22. úno, 2018

PI-NEWS.SK: Nemecko zvyšuje mzdy, my na Slovensku prepúšťame

Je to horšie ako sa zdá, pretože elity a ich média situáciu potemkinovsky kamuflujú a vláda samozrejme si nebude robiť zlú reklamu. Možno ani každý nevie, že po mohutných štrajkoch, ktoré začali po Novom roku si Nemci v priemysle asi pred týždňom vydupali vyššie mzdy a kratší pracovný čas. Straty zrejme vykompenzujú „kolónie“, ekonómovia o dopadoch samozrejme mlčia...

Prečo by naše média mali dráždiť Slovákov, keď minulý rok v lete maľovali obraz, že ako je štrajk v slovenskom Volkswagene vlastne zbytočný a ako tam človek aj s nadčasmi tak veľa zarobí. Čo chceme viac, ak je tu tak fajn?

Zahraničné firmy sa sťahujú priamo úmerne k tomu, ako sa zvyšuje minimálka a vôbec životná úroveň a o tom tiež vie málokto, pretože sa to tají, na verejnosť prenikne len zlomok pravdy aká je a aké množstvo ľudí sa postupne prepúšťa. Pre ilustráciu novoročné konštatovanie generálneho riaditeľa istej firmy – „úspešne sme prepustili 800 ľudí“.

Treba si ale povedať na rovinu, že žiadne trvalé riešenie ekonomiky priťahovaním kapitálu, ani neosocializmom asi nepomôže. Vízie boli smelé – však začneme zahraničnými investíciami, ľudia sa finančne pozviechajú a začnú aj čosi sami. Nezačali, alebo len poskromne, v podstate len sa štátne podniky vymenili za cudzie a povedzme si pravdu – s priam „stalinským“ režimom absolútnej lojality, s princípom tvrdého sociálneho darwinizmu. Mentalita ľudí zostala.
V socializme sme ako-tak žili, čosi sa aj postavilo, veď vtedy sa aj rodilo najviac detí, mali sme vlastný priemysel, ale za cenu ohrádky, uzavretí hraníc, neslobody.

Čím ďalej sledujem situáciu, tým viac sa mi zdá, že prosperita sa takmer vôbec netýka ekonomických opatrení, alebo politických foriem. Alebo málo, no extrémy by som vynechal.

A nakoniec ako to riešiť v rámci spravodlivosti?

Našinec sa rozčuľuje, že mu platia málo, alebo že idú ešte za lacnejšou pracovnou silou, ale chce výrobok čím lacnejší. Vlastne z toho paradoxne vyplýva, že obeť vykorisťovania svojimi postojmi k trhu takisto podporuje vykorisťovanie. To je vždy, keď sa človek zameria len na fetiš peňazí.

Ak by sme vec zisku, resp. obraz dnešného kapitalizmu tak trocha zveličili, je tu potreba udržiavať určité časti ľudstva v chudobe a tým aj v nevedomosti, v neschopnosti. Je proste dobré, že určité krajiny sú zaostalejšie, pretože – lacná pracovná sila.

Peniaze ale nie sú všetko, že?

Obávam sa, že ekonomická situácia na Slovensku nemá riešenie v ekonómii, aj keď sa to pomýleným takto zdá. Veď ono kto si trocha pomohol odišiel, alebo ho živí niekto zvonku.

Ukazuje sa tu taký roztrieštený obraz o typoch ľudí v tejto krajine, že inteligencia, kaviareň, lúza, či iné jemnejšie formy … Ja ale vidím, že určitá mentalita ide naprieč sociálnymi vrstvami, „stavmi“. „skupinami a pod. Jeden menej vzdelaný pracuje pre investora, iný veľmi vzdelaný takisto, ďalší ide vonku pracovať pre cudzinu, iný pracuje za nejaké fondy a pod. Aký je v tom rozdiel? Máme si čo vyčítať?

