PI-NEWS.SK

7. srp, 2021
Vyplývá to z průzkumu agentury Actly pro topky.sk...
 
Vládní strany by utrpěly debakl. Sociální demokracie rozdělená na dvě strany, by dohromady měla 36,4 %. Vládní strany by dohromady měly jen 32 %.
 
Pořadí:
 
1) Hlas-sociální demokracie (Pellegrini) - 21,1 %
2) Směr-slovenská sociální demokracie (Fico) - 15,3 %
3) Svoboda & Solidarita (Sulík) - 11,4 % (vládní strana)
4) Obyčejné lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) (Matovič) - 8,1 % (vládní strana)
5) Sme Rodina (Kollár) - 7,1 % (vládní strana)
6) Strana Republika (exLSNS) - 6,8 %
7) Křesťanskodemokratické hnutí - 6,1 %
8) Progresivní Slovensko - 5,4 % (vládní strana)
 
Do Národní rady (parlamentu) by se nedostala vládní strana Za lidi, kterou v roce 2019 založil exprezident Andrej Kiska - 3,3 %. Ani strana Mariána Kotleby LSNS - 2,9 %, která se rozpadla na LSNS a Republika. Za urychlené konání předčasných voleb se v průzkumu vyjádřilo až 61 procent Slováků. Dvaatřicet procent voličů si předčasné volby nepřeje. Sedm procent je nerozhodnutých.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.8.2021
 
Zdroj:
 
 PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!

 

 
14. čvn, 2021
Slováci už to začínají chápat...
 
Po slovenském majdanu, tlaku na to, aby za prezidentku byla Sorošova holčička, přišel pak "spasitel" Matovič...Dnes je na 8 %. Loni vyhrál s 25 %. Dnes už ani není premiérem. Nechali ho udělat špinavou práci a pak se ho zbavili...
 
SMER dohromady by měl skoro 34 %, ale je rozdělen na dvě strany...
 
Rozpad na dvě strany se nevyplatil Kotlebovi. Dnes má jen 4,8 % a z ti co odešli a založili si hnutí Republika mají dnes 4,6%...
 
Je to i memento pro nás...liberální spasitelé ve znamení PirátiSTAN, nebo SPOLU, budou využiti jen na špinavou práci...Jim to za to stojí, nás to ohrozí...
 
Pokud by se parlamentní volby na Slovensku konaly začátkem června, zvítězila by strana Hlas-sociální demokracie expremiéra Petra Pellegriniho se ziskem 21,6 procenta hlasů. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro televizi Markíza.
 
HLAS - Sociálná demokracia - 21,6 %
S&S (Svoboda & Solidarita) - 12,8 %
SMER - Sociálná demokracia (Fico) - 12 %
OLANO (Matovič) - 8,2 %
SME Rodina (Boris Kollár) - 7,6 %
Progresivné Slovensko - 6,3,%
KDH - 5,8 %
Aliancia (Maďaři) - 5,7, %
..........................................................................
Kotlebovci - LSNS - 4,8 %
Republika - 4,6 %
Za ludí (Kiska) - 3,4 %
SNS - 3,2 %
Spolu - občianska demokracia - 1,5%
Dobrá volba - 1,3 %
Ostatní - 1,2 %
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 14.6.2021
 
Zdroj:
 
https://www.tvnoviny.sk/na-telo/2030770_prieskum-volby-by-vyhral-hlas-smer-potvrdzuje-preferencny-rast
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
 
23. bře, 2020

Právě v těchto dnech byl zformován kabinet nové slovenské vlády Igora Matoviče, který byl jmenován 21. března 2020...

Po pouhých dvou týdnech vyjednávání, čímž se stal nejrychleji zformovaným kabinetem ve slovenských dějinách a zároveň kabinetem s nejsilnější většinou 95 poslanců. Vláda je tvořena seskupením čtyř stran a hnutí – Obyčejní lidé, Svoboda a solidarita, Sme rodina a Za lidi.
 
Předsedou vlády se stává vůdce „Obyčejných lidí“, Igor Matovič. Podnikatel a politik, který se angažoval v opozici proti Robertu Ficovi po vraždě Kuciaka. Jeho strana se odštěpila od libertariánská pravice Svobod a solidarita Richarda Sulíka, ale později začali znovu spolupracovat. A tato spolupráce se přelila, až do zformování současné vlády.
 
