8. říj, 2018

ČESKO: Volby komunál & Senát 2018 – plichta bez rozuzlení

Plichta. Pokud bychom to brali celkově, tak se dá výsledek komunálních a senátních voleb
v ČR hodnotit jako plichta. Někde sluníčkáří a havlisti drtivě vyhráli a posílili, jinde ztratili. Někde babišovci vyhráli, jinde ztratili. Někde SPD… ne, ta stagnovala a nic moc nezískala, ale pojďme popořadě, protože jde o první volby od ustanovení vlády ANO+ČSSD s podporou komunistů...

Praha

Asi nejvýraznější změny zažila Praha, ale nejsou to změny ideologické. Spíše se jen sluncata a havlisti přelili z jedněch partají do partají jiných a výsledek je poměrně bizarní. S odstupem v rozmezí pouhých 2% se umístilo pět různých subjetků. Na prvním místě ODS, která se trochuzmátořila. Druhé místo zaujala obrozená TOP09, nazývaná taky jako Česká pirátská strana. Třetí místo havlisticko-liberální Praha sobě Jana Čižinského. Čtvrté místo zaujala původní TOP09 ve zrůdném konglomerátu s lidovci, liberálními ekology a Kaslovými demokraty. Na pátém místě skončilo ANO2011. ODS získala 17,87% a páté ANO2011 získalo 15,37%. Celkem 83% hlasů v Praze si rozebralo pouhých pět subjektů. Šesté místo, s obrovským odstupem a vzdor řadě předvolebních průzkumů, obsadila SPD. Ta získala ušmudlaných 3,54% a žádný mandát v Praze, ale pořád dopadla lépe, než komunisté (3,26%) a socani (2,87%), pro které je to naprostá katastrofa.

Poprvé od roku 1990 vypadli komunisté i socani z magistrátu.
Pro Prahu to znamená, že havlistická nadvláda pokračuje. Už nyní se hovoří o odporném
scénáři koalice Pirátů, TOP09 a Čižinského partaje, s tím, že ANO a ODS budou obejiti. Ne, že bych obcházení ODS kdovíjak litoval, ale takováto koalice na magistrátě? Brrr!

Brno

Brno je druhé největší město České republiky, a ve srovnání s Prahou, tam došlo k
částečnému ideovému posunu. Obávané neomarxistické, prosudeťácké a protičeské hnutí Žít Brno, které mělo minule téměř 12% hlasů, nyní skončilo na 3%. Asi už obyvatelům Brna došla trpělivost. TOP09 vypadla z brněnského magistrátu, následována Stranou zelených a komunisty. Socani spadli z 11 mandátů na 5 mandátů. Jak jsem, ale napsal, celé to byl jen částečný posun, protože třetí místo obsadili Piráti, kteří získali 6 mandátů a lidovci posílili o 1 mandát na 8 mandátů. ODS se Svobodnými získala 14 mandátů, posílila o devět mandátů, ale vítězem je jednoznačně ANO s 18 mandáty a 23% hlasů. Na rozdíl od Prahy, v Brně SPD prorazila a získala 4 mandáty.

ANO
ANO prohrálo v Praze, ale bezezbytku dobylo, či upevnilo svou pozici ve většině krajských
měst a posílilo na celé komunální úrovni. Posílili z 1,466 zastupitelů na 1,676 zastupitelů. Do druhého kola senátních voleb posílají celkem 11 kandidátů, což ale nemusí vůbec nic znamenat. Zrovna ANO při minulých senátních volbách dosáhlo řady vítězství v prvním kole a v druhém kole o většinu těchto vítězství přišlo. Druhé kolo bude příští týden a uvidí se, zda ANO promění svoje úspěchy z prvního kola. Pokud by se tak stalo, znamenalo by to silné upevnění vlády ANO, bez ohledu na oslabení koaličních partnerů ČSSD, resp. podporující KSČM a bez ohledu na ztrátu Prahy.

ODS.
Obrozená ODS. Dobyla Prahu, na komunální úrovni udržela pozice, neposílila, ani
neoslabila a do druhého kola senátních voleb posílá 10 kandidátů. Pro ODS je to politický úspěch po letech totálních porážek a neúspěchů, a pokud jim vyjde druhé kolo, bude to potvrzení cuckservativního směřování této strany do politického hnoje, sice úspěšného, ale pořád hnoje.

