tam může být se zeleným aktivistou Shanaáhem.

- Během letošní presidentské volby byla ČT jednoznačně televizí Jiřího Drahoše a po prohře svého kandidáta, kterou nedokázala unést, začala dělat bordel ve volebním štábu presidenta Zemana. Tehdy se dokonce Drahošova manželka prořekla, že ČT stojí na jejich straně.

Podobný text jsme, již při jedné příležitosti uveřejnili, ale hodí se to opakovat, protože opakování je matka moudrosti, a protože je to adekvátní reakce na inkviziční chování ČT a RRTV vůči osobě presidenta a vůči TV Barrandov.

Na závěr říkáme, že nejde o to, co ČT vysílá, ale jde o princip. Pokud by Česká televize byla privátním médiem placeným z reklamy, sledovanosti a soukromých zdrojů, ctili bychom její právo vysílat zvratky, nesmysly a lži, ale nemá právo vysílat zvratky, nesmysly a lži pokud je placena všemi občany této země.

Vyzýváme proto k privatizaci České televize, k rozpuštění Rady ČT, Rady ČRo a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a k liberalizaci mediálního prostoru!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 11.3.2018