11. dub, 2018

SLOVENSKO: Fidesz Viktora Orbána je úspešný príbeh, Ficův Smer SD upadá

Slovensko a Maďarsko sú v mnohom podobné krajiny. Ich obyvateľstvo prežíva veľmi podobné problémy a starosti...

Mnohé podobnosti by sa dali nájsť aj medzi Fidesz a Smerom SD. Obe strany majú napríklad problém s korupciou vo vlastných radoch. Ale na druhej strane, ktorá vládna strana v Európe ich nemá.

Na rozdiel od obľúbeného Fidesz-u, Smer SD sa potáca na tenkom ľade klesajúcich voličských preferencií . Tie mu sústavne klesajú už od roku 2012. Dnes väčšinu voličov tejto strany drží nie presvedčenie v kvalitu politiky Smeru, ale nedostatok dôveryhodnej alternatívy. Stále im sociálna demokracia vychádza ako najmenšie zlo, aj keď u mnohých naozaj už len natesno.

48% podpora, akú získal v nedeľných voľbách Fidesz, to je pre Smer SD príliš vzdialený most. Smer nateraz kopíruje osud kedysi vládneho HZDS.

Hlavným rozdielom medzi Fidesz a Smer SD je ich postoj k vlastenectvu.

Viktor Orbán postavil Fidesz na čelo umierneného vlasteneckého prúdu. Za vlády Smeru SD sa vlastenectvo na Slovensku stáva nežiaduce, po poslednej novele Trestného zákona takmer až trestné.

A nie je to vecou posledných mesiacov. V auguste 2009 polícia tvrdo, a hlavne zbytočne, rozohnala protestujúcich občanov Šarišských Michalian, ktorí protestovali proti zlej bezpečnostnej situácii v obci. To  nielen prispelo k strate hlasov pre Smer vo voľbách v roku 2010, ale privodilo Smeru aj dlhodobú „karmu“, v podobe vzniku ĽS Naše Slovensko.

ĽS Naše Slovensko sa pre Smer ukázala psychologicky nezvládnuteľným sústom. Viktor Orbán vzal „ultrapravicový“ Jobbik na vedomie s tým, že také strany sú prirodzenou súčasťou politického spektra. A v týchto hodinách predseda Jobbiku Gábor Vona odstupuje pre zlé volebné výsledky strany,  dosiahla len 13% z počtu poslaneckých mandátov.

Na Slovensku, za vlády Smeru SD, boli rôznymi spôsobmi nasadené represívne zložky štátu proti ĽS Naše Slovensko.  Na prípadné tvrdenie, že tieto  zložky konajú nezávisle od politikov, odpoviem protiotázkou, kto tomu verí?

Ako by dnes vyzerali preferencie Fidesz-u, ak by vláda Viktora Orbána podobne pristupovala k Jobbiku ?

A zďaleka nejde len o ĽS Naše Slovensko. Zakuklený príslušník NAKA sa stal pre mnohých obrazom, ktorý charakterizuje možno posledné roky vlády Smeru.

Načo boli dobré tie teatrálne prejavy sily, napríklad Adriana (Sheila), na ktorú poslali celý autobus zakuklencov? Na čo bolo dobré mieriť na Rostasovu ženu s dieťaťom na rukách zbraňou?

Ak politické špičky Smeru očakávali, že tento pevný postoj „proti extrémizmu“ voliči ocenia v prospech Smeru SD, tak to bolo naozaj uvažovanie „mimo misu“.

Už aj bežný človek nezaujímajúci sa o politiku cíti, že aj v ňom je kus „extrémistu“. Nakoniec v diskusiách pod článkami či na sociálnych sieťach, sa od „slniečkárov“ veľmi veľa ľudí sa o sebe dozvedelo, že na ľudí, ako sú oni, čo nesúhlasia s presídľovaním migrantov na Slovensko či s pozitívnou diskrimináciou, by mala byť nasadená NAKA za „rasizmus“ a „xenofóbiu“.