Richard Sulík, od kterého se Matovič, kdysi odštěpil, a který hlasoval proti eurovalu je další podnikatel, bývalý emigrant, který úspěšně kandidoval v roce 2014 do Evropského parlamentu. Právě Sulík hrozil, že rozbije nově vznikající koalici, když jeho silně ekonomicky založená strana, neměla získat žádný ekonomický rezort. Matovič nakonec ustoupil a jmenoval Sulíka místopředsedou vlády pro ekonomiku a ministrem hospodářství. Sulík byl, již dříve poradcem ministerstva financí a přímo se podílel na vypracování slovenské daňové reformy z roku 2004, která zavedla rovnou daň. 
 
Veronika Remišová z Kiskovského hnutí Za lidi získala pozici ministryně pro regionální rozvoj a investice a rovněž pozici místopředsedkyně vlády. Bývalá členka Obyčejných lidí, která ale přešla ke Kiskovi, vystudovala magistra umění na VŠMU, Sorbonnu v Paříži a pracovala pro Evropskou komisi. Po Kiskově problémech se srdcem byla jmenována hlavní vyjednávačkou Za lidi. Věnuje se i boji proti korupci a podílela se na odhalení různých kauz, včetně finanční korupce a kriminality, do které byly zapojeny neziskové organizace a nadace. Od Matoviče odešla na protest proti jeho stylu vedení, tehdy čtyřčlenné a velice exkluzivní strany. 
 
Štefan Holý nominovaný Sme rodinou Borise Kollára bude místopředseda vlády pro legislativu a strategické plánování. Právník narozený roku 1978, který je členem předsednictva Sme rodina. 
 
Ministerstvo vnitra získali Obyčejní lidé, kteří na tuto pozici dosadili bezpečnostního manažera a bývalého vojáka působícího ve Vojenské zpravodajské službě, Romana Mikulce. Ten se proslavil vypracováním zprávy o korupci v této rozvědce a řadu let se soudil, neboť byl obviněn ze sabotáže a vyzrazení tajných informací. 
 
Finance, k nelibosti Svobody a solidarity, získali Obyčejní lidé, kteří dosadili do tohoto úřadu Eduarda Hegera, absolventa obchodní fakulty Ekonomické univerzity v Bratislavě, který je od roku 2007 podnikatelem a manažerem. V rámci Obyčejných lidí byl zároveň místopředsedou pro personálie. 
 
Zdravotnictví získal Marek Krajčí z Obyčejných lidí. Kardiolog, hudebník, skladatel a textař, bývalý místopředseda Výboru Národní rady Slovenské republiky pro zdravotnictví s 22 lety zkušeností na poli dětské kardiologie. Poslancem byl od roku 2016 a je angažovaným křesťanem. 
 
I obranu získali Obyčejní lidé, kteří se tak stávají skoro neobyčejnými. Ministrem obrany byl jmenován Jaroslav Naď, bezpečnostní analytik, bývalý diplomat při NATO a Stálém zastoupení Slovenska při Evropské unii. Poradce a analytik neziskové organizace Globsec a Slovenského institutu pro bezpečnostní politiku, jeho byl i ředitelem. Kromě toho byl projektový koordinátor v neziskovkách, ředitel kanceláře státního tajemníka a vedoucí oddělení multilaterálních vztahů pro NATO, EU a OSN. 
 
Zemědělství a rozvoj venkova získal Ján Mičovský, zástupce Obyčejných lidí. Další angažovaný protikorupční aktivista narozený v roce 1954, ale taky bývalý zaměstnanec Lesů Slovenské republiky a košického magistrátu. Od roku 2009 upozorňoval na neefektivní nakládání s majetkem Lesů, za což získal politické ocenění Bílá vrána za rok 2010. V rámci vyšetřování kauz byl obviněn z pomluvy. Od roku 2012 do roku 2016 byl poslancem a nyní se stal i ministrem. 
 
Ministrem se stal i bývalý signatář Charty 77 a protirežimní aktivista Ján Budaj, který se podílel na Sametové revoluci a činnosti Veřejnosti proti násilí, hnutí, které od roku 1990 i vedl. Ten získal pozici ministra životního prostředí. Dříve byl členem Slovenské demokratické koalice a poslancem Národní rady byl ve dvou volebních obdobích. 1998, až 2002 a 2016, až 2020. Nyní pokračuje jako ministr za Obyčejné lidi. 
 
K Obyčejným lidem patří i ministryně kultury Natália Milanová, bývalá pedagožka a později zaměstnankyně reklamní agentury. Od roku 2014 angažovaná v hnutí Obyčejní lidé. Do Národní rady se dostala v roce 2018 jako náhradnice a působila v parlamentním výboru pro kulturu a média, kde se věnovala ochraně památek, financování umění a podpoře kojení. 
 
