25. čvc, 2018

ČESKO: H-System, hyenismus systému

Ač nepatřím mezi podvedené a okradené oběti tzv. H-Systemu, neznamená to, že v posledních dnech necítím obrovskou frustraci, vztek a znechucení z konečného rozhodnutí Nejvyššího soudu a místní soudcokracie ve věci H-Systemu a konkurzního řízení. Případ H-Systemu je přesným dokladem sociálního a morálního hyenismu, který představuje soudní systém a ponormalizační nomenklatura...
 
H-System je příběh dvou stran. Na jedné straně stojí podvedení a okradení klienti této firmy, z nichž část projevila neuvěřitelnou agilnost, sebevědomí, odhodlání poprat se s osudem. Na straně druhé stojí to nejhorší ze současného systému. Tuneláři a podvodníci, bývalý normalizační prokurátor, státní byrokracie, svévole soudcokracie a amorálnost liberály vychvalovaného „právního systému“. Na případu H-Systemu je vidět, že právní stát zavdává k bezpráví, když spravedlnost je znásilněna normativním a pozitivistickým právem, arogancí soudní moci a bezpáteřnými kabátníky.
 
Jak to vše začalo?
 
V době po pádu minulého režimu se skupina podvodníků a tunelářů rozhodla okrást stovky lidí prostřednictvím falešných slibů týkajících se levného rodinného bydlení. Od více než tisícovky klientů vymámila tato skupina tunelářů téměř miliardu korun. Dělo se tak od roku 1993 do roku 1997, kdy společnost H-System vyhlásila bankrot a konkurzní řízení. Tehdy se zjistilo, že miliarda korun se vypařila do vzduchu, neznámo kam.
 
Každý z klientů H-Systemu vložil milión korun, aby nakonec drtivá většina z nich žádné bydlení neviděla. Pouze 30 domů a bytů bylo hotových a dalších 130 rozestavěných, když ing. Smetka vytuneloval H-System. V reakci na tunelářskou akci vzniklo stavební bytové družstvo Svatopluk, které si dalo za cíl ochránit podvedené klienty a dokončit stavbu rozestavěných domů. Družstvo prostřednictvím svých klientů investovalo, se svolením prvního správce konkurzní podstaty, celkem 220 miliónů Kč do dostavby rozestavěných domů.
 
Roku 2004 byl ing. Smetka odsouzen ke 12 letům vězení za vytunelování H-Systemu. V roce 2016 byl propuštěn na svobodu.
 
Na podzim 2012 byla vyhlášena dražba domů v Horoměřících, navzdory tomu, že šlo o domy dostavěné jejich vlastními obyvateli, se svolením prvního správce konkurzní podstaty a za vlastní peníze. Každá z místních rodin investovala další milión korun a stovky hodin času do dostavby svých domů. Asi by vše dopadlo smírem, kdyby se do racionálního jednání a spolupráce mezi prvním správcem a zdejšími obyvateli nevrhli soudy a bývalý normalizační prokurátor.
 
První správce konkurzní podstaty byl odvolán a na jeho místo se dostala správkyně Ištvánková. Po ní převzal pozici správce JUDr. Josef Monsport, od 80. let normalizační prokurátor podílející se na pronásledování disentu, zejména tzv. Jazzové sekce, který si v posledních letech, podle uniklých dokumentů Panama Papers, uložil v daňovém ráji na Samoe asi 100 miliónů dolarů (cca. 2,4 miliardy Kč). Tento muž začal v rámci dražeb prodávat majetek H-Systemu prodávat za extrémně nízkou, až jen poloviční cenu jejich reálné tržní hodnoty. Celková hodnota draženého majetku je 122 miliónů Kč, dražební vyvolávací cena byla 62 miliónů Kč. Tímto způsobem byl H-System vytunelován podruhé.
 
Josef Monsport začal okradené klienty vláčet po soudech. Nejprve mu dal za pravdu pražský městský soud. Vrchní soud v Praze rozhodnutí zrušil na základě svědectví a posudku prvního správce konkurzní podstaty Karla Kudláčka. Odůvodněním byl fakt, že lidé nemovitosti dostavěli za svého, a že nebýt iniciativnosti těchto skutečných vlastníků, rozestavěné parcely by nepřežily zimu. Josef Monsport se opět odvolala, s tím, že toto rozhodnutí poškozuje většinu klientů H-Systemu. Většinu, která se se vším smířila, rozhodla se jen čekat, zatímco desítky rodin vzaly věc do vlastních rukou a něco dokázaly.
 
Nejvyšší soud se rozhodl v červenci 2018 potrestat lidskou pracovitost, píli a odhodlání a vyhověl odvolání Josefa Monsporta. Naprosto nechutně označil tuto krádež a amorálnost za „nejlepší ze špatných řešení“ a dal tak najevo, že lpění na zákonech, právo normativní a pozitivistické, kult tzv. právního státu, je nadřazen právu morálnímu a spravedlnosti. Aby toho nebylo málo, soud určil naprosto šibeniční termín vystěhování vlastníků horoměřických domů. Pouhý měsíc mají obyvatelé, z většiny starší lidé, lidé před penzí, či přímo důchodci, na to, aby opustili své domovy a našli si jiné.
 
Řada politiků se ozvala proti rozsudku v kauze H-Systemu, ale u většiny jde jen o předvolební rétoriku, tím spíše, že mnoho z nich je napojeno na jiné tunelářské kauzy, které zničily životy dalších lidí, jako je například OKD, kde taky soud vyřkl osvobozující rozsudek, a dnes, už jen jako divadélko pro veřejnost, se musí, někteří aktéři kauzy OKD, včetně Bakaly, či Sobotky, dostavit před parlamentní vyšetřovací komisi, ale tím to hasne. 
 
Jedna z mála upřímných reakcí přišla od presidenta Miloše Zemana. Ten nemusí sázet na předvolební rétoriku a oznámil, že se sejde se se zástupci Nejvyššího soudu. Rozsudek odsoudil jako pochybný a ukazující nedostatek lidskosti v rozhodování soudů, stejně jako podkopávající důvěryhodnost celého soudního systému. Někteří namítají, že na tunelování H-Systemu se podílel Miroslav Šlouf, ale ten už je dávno pryč. Miloš Zeman se ho dávno zbavil.
 
Další z upřímnějších politických reakcí je od senátora Jiřího Čuňka, který se v kauze aktivně angažuje už řadu let na straně občanů a vlastníků.
 
Vlastníci domů se už nechali slyšet, že neodejdou, že je budou muset vystěhovat násilím, že klidně zničí ty domy, jen aby stát a soudcokracie nerozkradla výsledky jejich práce, úsilí a sebenaplnění.
 
Do celé věci se dnes zapojil i premiér ČR Andrej Babiš, který jak sám řekl, chce být takovým mediátorem mezi oběma stranami ve sporu. To mu samozřejmě zvedne preference...
 
Tímhle způsobem česká soudcokracie, provázaná s normalizačními prokurátory a tuneláři, systematicky trestá lidskou pracovitost, píli a sebenaplnění, trestá to, když lidé vzdorují nepřízni osudu, vysmívá se do obličeje starým a nemohoucím, kteří nezřídka čtvrtinu svého života strávili ve strachu o své bydlení a domovy.
 
Těžko říct, kolik hnusu, bolesti, morální a jiné korupci, hyenismu a utrpení, ještě přinese soudcokracie, tzv. právní stát a liberální demokracie, ale vidíme, že frustrace a strádání našich spoluobčanů je čím dál tím horší.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 25.7.2018