Súdne procesy, ako ten aktuálny s Milanom Mazurekom naozaj nepridávajú dôveru občanov v systém. To, za čo je súdený Milan Mazurek povedali mnohí bežní ľudkovia na rôznych miestach. Ak teraz získajú poznanie, že môžu byť za svoje slová odsúdení, tak to ich možno privedie k opatrností vo vyjadrovaní, ale k voľbe Smeru SD iste  nie.

Je zrážajúce, ako dlho funkcionári Smeru SD dokázali prehliadať príznaky blížiacej sa katastrofy. A prehliadajú ich stále.

Sociálny balíček občana nezaujíma vo chvíli, keď má dojem, že pre systém a vládu nie je prvoradý. Že sa proste nenarodil do tej skupiny občanov, ktorá je pre vládu a EU prioritná. Je to dnes v istých aspektoch podobná situácia, akú Slováci zažívali počas národnostného útlaku v Uhorsku.

Najväčší kopanec si však spravil Smer-SD ohľadom kolaborácie s mimovládkami. Kým ĽS Naše Slovensko malo rušené priestory na mítingy aj v prípade vopred zaplatených sál, mimovládni aktivisti mali bezproblémový prístup všade, hlavne do škôl. Nakydali tam samozrejme na „Kotlebu“, koľko do neho vošlo, ale predovšetkým pritom budovali štruktúry a kontakty, ktoré v marci 2018 otočili proti Smeru.

Róbert Fico nepochopil, že kým Marianovi Kotlebovi niet čo vziať, iba ak osobnú slobodu, politickú stranu a 14 poslaneckých miest, tak na strane Smeru-SD je koristi požehnane. Od celej škály štátnych funkcií, cez prístup k informáciám a k rozhodovaniu o obrovských sumách. Rovnako zaujímavé je   prípadné ovládnutie represívnych zložiek štátu. Po ich ovládnutí sa dajú  mnohé vyšetrovania  zastaviť, iné spustiť, so všetkými výhodami, ktoré takýto stav prináša.

Bolo preto len otázkou času, kedy Smer schytá drtivý úder od svojich „spojencov “ v boji proti „fašizmu“. Na protestujúcich  uliciach a námestiach bolo počuť, ako by po prevzatí moci „víťazi“ naložili s „oligarchami“ či funkcionármi Smeru-SD.

A naozaj to v jeden februárový deň vyzeralo so Smerom-SD veľmi zle. V jeden deň sa dostala na verejnosť správa o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, o udalostiach v byte Tibora Rostasa (mierenie zbraňou na ženu s dieťaťom na rukách) a zároveň to bol deň, kedy sa o slobode slova rozhodovalo na súde  s Milanom Mazurekom.

Takmer každý občan schytal od Smeru SD za tie roky nejakú tú boľačku a tak je v stave hľadania náhrady  za vládne strany. V prípade dobrej motivácie a dôvery by sa mnohí k protestom pridali.

Dnes mohlo byť mnoho vecí inak, a by organizátori protestov postupovali s väčším rozhľadom a mnohí z nich nemali minulosť takú, akú ju majú, rôzni tí „vítači“ a pod.  Ak by sa nesnažili hneď ukradnúť protesty pre seba, pre svoju agendu, tak by boli ulice a námestia čoraz plnšie. A v predčasných voľbách by nastala pre Smer-SD pohroma.

Vďaka tomu, že organizátori protestov a s nimi spolupracujúci politici boli takí, akí boli, stihol Róbert Fico preskupiť sily, stabilizovať front a začať pripravovať protiúder.

Do akej miery bude protiúder úspešný závisí aj od toho, ako Róbert Fico porozumie príbehu Viktora Orbána. Dnes sú tak Viktora Orbán, ako aj Róbert Fico v pozícii, akú si zaslúžili. V prípade R. Fica bol osud v marci 2018 aj tak nadmieru milostivý.

Autor: Miro Juriš, Bratislava, Slovensko, 11.4.2018

zdroj:

https://slobodnyvyber.sk/fidesz-viktora-orbana-je-uspesny-pribeh-smer-sd-upada-rozdielny-postoj-stran-k-vlastenectvu-priniesol-vysledky/