Andrej Doležal, nezávislý nominovaný za Sme rodina, je nyní ministrem dopravy a výstavby. Bývalý webový designer, učitel, bývalý zaměstnanec TV Joj a televize Markíza i státní televize RTVS, kde byl technickým ředitelem. 
 
Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny získala Sme početná rodina Borise Kollára, která na toto místo dosadila Milana Krajniaka, svého místopředsedu a poslance Národní rady od roku 2016, který byl předsedou parlamentního výboru pro přezkoumávání rozhodování Národního bezpečnostního úřadu a členem Výboru pro obranu a bezpečnost. Vystudoval politologii, mezi lety 95- 97 byl předsedou Občanskodemokratické mládeže a později se stal členem Fondu národního majetku Slovenské republiky. Dva roky byl poradcem ministra vnitra Daniela Lipšica a mezi lety 2015-2017 vydával internetový deník Konzervativní výběr. V roce 2019 kandidoval na prezidenta, ale skončil na 7. místě s 2,77% hlasů. 
 
Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí získala donedávna euroskeptická Svoboda a solidarita, která se, ale posunula ke cuckservativismu a euro-oportunismu. Ministrem byl jmenován Ivan Korčok, nezávislý za Svobodu a solidaritu, bývalý diplomat ve Spojených státech amerických, bývalý státní tajemník ministerstva zahraničí a jeden ze zástupců Slovenska při NATO. Nyní je v karanténě. 
 
Svoboda a solidarita získala i ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu, kam nominovali Branislava Gröhlinga, liberálního politika a podnikatele, odborníka na školství při Svobodě a solidaritě. Byl i aktivista a publicista v oblasti školství a zabýval se přípravou různých vzdělávacích projektů a programů. Taky je odborník na vizáž, maskérství a kadeřnictví, aspoň podle jeho podnikatelských aktivit. 
 
Spravedlnosti získali Kiskovci, kteří dosadili ministryní Márii Kolíkovou, bývalou právničku a členku předsednictva hnutí Za lidi. V roce 2006 byla jmenována první ředitelkou Centra právní pomoci a byla sesazena ministrem spravedlnosti Harabinem v prosinci 2006. Od července 2010 byla státní tajemnicí, kde zůstala, až do března 2012 a nadále figurovala jako externí pracovnice ministerstva spravedlnosti. Již dříve se o ní hovořilo jako o možné ministryni spravedlnosti, ale to se naplnilo, až se současným kabinetem. 
 
Na první pohled tenhle kabinet vypadá, že je tvořen potenciálně schopnými a zkušenými technokraty a manažery, ale na druhou stranu, zdání může klamat a už to, že vznikla koalice složená z eurohujerských liberálů a la Kiskovci, konzervativně pravicové protiimigrační strany Sme rodina, konzervativní „populistické“ strany Obyčejní lidé a cuckservativní Svobody a solidarita nám naznačuje, že příští roky na Slovensku budou možná zajímavá jízda. 
 
Autor: Herakleitos Stalker, Praha, ČR, 23.3.2020
15. bře, 2020

Jsou to již dva týdny od slovenských parlamentních voleb...

Jednání o nové vládě, která je stále, ještě ideologicky nevyhraněná, a jejíž vůdci jsou zmatení, stejně jako všichni okolní pozorovatelé, pokračuje. 
 
Vláda, nejspíše budoucího premiéra Igora Matoviče, se bude skládat z jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislí, konzervativně-nacionalistického uskupení Sme rodina Borise Kollára, dříve euroskeptického, dnes spíše cuckservativního hnutí Svoboda & solidarita a Kiskovců ze strany Za lidi. 
 
Tato koalice, pokud se zformuje, bude mít ústavní většinu 95 mandátů ze 150. Nyní již máme hrubé obrysy toho, kdo bude držet jaké rezorty. 
 
Igor Matovič a jeho hnutí OLaNO, by mělo získat ministerstvo financí, zemědělství, zdravotnictví, kultury, vnitra, obrany a životního prostředí. Kollár a jeho strana získali ministerstvo práce, sociální věcí a rodiny a ministerstvo dopravy, společně s pozicí místopředsedy vlády pro legislativu a strategické plánování. 
 
SaS získá hospodářství, školství a zahraniční věci a taky pozici předsedy parlamentního finančního výboru, zatímco Kiskovci spravedlnost a investice a regionální rozvoj. 
 
