4. dub, 2018

SLOVENSKO: Absurdnosť roka: Cena Jána Langoša pre Denník N & Jána Benčíka

Agentúra TASR priniesla informáciu, že cenu Jána Langoša dostane nemecký prezident Joachim Gauck, Ján Benčík a Denník N.

V zdôvodnení sa píše, že je to „ocenenie za rozhodnutie povedať niektoré veci nahlas, hoci za povedanie pravdy zaplatia veľakrát nejakú cenu.

Správca nadácie Filip Vagač sa tiež vyjadril, že „nezávislé médiá na Slovensku sú veľmi podstatou súčasťou toho, aby sme poznali pravdivý obraz o krajine.“

K národnému oceneniu Jána Benčíka sa píše, že si ho zaslúžil za vytrvalosť a odvahu pri odhaľovaní pravdy, za jeho prínos k ochrane demokracie pred totalitou a za odstraňovanie extrémizmu. „Napriek tomu, že sa mu vyhrážajú a musí znášať kopu nenávistných odoziev, neúnavne a trpezlivo vyhľadáva materiály k tomu, aby nepravé správy, falošné nezmysly a konšpirácie dal do poriadku,“ doplnila členka nadácie Langošová.

Denník N bol ocenený mimoriadnou cenou za „svoju nezávislosť„.

Langošová sa vyjadrila, že „nezávislá a pravdivá žurnalistika má byť dôležitým odkazom a v kontexte súčasného diania sú takéto médiá kľúčové„.

K tomu sa žiada dodať, že Ján Langoš bol človek, ktorý hovoril vždy to, čo malo univerzálny presah bez ohľadu na režim, resp. ideové zameranie okolia. Poháňala ho viera v dobro človeka, snaha zabezpečiť základné slobody pre všetkých.

Jozefovi Mikloškovi odpovedal na otázku úloh budúcnosti

„Od novembra 1989 sme urobili takmer všetky formálny zmeny – zmenu právneho poriadku, máme vlastný štát a robíme transformáciu ekonomiky. Stále je pred nami veľká úloha – duchovná obnova spoločnosti. Tá nám chýba, v tejto oblasti to ide najpomalšie, práve preto sú ostatné zmeny také ťaživé. Na Slovensku ešte necítime pospolitosť – to je naša úloha pre ďalšie tisícročie: zjednotiť národ tak, aby sa naše hlavné úlohy pociťovali ako spoločné úlohy všetkých.“

Je skutočne absurdné predpokladať, že človek, ktoré vnímal kresťanstvo ako jednotiaci kultúrny základ a národ ako dôležitý kultúrny subjekt by mohol podporovať činnosť média ako je Denník N. Ak je pre niekoho náboženstvo tmárskou predstavou, ktoré je prekážkou ďalšieho vývoja, asi by s Langošom nedohodol. Médium, ktoré je schopné označiť Jána Čarnogurského za verejného nepriateľa len preto, lebo nesúhlasí s jeho názormi, je všetko iné, než nezávislý denník. Nakoniec aj s tou nezávislosťou je to doslova smiešne. Denník, ktorý sa stal propagandistickou hlásnou trúbou politického subjektu a jednej ideológie, podobné ocenenie jednoducho dostať nemôže.

Rovnako aj cena pre Benčika, ktorého špiónománia je pripomienkou činnosti agentov Bretschneidrov a domových dôverníkov z dôb nie tak dávno minulých je z hľadiska toho, ako myslel a fungoval Langoš rovnako absurdnou predstavou. U Benčíka sa naviac schádza skupina ľudí, ktorá sa programovo dohaduje na odstraňovaní „závadovových objektov“ z priestorov sociálnych sietí. Dokonca organizujú aj udavačské kampane do miest bydliska, školy a pracoviska s cieľom dehonestovať takéto osoby a dosiahnuť ich likvidáciu. Zatiaľ len profesnú..

Nie, títo ľudia, firmy a organizácie netrpia, ako sa to snažia nahovoriť predstavitelia nadácie. Naopak, prinášajú utrpenie druhým. Sú to prorežimné nástroje rodiacej sa totality. Podobnej ako bola tá, ktorú pomáhal Langoš vyvrátiť. A ako každý prorežimný nástroj sú títo ľudia oceňovaní a úkolovaní na likvidáciu triednych nepriateľov.

Z ceny Jána Langoša sa stal ideologický totalitný paškvil.

Prepáč, Janko. Odpočívaj v pokoji…

Autor: Juraj Poláček, Bratislava, Slovensko, 4.4.2018

zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/absurdnost-roka-cena-jana-langosa-pre-dennik-n-a-jana-bencika/