A ono určitá mentalita,  ktorú vidno od dola až hore sa dá vidieť aj u našich zbohatlíkov, oligarchov. Kým inde je oligarcha aj synonymom človeka,. ktorý dáva prácu tisícom, tu je to trocha inak. Tu oligarchovia nezbohatli obyčajne na výrobe, alebo povedzme na poľnohospodárstve, ale zbohatli na kšeftoch, teda na obchode a často aj pochybnom. Nuž sláva. Netreba zabudnúť ale ani na socialistov zo SMERu vo verchuške, ktorí sú v reáli len mamonári.

Sú názory filozofov, že jedným z prameňov aspoň amerického kapitalizmu bola protestantská morálka. Nejde o ten prívlastok, podstatou boli cnosti a síce hromadenie majetku, ale nie pre egoizmus, pre pôžitky. Teda ide o dobu, kedy je tu ešte nejaká etika, ale nie len to …

Historik a sociológ Arnold. J. Toynbee síce hovorí o tom, že úspešné civilizácia proste len tvorivo odpovedali na nepriaznivé podmienky, ale čo z toho, ak má ktosi mentalitu neúspechu? Hej, pôjde na Západ, chvíľu bude ohúrený z rozdielu ekonomík, ale čo ďalej? Možno Slováci musia zaniknúť, rozpustiť sa v mori úspešnejších, aj to môže byť pravda … Vidím tu ale určitú disproporciu, že kedy ani vzdelaní ľudia nepochopia určité základné veci, resp. sa nesprávajú v smere svojej inteligencie. Len plné brucho.

Je to jedno, či ide o človeka, ktorý odíde do zahraničia, alebo ktorý pracuje doma pre cudzincov, obaja majú slabé Ja, slabé sebavedomie a ak hovorím sebavedomie, ide o dosť širokú škálu entít. Nevieme kto sme ako ľudia, ani ako národ, nepoznáme zmysel života a potom nevieme čo máme robiť, ako sa seba-realizovať. Obyčajne len prevládne nevedomý pud, niečo mimo kontroly Ja, teda len to, čo chcú v podstate aj zvieratá. Sme akurát tak dobrí sluhovia-otroci pre tých, ktorí, už to Ja ako tak majú. A opakujem, je jedno, či ide o vládnu verchušku, elity, či posledného robotníka, či osadníka (mnohí sú len kočovníci presne ako kedysi Cigáni), nikto túto mentalitu nezaprie – česť zriedkavým výnimkám. Všímam si ľudí, ako menia kabáty pre osobný prospech, presnejšie pre nízky prospech – to je jedno, pointa je stále tá istá – si len otrok.

Čo robiť? Všetko zostáva len na samotných ľuďoch, nevyhovárajme sa na vládu, ani na spiknutie Židov. Sú šikovní, no a? Buďme šikovnými aj my a inej cesty ani niet. Samozrejme trocha inak …

Slováci sa často aj mýlia, lebo sú nepresní, ale naozaj máme sklon uvažovať o veciach do hĺbky. Preto tie konšpirácie a nezávislé média a sklon aj k niečomu inému ako je len priamočiary pud. Teda niekedy. Slovan totiž bude donekonečna pátrať po onej entite zvanej Pravda, omyly nepočíta, pády neráta tiež. Slovan a teda aj Slovák sníva o spravodlivej spoločnosti, sníva o tom, že mu ju tu niekto dá, no zabúda na vlastné snaženie. Ako som hovoril inde – „Ty si kráľ!“ Áno, len TY môžeš pohnúť svoj osud a tým aj osud celej krajiny a celého sveta dopredu! Áno, je iná doba, máš historickú šancu nebyť otrokom! Prečo ju zahadzuješ? Prečo nepracuješ na sebe v komplexnom zmysle, teda od ducha, až po telo?