ČSSD.
Až je mi téhle partaje skoro líto. Totální porážku slaví jako úspěch. Do druhého kola
senátních voleb posílají 5 kandidátů, což to ještě trošičku úspěchem je, ale nikdo neví, jak druhé kolo dopadne. Na komunální úrovni, ale totálně prohráli v Praze, Brně, Zlíně a Českých Budějovicích, v Ostravě a Plzni skončili jen těsně nad hranicí 5%. Celkově se propadli z 3,773 mandátů na 1,882 mandátů. V % dokonce skončili nejhůř, ještě hůř, než v roce 1994, kdy se prvně účastnili komunálních voleb. Jejich partaj dostala v těchto volbách totálně na p*del a její vůdci to oslavují slovy, že se ČSSD odrazila ode dna. Jen Jaroslav Foldyna měl dost sebeúcty a rozumu, aby neoslavoval vítězství.

KSČM.
Prvně v historii, stejně jako ČSSD, vypadla z magistrátu v Praze (ale ztratila i další města),
ztratila téměř polovinu zastupitelů, a pokud její jediná kandidátka na senátora do druhého kola neuspěje, vypadne KSČM i ze Senátu.

KDU-ČSL.
Tady se dá asi jen říct ta plichta. V komunále ztratili stovky zastupitelů, ale v senátních
celkem uspěli. Jiří Čunek zvítězil hned v prvním kole s 51% hlasů, což se dá hodnotit jako pozitivní posun v rámci lidovců. Na druhou stranu zvítězil s 52% i Jiří Drahoš v rámci Prahy, což je jen další důkaz toho, jak špatně na tom Praha už je. Jejich údajný velkolepý trumf Hayato Okamura propadl.

TOP09.
Slovy jednoho z komentátorů, TOP09 mimo Prahu, vymizela. Zažila nejdrtivější propad
v komunálu, má jednoho senátora do druhého kola a úspěchy slaví jen v Praze, kde se možná chopí moci.

Česká pirátská strana.
Druhá TOP09 dopadla o poznání lépe. Výrazně navýšila počet svých mandátů, posílila svou
pozici na komunální úrovni, dobyla velkého vítězství v Praze a v rámci koalic i samostatně, posílá do druhého kola senátních voleb hned 3 kandidáty. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, jak mediálně populární partaj to je, to není zas tak velký úspěch.

STAN.
Starostové a Nezávislí, kandidující dvojace jako sdružení STAN, NK a Starostové a
Nezávislí se vyhouplo z 3,073 zastupitelů na 3,808 mandátů a do druhého kola posílá za sebe tři
kandidáty na senátora a v koalicích další tři želízka v ohni. Podařilo se jim získat i řadu okresních měst a center, takže jsou jedni z mála, kteří mohou v těchto volbách už trochu slavit.

SPD.
Další poražený. Průzkumy jí přisuzovaly v Praze 8% hlasů, nakonec skončila na sotva 4%.
Nikoho neposlala do druhého kola senátních voleb a nikdo za ní nezvítězil. Neobhajovala sice žádného zastupitele, ale získala jich jen 150, na druhou stranu se prosadila v městech jako je Brno a Ostrava.

Predikce do druhého kola.

Nebudu říkat, že se stoprocentně trefím, že mám věšteckou kouli, přesto si dovolím k druhému kolu senátních voleb predikci. Celkem se bude konat na 25 místech z 27. Dvě už vyhráli kandidáti v prvním kole (Čunek a Drahoš).

V Šumperku bude výsledek velice těsný. Kandidát ANO proti kandidátovi KDU. Oba mají
dostatečnou zásobárnu voličů, ze které mohou čerpat pro druhé kolo.

Prostějov. Sociální demokratka Sekaninová proti nezávislé Chalánkové. Sekaninová má náskok, ale Chalánková opět může těžit z většího množství potenciálních voličů. Zde, ale socani mohou obhájit senátorskou pozici. ČSSD