Těžko říct zda vláda vydrží. Již nyní na ní útočí, ti kteří by jí pro přítomnost Kiskovců měli vítat. Česká liberální novinářská elita. Nadává „populistovi“ Matovičovi, připomíná podporu Marine Le Pen pro Borise Kollára, označuje vítězství Matoviče za vítězství strachu atd. Pokud na Vás novinářské liberální elity nadávají, děláte věci dobře, a to ještě Matovič ani nezačal. To však neznamená, že se z něho nestane slovenský Kurz, nebo hůř Macron. Konkrétní jména ministrů nebyla zatím, k 15. březnu, uveřejněna. 
 
Video zde:
 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.3.2020
1. bře, 2020

ČT, liberální mainstream média, politologové a neziskovky v Česku slaví. Na Slovensku také, ale mnohem opatrněji. Realita je totiž poněkud jiná, než si liberálové myslí, nebo se snaží dávat najevo...

1) Neuspěla strana prezidentky Čaputové - Koalícia Progresivné Slovensko & SPOLU, které o fous unikl vstup do parlamentu. Koalice musí mít 7 %, podle kvóra, a to nevyšlo. Zůstali těsně před branami s 6,96 %. Pokud jde o totální šílenou neomarxistickou agendu, pak byla Slováky odmítnuta. Strana Kisky se dostala do parlamentu o fous 5,77 % a na žádné velké hráčství to není. Uvidíme jestli si je Matovič s OLaNO vezme do vlády...nepotřebuje je...

2) Přes totální kampaň proti Ficovi (trvající už dva roky) a jeho SMERU-socdem, skončil druhý skoro s 20 % (18.29%), není to žádný velký neúspěch a Fico teď může vyčkávat na chyby Matoviče následně po rozpadu vlády, vyhrát předčasné volby, pokud k nim dojde. Ten scénář zná, už to udělal po rozpadu vlády Radičové...Kotleba zůstal na svém procentuelně, ale získal více hlasů, než posledně. Proti němu byla vedena kampaň absolutní a stejně posílil na mandáty, má o 3 více než v roce 2016...

3) SME Rodina i SaS, jsou strany, které lavírují mezi konzervatismem - liberalismem. Obě dvě strany mají silné tradiční křesťanské křídlo, složené z bývalých poslanců za Křesťansko-demokratické hnutí (KDH). KDH neprošlo také jen o fous s 4,65%. V těchto stranách začali hrát konzervativní křesťané prim...

4) Ostatní strany "bývalé koalice", SNS - Slovenská národní strana, Maďaři (Most-Híd) vypadly...

5) Pravděpodobné složení nového slovenského parlamentu:

OLaNO 53 mandátů (19 mandátů, rok 2016),
Smer-SD 38 mandátů (49 mandátů, rok 2016),
SME rodina 17 mandátů (11 mandátů, rok 2016),
LSNS 17 mandátů (14 mandátů, rok 2016),
SaS 13 mandátů (21 mandátů, rok 2016),
Za Ludí - Kiska 12 mandátů (strana neexistovala).

Je tedy jasné, že OLaNO, které má v programu, že je proti ilegální migraci, k EU je kritická, se profiluje podobně jako české ANO. Uvidíme jak bude Matovič, jako premiér jednat, ale v rámci V4, se bude těžko stavět zády k tomu, že V4 jedná jako celek v rámci EU, je proti migraci a zbytečnému vlivu Eurokomise...

SMER-SD má šanci v opozici si vyčistit stranu a počkat si na příležitost, a nebudu Fica podceňovat, podle mě, ještě neřekl poslední slovo, pokud to sám nevzdá...

SME Rodina, je soft antiEU strana a více konzervativní, takže je záruka, že gender, LGBTQ, multikulti, nebude mít ve vládě takový prostor, jakého jsme se obávali...

Kotleba - LSNS, bude dál posilovat, jeho šance ještě zjevně přijde...

SaS, má konečně šanci na vládní křesla, promarnila svůj čas, kdy mohla sama vyhrát volby a mít premiéra, ale podporou Čaputové na prezidentku, o to přišla...

Za Ludí - Kiska, bude hrát doufejme nepodstatnou roli, liberálního, multikulti kašpara...snad ve vládě Matoviče nebude...nepotřebuje ho...

Nakonec snad to, že je vidět, že liberální agenda neomarxistů, zatím Slováky zcela nepohltila a doufejme, že ani nepohltí...Matovič to má ve svých rukou...Snad to pochopí...jinak skončí dřív, než si myslí...

Autor: TGM, Praha, ČR, 1.3.2020

Zdroj:

https://volbysr.sk/sk/data02p.html