7. čvc, 2019

ČESKO: Když Piráti vedou Prahu

Pražská koalice hrůzy...

Už je to tři čtvrtě roku, co vznikla pražská koalice hrůzy. V minulých dobách  jsem se domníval, že nemůže existovat nic horšího, než pražské koalice ODS a TOP09, či působení socanů na Pražském magistrátu. Zmýlil jsem se. Korunu všem útrapám a degeneraci, kterou hlavní město Praha zažívá, nyní nasazuje koalice České pirátské strany, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. V podstatě to nejhorší ultralevicové sluníčkářství, které není mírněné ani pseudo-konzervativismem ODS, která ve volbách zvítězila, ale byla obejita touto černofialovou koalicí.
 
Navzdory tomu všemu, co je ODS zač, navzdory všem korupčním skandálům, prasárnám na magistrátu, které jí obklopovaly a průšvihům, které se řeší, ODS, a dokonce později i ANO, byli kompetentnější k řízení města. Kradli, ale město udržovali v relativním chodu a fungování. Současné vedení dělá všemožné šílené experimenty a začíná provádět kroky, které už taky smrdí korupcí, a které jsou uvedeny níže. Proto se ohlédněme nyní za zhruba devíti měsíci jejich otřesného působení.
 
Korupcí na magistrát?
Hned na úvod je dobré zmínit krátké pozadí toho, jak se Piráti a jejich stoupenci dostali do čela pražského magistrátu. Není to jen o tom, zda někdo vyhraje volby, zda je druhý, jako v případě Pirátů, ale důležité je i to, jak vyhraje. Na takovou výhru, na volební kampaň, na to potřebujete peníze, a kde je získat, když máte málo stoupenců, z nichž navíc většina je levicově orientovaná, a tak bere jen z cizích kapes, a nikoliv z těch svých? No seženete si sponzora! V případě Pirátů to JCDecaux, která je podpořila přímo i nepřímo. JCDecaux poskytla Pirátům inzerci za 100,000 Kč, která ale měla stát 400,000 Kč. To bylo v případě jedné zakázky. V druhé zakázce, která Pirátům pomáhala během předvolebního boje, šlo o slevu ve výši 60%. Tomáš Tenzer, manažer JCDecaux čelící obvinění z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami, bývalý spolupracovník místostarosty Prahy 1 Michala Valenty za ODS, nakonec přesedlal k pirátům a kandidoval za ně v komunálních volbách.
 
Koalice proti vládě
Hned z kraje svého působení se nová rada hlavního města Prahy v čele s Hřibem rozhodla, že začne budovat dvojvládí a stát ve státě. Začala se přetahovat s premiérem Andrejem Babišem v otázce nové úřednické a vládní čtvrti. Ta měla vzniknout na Letňanech a umožnit rozvoj této oblasti a zefektivnění státní správy a posílení ministerstev a vlády. Kdyby to byla vláda pirátská, asi by nebyl žádný problém, ale protože je to vláda zlého ANO, tak proti tomu Hřib a spol. mobilizují všemi směry a všechny své síly. Vzhledem k postavení městské rady dokázal Hřib porazit Českou republiku.
 
Koalice proti pandám a vpřed na Peking !
A protože porazil Českou republiku, dospěl k závěru, že by měl zkusit i něco většího. Třeba porazit Čínu, a tak po vzoru radikálně levicových formací západní Evropy a v jednotné sluníčkářské frontě, současná městská rada Prahy se rozhodla vytáhnout do úporného, nesmlouvavého a hrdinského boje proti strašlivým pandám. V době kriminality na Smíchově a Žižkově, v době pochybných zakázek a korupce, pan primátor Hřib dosáhl triumfálního vítězství nad čínskými přisluhovači v podobě turistických maskotů pand v centru města. Hrdinná městská rada pana Hřiba, ale nejen zatočila s těmito zákeřnými čínskými agenty, ale chystá se rovnou do války s Čínou. Vyvěšuje tibetské vlajky, mění smlouvy, aby Praha přestávala uznávat územní celistvost Číny, a snaží se vtírat do přízně Tchaj-wanu. Čína za to bude Prahu trestat omezením ekonomické, politické a kulturní spolupráce, ale hlavně, že si Hřib přihřeje svou polívčičku mezi městskými liberály. Piráti a Praha zřejmě nedobyli Peking… ale zdá se, že pražská rada se rozhodla stát novým ministerstvem zahraničních věcí a dávat dohromady svou „pražskou republiku“, o které tolik zhrzených liberálů sní.
 
