23. dub, 2018

ČESKO: Sjezd KSČM – průšvih v bledě červeném!

Myslel jsem si, že stupiditou v politických sjezdech nedokáže socany nikdo trumfnout, ale nyní se to podařilo komunistům. Neuvěřitelný výkon, ale je to tak...

Komunisté měli svůj sjezd, tento víkend, a mělo se na něm volit nové vedení. Sjezd byl svolán v důsledku výrazného úbytku voličů během říjnových parlamentních voleb. Vojtěch Filip nabídl svou funkci a většina normálně uvažujících lidí dospěla k závěru, že jeho politické dny jsou sečteny, ale místo toho byl nyní, na 10. sjezdu KSČM opět zvolen.

První otázka je tedy nasnadě. Proč, sakra práce, komunisti svolávali sjezd, když se nakonec rozhodli nijak nereflektovat radikální úbytek voličstva, a ponechali staronové vedení?! Co vedlo Filipa k tomu, aby opět kandidoval na předsedu? Jaké zatemnění mysli postihlo komunistické delegáty?

Pravda, je nutno říci, že ve srovnání s předcházejícím sjezdem výrazně posílil konzervativní komunista Skála, a že liberální komunistka socanského typu Konečná neuspěla, ale stejně. KSČM měla jedinečnou příležitost na obrození, posílení svého pevného jádra, utříbení si svých názorů a oproštění od liberálně demokratického hnoje, který se na ní lepí. Místo toho řekli delegáti ne. Uděláme stejný průšvih, jaký udělali socani, když zvolili Hamáčka předsedou!

Na sjezdu byl přítomen i president Miloš Zeman, který podobně jako na socanském a okamurovském sjezdu, i zde pronesl provokativní projev. Přihlásil se k „demokratickému socialismu“, jakkoliv je to nešťastný termín a k švédské sociální demokracii (což je, ale jeho konstantní názor už dlouhou řadu let), ale taky zanadával na komunisty, že způsobili nástup agrárníků v roce 1921 tím, že rozbili socanskou vládu, odsoudil rok 1948, odsoudil politické vraždy a koncentrační tábory padesátých let a sovětskou okupaci Československa, stejně jako normalizaci. Tím, ale zajímavá část celého sjezdu skončila. Zbytek ukázal, že KSČM je stejně neschopná sebereflexe a obrození jako socani. 

Porážkou Skály se definitivně potvrdila cesta k nové formální a neformální koalici ANO, ČSSD a KSČM. Uvidíme, jak velká katastrofa to bude, když zemi povede oligarcha, kamarád islámu a liberálně demokratičtí „komunisté“.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 23.4.2018