Je názor, že ak chceme súťažiť so Západom v prosperite, máme to vopred prehraté. Dá sa len súhlasiť – mentalita je totiž koreňom všetkého. My ale môžme robiť veci na svoj obraz, tak ako to chceme len my. Len je tu vážna otázka – a vieme my čo chceme? Vieme čo chceme, ak aj u elít badať submisívny postoj bez Ja a vlastne aj bez chrbtovej kosti?

Ľudia hovoria, že kým bolo povedzme nemecké vedenie firmy, bol život znesiteľnejší, ale akonáhle sa tam dostali naši, nastali pomery takmer ako v koncentráku. To je ono – strach pred stratou zamestnania, strach pred tým, že nedám potravu svojim pudom robí z človeka niečo také ako bol dozorca v koncentráku. Takí sme voči sebe. Veď vlastne tí cudzinci len využívajú našu otrockú a primitívnu mentalitu, hoci len so zrnkom spirituality vo vnútri, lenže dupanej a živoriacej.

Ak už som tvrdil, že ekonomika Slovenska sa nedá vylepšiť metódami ekonomiky, je tam poukaz na iné veci, ktoré len sa len ťažko dajú v krátkosti obsiahnuť, ale pokúsim sa. Proste Slováci potrebujú psychiatra, alebo hlbinného psychológa, niekoho kto z nich vydoluje zmysel života. Obávam sa ale, že týmto sa naviac zaoberá onen „fašistický“ a pre elitu nežiadúci Slobodný vysielač. Teda asi nechtiac, keďže tam pustí aj takýchto. Takých, ktorí vplývajú morálne, mravne a spirituálne, takých, ktorí sa snažia prebudiť iniciatívu v ľuďoch, v národe. Kdežto tí na druhom pomyslenom brehu len chcú zmeniť byrokraciu a tým donútiť človeka k zmene. Potom ďalší chcú donútiť ľudí k zmene hrubou urážajúcou kritikou, čo sa nedá, ale tam vidno, že to len im ide o bonusy.

Áno, ide o progres, ale nie ten falošný a hlavne nie pomenovaný cudzím jazykom. Nejde o pokrok, ktorý by sa odtrhol od svojich zdrojov, od minulosti, je to len akoby povedané hudobne – iná oktáva toho čo už bolo, archetyp totiž nezabijete. Alebo ak áno, ten bude ďalej pôsobiť ako „extrémizmus“.

Takže takto, nájdime svoje talenty, smerovania, spolu aj s morálkou a mravmi. Týka sa to všetkých od prezidenta cez oligarchov až dole. A buďme odvážni! Na Slovensku je fúra odvážnych podnikateľov, hlavne ale len živnostníkov, prečo nie viac? Koluje tu článok o vedcovi, ktorý sa musel evidovať na úrade práce, lebo bla bla bla … Slovák? Nevadí, že v USA a inde existujú súkromné vedecké inštitúcie. Prečo takí ľudia nezaložia povedzme automobilku? No lebo sú Slováci …. A minulý týždeň som sa bavil s kolegami o založení automobilky, však si kúpim licenciu, trocha pozmením a idem … No že vraj slovenská legislatíva je voči takému čomusi nepriateľská, ale k tomu fakt nech sa vyjadria odborníci.

Na záver by sa hodilo niečo ako výzva, tak to skúsim. Nuž ľudia hľadajte seba, že na čo máte, v tom vám možno pomôže aj psychológ Peter Marman, dobrý životný kouč je aj Vladimír Červenák, prípadne mimohmotný Emil Páleš a mnohí iní, ktorí dojdú do Slobodného vysielača. Napadol mi práve aj Peter Planieta so svojou stravou, ale je tam aj niečo iné.

Alebo len prosto tak hľadať seba, ostatné príde samo.

Autor: JOZEF KAMENSKÝ, Slovensko, TGM, Praha, ČR, 22.2.2018 

zdroj: 

https://slobodnyvyber.sk/nemecko-zvysuje-mzdy-prepustame/