Koalice proti matrjoškám, aneb vpřed na Moskvu !
Abychom nemluvili, jen o Hřibovi. Do svého válečného tažení, tentokrát proti Rusku, zdá se, vyrazil i Jan Chabr z TOP09, který se rozhodl nebýt pozadu za primátorem. A zatímco primátor zakázal maskoty v ulicích Prahy, Chabr chce zakázat prodej matrjošek v ulicích Prahy. Prý nám dělají ostudu. Mě osobně jsou matrjošky vcelku ukradené, jsou takovým turistickým koloritem Prahy ze strany obchodníků, kteří si spletli Prahu s Moskvou, ale spíše mě fascinuje ten horentní zápal do boje proti všemu ruskému ze strany současné liberální koalice. Kromě toho táhnou i do boje proti směnárnám, ale jak dlouho jim tohle vydrží…
 
Čistky proti zaměstnancům !
V dubnu 2019 rozjela Pirátská strana kampaň proti vlivu a dozoru zaměstnanců v pražských městských podnicích. Přesněji řečeno v Pražské plynárenské. Představitelé Pirátů navrhli vyhodit zástupce odborových organizací a nahradit je politickými nominanty, anebo jejich místa úplně zrušit. Tehdy narazili Piráti na odpor Středulových odborů a odpor veřejnosti, takže ustoupili, ale bylo patrné, že šlo o politizaci Pražské plynárenské, a možná i o snahu získat kontrolu nad tímto podnikem. Tím se Piráti radostně zpronevěřili svým dosavadním heslům o profesionalitě a odporu k politikaření a trafikám. Hřib se hájil tím, že pozice zaměstnanců v radě není ošetřena zákonem, jenže je to tradice, pane primátore, a je to součást udržení určité sociální rovnováhy.
 
Socialistické zdanění bydlení
Hřibova rada se rozhodla, podle pirátské a radikálně levicové ideologie, že bude zdaňovat nevyužívané byty. Tak to dopadá, když půlka Vaší partaje byla, kdysi ve squatu. Dlouhou dobu to vypadalo, že Hřib a spol. prosadí, či budou usilovat o prosazení daně za byty, které se nepoužívají, což je naprosto absurdní a nechutné. Když se proti tomu zvedl odpor v řadách koalice i široké veřejnosti, Hřib kličkoval, jako kdyby nebyl hřib, ale spíše zajíc a nakonec od této myšlenky ustoupil, nicméně tím odhalil ideologické kořeny Pirátské strany.
 
Libeňská netransparentnost
Zhruba ve stejné době se rozjela jiná kauza týkající se netransparentnosti a to kauza v otázce rekonstrukce Libeňského mostu. Pražská rada, dle kritiky Alexandry Udženije z ODS, navlékla celé jednání tak, aby pro budoucí policejní vyšetřování bylo obtížné, či nemožné, zjistit, jak kdo hlasoval v této otázce. Pravděpodobně jde o zoufalou pojistku stávající rady magistrátu hlavního města Prahy proti budoucím katastrofám a průšvihům, které se budou táhnout s touto rekonstrukcí. Může jít o zpronevěry, ale třeba i celkové selhání projektu a vládnoucí elity se z toho opět vykroutí.
 
Geologická netransparentnost
Velice podobná situace nastala v otázce rozvoje sítě metra v Praze. Jako přes kopírák se zopakovala netransparentnost ze strany pražského zastupitelstva a Hřibovy rady, když se jednalo a hlasovalo o zahájení geologického průzkumu v otázce stavby a rozvoje budoucí linky metra D. Hřib umožnil neveřejné jednání a hlasování, tedy, opět bude nemožné zjistit, kdo, a jak hlasoval, až bude policie vyšetřovat mnohamiliardové úniky na nikdy nedokončené lince metra D, ze které se může stát nová Blanka, či OpenCard.
 