Karviná. Sociální demokrat Vícha proti komunistce Halíkové, jediné želízko komunistů v
ohni. Vícha má náskok 20% a nesrovnatelně větší volební potenciál. Vícha určitě vyhraje, otázka je jen, s jak velkým náskokem. ČSSD
Náchod. Bělobrádek versus kandidát ODS Červíček. Výsledek extrémně vyrovnaný a pro
Bělobrádka nepříjemný. Červíček má větší potenciál brát z voličů ostatních stran, zejména, kvůli odporu komunistů, či SPD vůči Bělobrádkovi, potenciál bude i u voličů ANO, kteří taky nemají Bělobrádka v lásce.
Zlín. Asi nejobtížnější určování. Na prvním místě kandidát KDU-ČSL Patrik Kunčar a na
druhém místě kandidát Soukromníků Libor Lukáš. Problém je v tom, že pět dalších míst a celkem 40% hlasů si mezi sebou rozdělili kandidáti stran, které by ani lidovce, ani Soukromníky nepodpořili – Realisté, SPD, KSČM, ČSSD a SPOZ. Tady si ani já netroufnu predikovat, ale úspěch Jiřího Čunka ve Vsetíně a křesťanská orientace jižní a východní Moravy nahrávají Patriku Kunčarovi.

Praha 2. Hilšer versus pirátský kandidát Michálek. Hilšer vyhraje. Už v prvním kole získal 44% hlasů, Michálek jen 15%. Zhruba stejná situace jako v Karviné.

České Budějovice. Nezávislý kandidát Ladislav Faktor proti kandidátovi Starostů Jiřímu
Šestákovi. Faktor má dobrý rozjezd s 41% hlasů a může čerpat ze stran, které nemají rády Starosty. Paradoxně tak může dostat hlas komunistů, svobodných, socanů a národních socialistů.

Praha 12. Nezávislý kandidát a bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer proti LESnaté
pirátce Evě Tylové. Fischer je vítěz. Už v prvním kole obdržel téměř 48% hlasů.

Rokycany. Kandidát ODS Pavel Karpíšek proti dlouholeté senátorce ČSSD Miladě
Emmerové. Emmerová, navzdory velkému odstupu, který ve srovnání s Karpíškem má, má stále šanci obhájit. Jako členka koaliční strany možná obdrží hlasy kandidátky ANO, která se umístila na třetím místě, a protože je spíše doleva, tak i komunistické hlasy proti „pravicovému“ kandidátovi. Zde možná postihne ODS, co postihlo před dvěma lety ANO, tedy vyčerpání potenciálních voličů v prvním kole.