Metro nemetro
A abychom neodbíhali k jinému tématu, zůstaňme, ještě chvilku u metra. Tentokrát u metra C. „Céčko“ totiž v pondělí zkolabovalo pod náporem Pražanů, v důsledku výluk a pod náporem neschopnosti magistrátního vedení být připraveno na masivní využití těchto služeb v době extrémního horka. To v kombinaci s výlukami, které na metru probíhali, vedlo ke kolapsu. Burcuji proti klimatickým změnám, ale sami na ně nejsou připravení, nedokázali připravit autobusy, ani tramvaje jako náhradní dopravu pro desetitisíce Pražanů na nejfrekventovanější lince metra, i když věděli, že probíhají výluky, i když věděli, že lidé budou nyní používat především metro. Jak se tak zdá, brzy začnou Pražané, pokud nejsou masochisté, s láskou vzpomínat na Béma, OpenCard a spol., ta sice moc nefungovala, ale metro jezdilo, a když nejezdilo, byla připravena náhradní doprava.
 
Klimapanikářství
Hřibovití se bojí sucha a vyhlašují boj proti klimatickým změnám, přesněji řečeno to, aby se Praha připojila ke klimateistickému hnutí. Bez ohledu na ekonomické ztráty a zběsilou ambicióznost, primátor Hřib vyhlásil, že do roku 2030 Praha sníží emise CO2 o 45% a do roku 2050 na nulu. Možná, když Prahu administrativně rozdělí, vystěhují většinu obyvatel a zničí všechny automobily, tak se jim to povede. Jinak jde jen o další neproveditelný slib, který nejvíce ublíží obyčejnému pracujícímu člověku, elit se nedotkne a planetě nepomůže.
 
Parašutisti? Nepřišla pozvánka…
Dalším příkladem neschopnosti, kterou neprokazovalo, ani žádné předchozí vedení Prahy, a která je téměř donebevolající a urážející, byla nepřítomnost primátora Hřiba na pietním aktu za padlé parašutisty 18. června 2019. Poprvé za dvacet let, nedorazil primátor Prahy na pietní akci v Resslově ulici, k uctění památky parašutistů z operace Anthropoid, která vedla k likvidaci jednoho z nejvýše postavených nacistických zločinců a zrůd, Reinharda Heydricha. „Kdybys býval mlčel, mohl bys být považován za chytrého“, říká se. V tomto případě by to asi moc nepomohlo, ale výmluva, kterou hodil primátor Hřib v případě své neúčasti na pietě, to teda byla perla. „Nepřišla pozvánka!“, a bez pozvánky se na pietní akci přece nesmí! Nevěděl jsem, zda si dělá srandu, nebo ne, ale stalo se. Na místo dorazil, až večer po akci, to abychom byli spravedliví, ale stejně je to hanba pro současnou pražskou koalici… tím spíše, že pozvánka jim byla zaslána, aspoň, jak tvrdí Vojenský historický ústav, který zaštiťuje a organizuje tyto pietní akce. Ale Hřib se rozhodl perlit dál, a ještě to začal svádět na to, že dříve tuto akci pořádal zlý a ošklivý Svaz bojovníků za svobodu, a proto protokol nepátral po zmizení pozvánky. Problém je, že Svaz bojovníků za svobodu tuto akci nikdy nepořádal, ani se na ní nepodílel, pouze se účastnil samotné piety. Být na Hřibově místě, tak nemoralizuji, a jsem rudej, až na p*deli. A nakonec se dozvíme, že je to vlastně kampaň proti Hřibovi ze strany ODS, kteří jeho vlastní nekompetentností chtějí zakrýt to, že pokáceli pár stromků.
 
Tenzer, čistky, dvojitá netransparentnost, kolapsy dopravy… jak vidíte, ti, kteří měli plné huby transparentnosti, kompetentnosti a boje proti korupci, se nyní ukazují v tom nejhorším světle. Tedy korupční skandály a relativní kompetentnost v otázce řízení města bylo nahrazeno korupčními skandály a naprostou nekompetentností v řízení města.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR,  7.7.2019