Domažlice. Tady to bude zajímavé. Jen dvě setiny procenta hlasů oddělují kandidáta ODS Vladislava Vilímce od kandidáta socanů Jana Látky. Vilímec může čerpat od TOP09 a Pirátů, Látka zase od ANO a komunistů. Kloním se spíše k možnosti vítězství Vilímce v rámci jednotné fronty proti Babišovi a jeho spojencům (tedy ČSSD).
Litoměřice. Ladislav Chlupáč za ODS versus Ondřej Štěrba za ANO. Velice vyrovnané, i
vzhledem k ostatním přítomným stranám. Pravděpodobně vyhraje Ladislav Chlupáč, ale jen díky tomu, že v prvním kole skončil s větším předstihem.
Teplice. Kandidát ODS Jaroslav Kubera proti kandidátovi SEN Zděňku Bergmanovi. Na to
Vám řeknu jen jediné. Kubera.
Jablonec nad Nisou. Kandidát ODS Jaroslav Zeman vede s velkým předstihem nad
kandidátkou SEN 21 Michaelou Tejmlovou. Tady se může ODS vymstít její anti-Babišismus, protože Tejmlová může v druhém kole posbírat voliče od ANO, a potenciál má i u sociálních demokratů a komunistů.
Mladá Boleslav. Kandidát ODS Raduan Nwelati proti kandidátovi ANO Jiřímu Müllerovi.
Nwelati asi dostane hlasy pirátů a TOP09, zatímco kandidát ANO může čerpat hlasy ČSSD a
potenciálně komunistů. Protože je, ale Nwelati stávajícím primátorem, spíše bych si vsázel na jeho vítězství.
Svitavy. Tady stojí kandidát ODS Michal Kortyš proti kandidátovi ČSSD Pavlu Havíři.
Kortyš má větší volební potenciál pro druhé kolo z voličské základny KDU-ČSL, Pirátů a potenciálně i Koruny české. Havíř si nemůže být jist ziskem z řad neúspěšných kandidátů Rozumných, KSČM, SPD a Patriotů. Tipuji Kortyše za vítěze druhého kola.
Břeclav. Tady Radislav Koštial z ODS stojí proti Liboru Nazarčukovi z ANO a nejspíše pod
taktovkou jednotné fronty proti Babišovi taky vyhraje. Vede nad Nazarčukem o 7% a může získat početný elektorát lidovců a taky pirátské voliče. Že by Nazarčuk dostal podporu od komunistických, socanských a spďáckých voličů, to není moc jisté. Spíše vyhraje Koštial.
Chrudim. Prašť, jak uhoď, když proti sobě stojí zástupce ODS-STAN-STO Jan Tecl a
Daniel Herman z KDU-ČSL. Druhé kolo bude spíše o tom, jak málo voličů dorazí. Mírně lepší šance bych přisuzoval Teclovi, ale opravdu jen o chloupek, protože je starostou, a proti klerikálovi Hermanovi může mobilizovat komunisty a spol.
Opava. Jasné vítězství kandidáta ODS-STAN-TOP09 Herberta Pavera nad kandidátkou
ANO Simonou Horákovou. Nejen, že je za ním s velkým odstupem, ale Pavera navíc převezme voliče od pirátů a lidovců.
Ostrava-město. Pokud bude aplikován postup všichni proti Babišovi, tak má kandidát hnutí
Ostravák Leopold Sulovský vítězství zajištěn. Kandidát ANO Ivo Gondek má o 5% méně a tito dva kandidáti jsou pro většinu zbývajících voličů nevolitelní. Andrej Babiš pravděpodobně zasáhne osobní přítomností ve prospěch Gondeka, a pak bude souboj vyrovnaný.
Praha 8. Střet o to, která větev havlismu a liberalismu zde upevní svou pozici. Zda piráti
Lukáše Wagenknechta nebo Pavel Dungl a jeho TOP09. Voliči ODS se rozdrobí mezi tyto dva
kandidáty, ale Dungl má větší šanci, pokud jako kandidát TOP09 bude apelovat na voliče neúspěšného Hayata Okamury. Socanští voliči zase mohou dát hlas kandidátovi pirátů proti topkařovi, zatímco voliči ANO nejspíše půjdou do bojkotu.
Chomutov. Kandidát SEN 21 a ředitel zoologické zahrady Přemysl Rabas proti kandidátce
ANO Martině Chodacké. Zvítězí Rabas. Dvě slova. Zvířátka. Anti-Babiš.
Sokolov. Miroslav Balatka za STAN proti Renatě Oulehlové z ANO. Zde se může antibabišovcům
opět vymstít jejich taktika. Oulehlová je s odstupem jen tří procent na druhém místě a
může získat voliče ČSSD, KSČM a potenciálně i SPD, kteří jsou za prvními dvěma místy.
Benešov. STAN proti ODS. Zdeněk Hraba proti Jiřímu Kozákovi. Hraba má větší šanci,
protože zde mohou idealističtí liberálové udělat koalici proti starými odesáckým liberálům, tedy Hraba může čerpat voliče pirátů, TOP09 i KDU-ČSL, zatímco voliči ANO nejspíše zůstanou doma. Třebíč. Kandidátka STAN Hana Žáková proti Miroslavu Michálkovi z ANO. Michálka
možná podpoří socani a komunisti, ale Žáková bude mít podporu pirátů a lidovců, kteří měli více voličů a už nyní má odstup téměř 14% hlasů.
Brno-město. Za koalici Zelení, STAN, ODS a TOP09 Mikuláš Bek. Za ANO Jaromír Ostrý.
Jasným vítězem bude Mikuláš Bek. Už nyní má bek náskok 20% a může získat voliče KDU-ČSL,
kterých bylo 17%.

ČSSD by v druhém kole mohla mít 3 vítězné senátory, což by pro ně byl velký úspěch. Naproti tomu ANO opět utrpí porážky díky taktice anti-babišovské fronty. ANO získá asi 2-4 senátory. ODS by mohla získat 9 z 10 kandidujících senátorů, STAN má potenciál dobýt všechny tři možné kandidáty. Piráti mohou získat svého prvního senátora. KDU-ČSL už má své jednoho jistého a mohla by získat i Zlín.

Toto je pouze můj subjektivní odhad a neříkám, že bych chtěl, aby to tak bylo, nebo nebylo.
Kandidáti jdoucí do druhého kola jsou téměř bez výjimky nevolitelní.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.10.2018